Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2021
33
Okazje

Podlewanie storczyków

Storczyki to rośliny wyjątkowe począwszy od ich egzotycznie wyglądających kwiatów do podłoża, którego potrzebują do prawidłowego wzrostu. Należąc do epifitów, czyli roślin pobierających wilgoć z powietrza, wymagają też nieco innego podejścia do podlewania.

Dowiedz się jak podlewać storczyki i nie zapominaj o pozostałych czynnościach pielęgnacyjnych tych pięknych, egzotycznych kwiatów.

 

Na początek warto pamiętać o kilku ważnych rzeczach dotyczących całego rodzaju storczyków (Orchis).

  • Storczyki nie tolerują przelania, które zazwyczaj doprowadza do ich gnicia. Warto często sprawdzać stan korzeni rośliny – gnijące robią się brązowawe, a przesuszone nabierają srebrno-szarego zabarwienia. 
  • Najbardziej odpowiednia do ich podlewania jest woda miękka, np. deszczówka. Twardą wodę z kranu można uzdatnić pozostawiając na noc – w tym czasie wapń w niej zawarty opadnie na dno (efekt jest jeszcze lepszy, gdy ją wcześniej zagotujemy!).
  • Pomimo tego, że storczyki są roślinami rosnącymi w klimacie o częstych opadach deszczu, to nie znoszą one zalegania wody w kątach liści.
  • Storczyki to epifity – rośliny rosnące bez kontaktu z ziemią i pobierające wodę z powietrza dzięki specjalnym korzeniom powietrznym.

Najlepszy sposób podlewania storczyków

Storczyki można podlewać zwyczajnie od góry, ale jest to mało efektywne i zwykle nie wystarczające dla potrzeb tych roślin. Najlepszą metodą jest "podlewanie od dołu" nazywane czasem kąpielą wodną. Jak wykonać ten zabieg?

  1. Do miski lub innego, większego pojemnika wkładamy doniczkę ze storczykiem.
  2. Dobrze jest dociążyć roślinę do dna – doniczka z podłożem są lekkie i będą chciały się unosić w wodzie co w efekcie sprawi, że roślina będzie się przewracać.
  3. Napełniamy miskę miękką wodą, tak aby całe podłoże (bez części zielonych!) było zanurzone.
  4. Pozostawiamy roślinę w wodzie na kilkanaście minut (niektórzy radzą moczyć ją w ten sposób przez całą noc!).
  5. Po tym czasie wyjmujemy storczyka z wody i pozwalamy mu swobodnie odcieknąć.

Podlewanie storczyków - od dołu, fot. Farhadib - Depositphotos Podlewanie storczyków - od dołu, fot. Farhadib - Depositphotos
Fot. Farhadib/Depositphotos

Napełniamy dzbanek, miskę lub inne naczynie wodą i wstawiamy do niego doniczkę ze storczykiem.

Podlewanie z nawożeniem storczyka

Obie czynności są często ze sobą powiązane, ponieważ nawożenie storczyków możemy wykonać wraz z ich podlewaniem – w wodzie, w której moczymy roślinę rozpuszcza się specjalny nawóz w odpowiedniej dawce podanej na opakowaniu lub etykiecie produktu.

Tekst: Katarzyna Jeziorska, zdjęcie tytułowe: quilis/Depositphotos

Tagi
Newsletter
Zapisz się na newsletter, aby otrzymywać od nas bezpłatne porady ogrodnicze!
Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (9)
Nowe treści

 

Ważne tematy
Lista zakupów
Nowe rośliny w katalogu
Zostań redaktorem!

Podziel się z nami swoim ogrodniczym doświadczeniem.
W nagrodę otrzymasz wybrane czasopismo.


Komentarze

ŚWIĘTA
Na czasie
ŚWIĘTA
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 48, Sentencja nr:7
Tydzień 48, Sentencja nr:7
Większość bylin na rabacie powinna być zabezpieczona przed mrozem. Dowiedz się, które to rośliny oraz jak ochronić je przed zimą.
Tydzień 48, Sentencja nr:6
Tydzień 48, Sentencja nr:6
Zimą rośliny balkonowe są szczególnie narażone na przemarzanie, gdyż ich korzenie osłonięte są jedynie doniczką i cienką warstwą ziemi. Trzeba je zabezpieczyć przed mrozem.
Tydzień 48, Sentencja nr:5
Tydzień 48, Sentencja nr:5
Posadzone młode egzemplarze są szczególnie narażone na działanie mrozu, zatem chcąc cieszyć się ich urokiem w następnych latach należy pamiętać o bardzo dokładnym zabezpieczeniu ich przed zimą.
Tydzień 48, Sentencja nr:3
Tydzień 48, Sentencja nr:3
Z trawnika należy systematycznie usuwać opadające liście. W tym celu oprócz zwykłych grabi możemy użyć tzw. miotłograbi o miękkich, sprężystych zębach lub odkurzacza ogrodowego.
Tydzień 48, Sentencja nr:2
Tydzień 48, Sentencja nr:2
Przykryjmy miejsca, gdzie we wrześniu lub październiku zostały posadzone cebulki roślin kwitnących wiosną. Najlepsza do tego celu będzie kora lub torf (warstwa grubości 2–4 cm), gałązki świerkowe, suche liście lub słoma.
Tydzień 48, Sentencja nr:1
Tydzień 48, Sentencja nr:1
Jeśli nie zrobiliśmy tego wcześniej, czyścimy narzędzia ogrodowe, dokonujemy ich przeglądu, zmieniamy płyny, świece, oddajemy noże do ostrzenia. Czyścimy i chowamy węże ogrodowe oraz meble ogrodowe.
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu