Ważne zasady podlewania storczyków
Na początek warto pamiętać o kilku ważnych rzeczach dotyczących całego rodzaju storczyków (Orchis). Storczyki to epifity – rośliny rosnące bez kontaktu z ziemią i pobierające wodę z powietrza dzięki specjalnym korzeniom powietrznym. Pomimo tego, że storczyki są roślinami rosnącymi w klimacie o częstych opadach deszczu, to nie znoszą one zalegania wody w kątach liści.
Kiedy podlać storczyka?
Storczyk, który wymaga podlania będzie miał białe korzenie. To sygnał, że trzeba go nawodnić. Zielone korzenie oznaczają, że z podlaniem można się jeszcze wstrzymać.
Jak często podlewać?
Storczyki nie tolerują przelania, które zazwyczaj doprowadza do ich gnicia. Warto często sprawdzać stan korzeni rośliny – gnijące robią się brązowawe, a przesuszone nabierają srebrno-szarego zabarwienia. Storczyk bez podlewania wytrzyma kilkanaście dni, jednak warto sprawdzać kondycję rośliny na bieżąco, by nie dopuścić do nadmiernego przesuszenia i więdnięcia storczyka.
Jaką wodą podlewać storczyki?
Najbardziej odpowiednia do ich podlewania jest woda miękka, np. deszczówka. Twardą wodę z kranu można uzdatnić pozostawiając na noc – w tym czasie wapń w niej zawarty opadnie na dno (efekt jest jeszcze lepszy, gdy ją wcześniej zagotujemy!).
Fot. Farhadib/Depositphotos
Napełniamy dzbanek, miskę lub inne naczynie wodą i wstawiamy do niego doniczkę ze storczykiem. |
Jak podlewać storczyki? Krok po kroku
Storczyki można podlewać zwyczajnie od góry, ale jest to mało efektywne i zwykle nie wystarczające dla potrzeb tych roślin. Najlepszą metodą jest "podlewanie od dołu" nazywane czasem kąpielą wodną. Jak wykonać ten zabieg? Przeczytaj poniższe porady i zobacz zdjęcia powyżej.
- Do miski lub innego, większego pojemnika włóż doniczkę ze storczykiem.
- Dociąż roślinę do dna – doniczka z podłożem są lekkie i będą chciały się unosić w wodzie co w efekcie sprawi, że roślina będzie się przewracać.
- Napełnij miskę miękką wodą, tak aby całe podłoże (bez części zielonych!) było zanurzone.
- Pozostaw roślinę w wodzie na kilkanaście minut (niektórzy radzą moczyć ją w ten sposób przez całą noc!).
- Po tym czasie wyjmij storczyka z wody i pozwól mu swobodnie odcieknąć.
Podlewanie wraz z nawożeniem
Obie czynności są często ze sobą powiązane, ponieważ nawożenie storczyków możemy wykonać wraz z ich podlewaniem – w wodzie, w której moczymy roślinę rozpuszcza się specjalny nawóz w odpowiedniej dawce podanej na opakowaniu lub etykiecie produktu.
Tekst: Katarzyna Jeziorska, zdjęcie tytułowe: quilis/Depositphotos