Logo
Logo

Podlewanie storczyków: krok po kroku | Jak to robić prawidłowo?

Storczyki to rośliny wyjątkowe począwszy od ich egzotycznie wyglądających kwiatów do podłoża, którego potrzebują do prawidłowego wzrostu. Należąc do epifitów, czyli roślin pobierających wilgoć z powietrza, wymagają też nieco innego podejścia do podlewania.

Dowiedz się, jak podlewać storczyki i nie zapominaj o pozostałych czynnościach pielęgnacyjnych tych pięknych, egzotycznych kwiatów.

Spis treści
Jakie są najważniejsze zasady podlewania storczyków? Po czym poznać że storczyk ma sucho? Co ile dni podlewać storczyki? Jak długo wytrzyma storczyk bez wody? Czy storczyki można podlewać kranówką? Jak przygotować storczykowi kąpiel wodną? Dlaczego ta metoda podlewania jest najlepsza? Co dodać do wody, by storczyki pięknie kwitły?

Ważne zasady podlewania storczyków

Na początek warto pamiętać o kilku ważnych rzeczach dotyczących całego rodzaju storczyków (Orchis). Storczyki to epifity – rośliny rosnące bez kontaktu z ziemią i pobierające wodę z powietrza dzięki specjalnym korzeniom powietrznym. Pomimo tego, że storczyki są roślinami rosnącymi w klimacie o częstych opadach deszczu, to nie znoszą one zalegania wody w kątach liści.

Kiedy podlać storczyka?
Storczyk, który wymaga podlania będzie miał białe korzenie. To sygnał, że trzeba go nawodnić. Zielone korzenie oznaczają, że z podlaniem można się jeszcze wstrzymać.

Jak często podlewać?
Storczyki nie tolerują przelania, które zazwyczaj doprowadza do ich gnicia. Warto często sprawdzać stan korzeni rośliny – gnijące robią się brązowawe, a przesuszone nabierają srebrno-szarego zabarwienia. Storczyk bez podlewania wytrzyma kilkanaście dni, jednak warto sprawdzać kondycję rośliny na bieżąco, by nie dopuścić do nadmiernego przesuszenia i więdnięcia storczyka.

Jaką wodą podlewać storczyki?
Najbardziej odpowiednia do ich podlewania jest woda miękka, np. deszczówka. Twardą wodę z kranu można uzdatnić pozostawiając na noc – w tym czasie wapń w niej zawarty opadnie na dno (efekt jest jeszcze lepszy, gdy ją wcześniej zagotujemy!).

Podlewanie storczyków - od dołu, fot. Farhadib - Depositphotos Podlewanie storczyków - od dołu, fot. Farhadib - Depositphotos
Fot. Farhadib/Depositphotos

Napełniamy dzbanek, miskę lub inne naczynie wodą i wstawiamy do niego doniczkę ze storczykiem.

Jak podlewać storczyki? Krok po kroku

Storczyki można podlewać zwyczajnie od góry, ale jest to mało efektywne i zwykle nie wystarczające dla potrzeb tych roślin. Najlepszą metodą jest "podlewanie od dołu" nazywane czasem kąpielą wodną. Jak wykonać ten zabieg? Przeczytaj poniższe porady i zobacz zdjęcia powyżej.

  1. Do miski lub innego, większego pojemnika włóż doniczkę ze storczykiem.
  2. Dociąż roślinę do dna – doniczka z podłożem są lekkie i będą chciały się unosić w wodzie co w efekcie sprawi, że roślina będzie się przewracać.
  3. Napełnij miskę miękką wodą, tak aby całe podłoże (bez części zielonych!) było zanurzone.
  4. Pozostaw roślinę w wodzie na kilkanaście minut (niektórzy radzą moczyć ją w ten sposób przez całą noc!).
  5. Po tym czasie wyjmij storczyka z wody i pozwól mu swobodnie odcieknąć.

Nawóz płynny do storczyków
Nawóz płynny do storczyków
Nawóz "Moc Kwiatów" przeznaczony jest do wszystkich gatunków storczyków. Zapewnia bujne kwitnienie oraz stymuluje powstawanie nowych pąków kwiatowych. Jest to nawóz typu NPK co oznacza, że produkt zawiera podstawowe składniki pokarmowe (azot, fosfor, potas). Nawóz ten posiada też wiele mikroskładników (takich jak: bor, miedź, żelazo, mangan, molibden i cynk).
KUP W NASZYM SKLEPIE

Podlewanie wraz z nawożeniem

Obie czynności są często ze sobą powiązane, ponieważ nawożenie storczyków możemy wykonać wraz z ich podlewaniem – w wodzie, w której moczymy roślinę rozpuszcza się specjalny nawóz w odpowiedniej dawce podanej na opakowaniu lub etykiecie produktu.


Tekst: Katarzyna Jeziorska, zdjęcie tytułowe: quilis/Depositphotos

Autor
Podlewanie storczyków: krok po kroku | Jak to robić prawidłowo?
Podlewanie storczyków: krok po kroku | Jak to robić prawidłowo?
Katarzyna Jeziorska

Z wykształcenia i zamiłowania ogrodniczka. Przy kawie, yerba macie czy wszelakiej herbacie chętnie rozmawia o roślinach oraz dzieli się swoimi ogrodniczymi doświadczeniami. Uwielbia pagórkowate ogrody i kuchnię pełną "zielonej alchemii". Istnieje sporo dowodów na to, że ktoś z jej przodków był hobbitem.

Tagi
 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (11)

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl