Logo
Logo

Żółte liście storczyka – dlaczego tak się dzieje, co robić?

Liście twojego przepięknego storczyka żółkną a ty nie masz pojęcia co robić? Przede wszystkim nie wpadaj w panikę i nie „ładuj” w roślinkę wszystkich nawozów jakie znajdziesz w domu. Warto przyjrzeć się uważnie storczykowi – oceń, które z jego liści żółkną, jeśli zauważysz, że niepokojące zmiany dotykają tylko dolnych, starych liści to nie ma powodów do zmartwień. Obumieranie starych liści to zupełnie naturalny i wcale niegroźny dla rośliny proces. Gdy jednak również młode listki zaczynają żółknąć jest to ewidentny symptom, że roślina nie jest w dobrej kondycji.

Spis treści
Od czego żółkną storczyki? Jakie są powody?
Jak zapobiegać żółknięciu liści storczyków?
Czy usuwać żółte liście storczyka?

Dlaczego liście storczyka żółkną?

Często jest to objaw niewłaściwego nawadniania rośliny, co ciekawe może świadczyć zarówno o jej przelaniu jak również o przesuszeniu. W przypadku przesuszenia musimy roślinie uzupełnić braki w nawodnieniu. Roślina musi mieć zapewnioną odpowiednią ilość wody, tak by korzenie miały również dopływ powietrza. Zdecydowanie nie należy „zalewać” kwiatka. Storczyka, który został doprowadzony do takiego stanu należy koniecznie przesadzić do nowego podłoża i podlewać nie częściej niż raz w tygodniu. W ocenie odpowiedniego poziomu wody może pomóc przezroczysta, szklana doniczka – idealnie sprawdza się do uprawy storczyka.

Inną przyczyną żółknięcia liści storczyków jest niedoświetlenie. Szczególnie często zdarza się to w okresie jesienno-zimowym, kiedy do naszych domów dociera dużo mniej światła słonecznego. Ogrzewanie również nie wpływa na roślinę korzystnie. Jej liście zaczynają w takich warunkach stawać się bladozielone a z czasem przybierają pożółknięty kolor. W takim przypadku warto przestawić roślinę na bardziej doświetlone miejsce.

Kolejną z przyczyn może okazać się niedobór ważnych składników odżywczych, takich jak chociażby azot i żelazo. To szczególnie brak żelaza widoczny jest w przypadku żółknięcia młodych liści. Warto pamiętać, żeby w okresie od wiosny do jesieni regularnie nawozić nasze storczyki (mniej więcej raz na 2 lub 3 tygodnie) i w ten sposób je wspomóc.

Odżywka do storczyków
Odżywka do storczyków
Odżywka to nawóz dla storczyków o dokładnie opracowanym składzie. Specjalne opakowanie-ampułka dzięki dozownikami/aplikatorowi w formie lejka zaopatruje roślinę przez okres 4 tygodni.
KUP W NASZYM SKLEPIE

Warto również podkreślić, że storczyki to rośliny bardzo wrażliwe na zmiany. Żółknięcie liści możemy zaobserwować na przykład tuż po zakupie, po przyniesieniu roślin ze sklepu. Dopóki liście żółkną stopniowo i wybiórczo to nie powinno nas to martwić – storczyk w ten sposób może reagować na stres. W takiej sytuacji dajmy roślinie czas, by zaaklimatyzowała się do nowych warunków.

Czy usuwać żółte liście storczyka?

Usuwanie żółtych liści storczyka może być konieczne, jeśli chcesz, aby twoja roślina wyglądała zdrowo i estetycznie. Żółte liście mogą być oznaką, że roślina jest chora lub ma niedobór składników odżywczych. Jednak warto pamiętać, że niektóre gatunki storczyków naturalnie tracą liście i przebarwienie ich na żółto jest zjawiskiem naturalnym. W takim przypadku nie trzeba usuwać żółtych liści. Aby ocenić, czy żółte liście storczyka są oznaką choroby, warto zwrócić uwagę na inne objawy.

Jeśli liście są suche i łamliwe lub pojawiają się na nich plamy lub przebarwienia, może to oznaczać, że roślina jest chora. W takim przypadku najlepiej jest usunąć chore liście, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się choroby na pozostałe części rośliny. Jeśli jednak żółte liście storczyka są oznaką niedoboru składników odżywczych, można spróbować je uzupełnić odpowiednim nawozem. Pamiętaj jednak, aby stosować nawozy zgodnie z zaleceniami producenta i nie przekraczać zalecanej dawki.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodekpl, zdjęcie tytułowe: bogdych / Depositphotos

Autor
Żółte liście storczyka – dlaczego tak się dzieje, co robić?
Żółte liście storczyka – dlaczego tak się dzieje, co robić?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Komentarze

Dodaj komentarz

 

 
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (10)
Twoja strona ogrodu