Logo
Logo
33
Do góry

Podlewanie storczyków

Storczyki to rośliny wyjątkowe począwszy od ich egzotycznie wyglądających kwiatów do podłoża, którego potrzebują do prawidłowego wzrostu. Należąc do epifitów, czyli roślin pobierających wilgoć z powietrza, wymagają też nieco innego podejścia do podlewania.

Dowiedz się jak podlewać storczyki i nie zapominaj o pozostałych czynnościach pielęgnacyjnych tych pięknych, egzotycznych kwiatów.

 

Na początek warto pamiętać o kilku ważnych rzeczach dotyczących całego rodzaju storczyków (Orchis).

  • Storczyki nie tolerują przelania, które zazwyczaj doprowadza do ich gnicia. Warto często sprawdzać stan korzeni rośliny – gnijące robią się brązowawe, a przesuszone nabierają srebrno-szarego zabarwienia. 
  • Najbardziej odpowiednia do ich podlewania jest woda miękka, np. deszczówka. Twardą wodę z kranu można uzdatnić pozostawiając na noc – w tym czasie wapń w niej zawarty opadnie na dno (efekt jest jeszcze lepszy, gdy ją wcześniej zagotujemy!).
  • Pomimo tego, że storczyki są roślinami rosnącymi w klimacie o częstych opadach deszczu, to nie znoszą one zalegania wody w kątach liści.
  • Storczyki to epifity – rośliny rosnące bez kontaktu z ziemią i pobierające wodę z powietrza dzięki specjalnym korzeniom powietrznym.

Najlepszy sposób podlewania storczyków

Storczyki można podlewać zwyczajnie od góry, ale jest to mało efektywne i zwykle nie wystarczające dla potrzeb tych roślin. Najlepszą metodą jest "podlewanie od dołu" nazywane czasem kąpielą wodną. Jak wykonać ten zabieg?

  1. Do miski lub innego, większego pojemnika wkładamy doniczkę ze storczykiem.
  2. Dobrze jest dociążyć roślinę do dna – doniczka z podłożem są lekkie i będą chciały się unosić w wodzie co w efekcie sprawi, że roślina będzie się przewracać.
  3. Napełniamy miskę miękką wodą, tak aby całe podłoże (bez części zielonych!) było zanurzone.
  4. Pozostawiamy roślinę w wodzie na kilkanaście minut (niektórzy radzą moczyć ją w ten sposób przez całą noc!).
  5. Po tym czasie wyjmujemy storczyka z wody i pozwalamy mu swobodnie odcieknąć.

Podlewanie storczyków - od dołu, fot. Farhadib - Depositphotos Podlewanie storczyków - od dołu, fot. Farhadib - Depositphotos
Fot. Farhadib/Depositphotos

Napełniamy dzbanek, miskę lub inne naczynie wodą i wstawiamy do niego doniczkę ze storczykiem.

Podlewanie z nawożeniem storczyka

Obie czynności są często ze sobą powiązane, ponieważ nawożenie storczyków możemy wykonać wraz z ich podlewaniem – w wodzie, w której moczymy roślinę rozpuszcza się specjalny nawóz w odpowiedniej dawce podanej na opakowaniu lub etykiecie produktu.

Tekst: Katarzyna Jeziorska, zdjęcie tytułowe: quilis/Depositphotos

Warto przeczytać
Powiązane artykuły
Pokaż więcej (7)

Komentarze

BALKON
Na czasie
BALKON
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 18, Sentencja nr:5
Tydzień 18, Sentencja nr:5
Do oczka wodnego możemy już wpuścić ryby. Wodę w stawie należy systematycznie oczyszczać z glonów i obumarłych szczątków roślin. Ciągły przepływ wody w zbiorniku (np. dzięki fontannie bądź kaskadzie) ograniczy ilość glonów.
Tydzień 18, Sentencja nr:4
Tydzień 18, Sentencja nr:4
Pamiętajmy o systematycznym podlewaniu i nawożeniu żywopłotów. Do nawożenia możemy stosować nawóz długo działający, stopniowo uwalniający składniki, który podsypuje się pod krzewy raz w roku (wiosną).
Tydzień 18, Sentencja nr:3
Tydzień 18, Sentencja nr:3
Przycinamy krzewy, które kwitły na zeszłorocznych pędach, przed wypuszczeniem liści. Należą do nich: forsycja, migdałek, wierzba, dereń jadalny. Przycięcie spowoduje, że krzewy wypuszczą nowe pędy.
Tydzień 18, Sentencja nr:2
Tydzień 18, Sentencja nr:2
Przeprowadźmy aerację trawnika, która polega na rozluźnieniu zbitej ziemi, aby mogło dotrzeć do niej powietrze.
Tydzień 18, Sentencja nr:1
Tydzień 18, Sentencja nr:1
Możemy sadzić w ogrodzie krzewy ozdobne sprzedawane w pojemnikach (ich wybór jest o tej porze roku bardzo duży). W tym celu wykopujemy dołek nieco większy niż bryła korzeniowa. Po posadzeniu rośliny, wokół szyjki korzeniowej formujemy misę, w której będzie zatrzymywać się woda.
 
Twoja strona ogrodu