Logo
Logo
8
Okazje

Żółte liście storczyka – dlaczego tak się dzieje, co robić?

Liście twojego przepięknego storczyka żółkną a ty nie masz pojęcia co robić? Przede wszystkim nie wpadaj w panikę i nie „ładuj” w roślinkę wszystkich nawozów jakie znajdziesz w domu. Warto przyjrzeć się uważnie storczykowi – oceń, które z jego liści żółkną, jeśli zauważysz, że niepokojące zmiany dotykają tylko dolnych, starych liści to nie ma powodów do zmartwień. Obumieranie starych liści to zupełnie naturalny i wcale niegroźny dla rośliny proces. Gdy jednak również młode listki zaczynają żółknąć jest to ewidentny symptom, że roślina nie jest w dobrej kondycji.

 

Dlaczego liście storczyka żółkną?

Często jest to objaw niewłaściwego nawadniania rośliny, co ciekawe może świadczyć zarówno o jej przelaniu jak również o przesuszeniu. W przypadku przesuszenia musimy roślinie uzupełnić braki w nawodnieniu. Roślina musi mieć zapewnioną odpowiednią ilość wody, tak by korzenie miały również dopływ powietrza. Zdecydowanie nie należy „zalewać” kwiatka. Storczyka, który został doprowadzony do takiego stanu należy koniecznie przesadzić do nowego podłoża i podlewać nie częściej niż raz w tygodniu. W ocenie odpowiedniego poziomu wody może pomóc przezroczysta, szklana doniczka – idealnie sprawdza się do uprawy storczyka.

Inną przyczyną żółknięcia liści storczyków jest niedoświetlenie. Szczególnie często zdarza się to w okresie jesienno-zimowym, kiedy do naszych domów dociera dużo mniej światła słonecznego. Ogrzewanie również nie wpływa na roślinę korzystnie. Jej liście zaczynają w takich warunkach stawać się bladozielone a z czasem przybierają pożółknięty kolor. W takim przypadku warto przestawić roślinę na bardziej doświetlone miejsce.

Kolejną z przyczyn może okazać się niedobór ważnych składników odżywczych, takich jak chociażby azot i żelazo. To szczególnie brak żelaza widoczny jest w przypadku żółknięcia młodych liści. Warto pamiętać, żeby w okresie od wiosny do jesieni regularnie nawozić nasze storczyki (mniej więcej raz na 2 lub 3 tygodnie) i w ten sposób je wspomóc.

Warto również podkreślić, że storczyki to rośliny bardzo wrażliwe na zmiany. Żółknięcie liści możemy zaobserwować na przykład tuż po zakupie, po przyniesieniu roślin ze sklepu. Dopóki liście żółkną stopniowo i wybiórczo to nie powinno nas to martwić – storczyk w ten sposób może reagować na stres. W takiej sytuacji dajmy roślinie czas, by zaaklimatyzowała się do nowych warunków.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodekpl, zdjęcie tytułowe: bogdych / Depositphotos

Dowiedz się więcejTo Cię zainteresuje
Pokaż więcej (8)
Zobacz także

Komentarze

NEWSLETTER
Porady ogrodnicze na Twój email!
Zapisz się i odbierz darmowe e-wydanie magazynu Gardeners` World!
 
Twoja strona ogrodu