Logo
Logo

Błędy w uprawie storczyków | Sprawdź, co robisz źle

Storczyki to rośliny, które zdobią wiele domów swoim egzotycznym wyglądem i pięknymi kwiatami. Jednak ich uprawa może okazać się wyzwaniem nawet dla doświadczonych miłośników roślin. Często popełniane błędy, takie jak zbyt intensywne podlewanie czy nieodpowiednie oświetlenie, mogą zaszkodzić zdrowiu tych delikatnych kwiatów. Poznaj najczęstsze pomyłki w uprawie storczyków i dowiedz się, jak im zapobiegać, aby cieszyć się zdrowymi i kwitnącymi roślinami przez cały rok.

Streszczenie artykułu
Storczyki to jedne z najbardziej popularnych i cenionych kwiatów doniczkowych, które zachwycają swoim pięknem i różnorodnością. Jednak ich uprawa może być wyzwaniem, jeśli nie znamy podstawowych zasad pielęgnacji. Częste błędy w uprawie storczyków obejmują niewłaściwe stanowisko i zbyt intensywne światło, zbyt niską temperaturę i małą wilgotność powietrza, niewłaściwe podłoże i zbyt dużą doniczkę, błędy w podlewaniu i nawożeniu, niepotrzebne przycinanie oraz brak okresu spoczynku dla niektórych gatunków. Aby storczyki pięknie kwitły i były zdrowe, ważne jest dostosowanie się do ich specyficznych potrzeb i unikanie typowych błędów w pielęgnacji. Właściwa troska o te rośliny zapewni nam długotrwałe i efektowne kwitnienie.
Spis treści
Niewłaściwe stanowisko i zbyt intensywne światło Za niska temperatura i zbyt mała wilgotność powietrza Niewłaściwe podłoże i za duża doniczka Zbyt częste/rzadkie podlewanie i niewłaściwe nawożenie Niepotrzebne przycinanie i potrzebny spoczynek Choroby i szkodniki

6 najczęstszych błędów popełnianych w uprawie storczyków

Storczyki są powszechnie uważane za jedne z najpiękniejszych kwiatów na świecie i nie bez powodu – ich delikatny wdzięk i egzotyczna symetria stanowią uroczy dodatek do większości wystroju. Chociaż storczyki zyskały również reputację mało wymagających roślin doniczkowych, które są łatwe w pielęgnacji, nawet gatunki wymagające (jak, np. falenopsis) mają specyficzne potrzeby. W związku z tym wiele osób wciąż napotyka na przeszkody w prawidłowej pielęgnacji storczyków i popełnia błędy (z zaniedbania lub niewiedzy).

Niektóre błędy w uprawie storczyków mogą prowadzić do zahamowania wzrostu lub słabego kwitnienia, inne mogą zagrażać życiu storczyka. Na szczęście, wiele błędów jest stosunkowo prostych do wyeliminowania.

 

1. Niewłaściwe stanowisko i zbyt intensywne światło

Uprawa storczyków w domu powinna się zacząć od ustalenia właściwego miejsca dla tych roślin. Wszystkie storczyki lubią światło jednak nie powinny stać na parapecie południowego okna, najlepiej będą się czuły na stanowisku wschodnim lub zachodnim. Światło powinno być rozproszone gdyż w pełnym słońcu ich wrażliwe liście mogą przypalać się od słońca. Przy niedostatecznej ilości światła liście robią się matowe, a kwitnienie staje się coraz słabsze.

 

2. Za niska temperatura i zbyt mała wilgotność powietrza

Nie wszystkie storczyki będą dobrze rosły w temperaturze pokojowej. W naszych mieszkaniach najlepiej będzie się czuł ciepłolubny falenopsis – 23-27ºC w dzień i 18-20ºC w nocy. Niższej temperatury będzie wymagać cattleya – 18-22ºC w dzień i 14-18ºC w nocy oraz dendrobium i cymbidium – 15-18ºC w dzień i 8-14ºC w nocy. Temperatura nie powinna być niższa niż podane dolne wartości. Szczególnie w zimie należy uważać aby storczyki nie stały przy uchylnym oknie, gdyż są bardzo wrażliwe na zimne przeciągi.

Nie możemy zapominać także o wilgotności powietrza – powinna wahać się na poziomie 60%. Zbyt niska wilgotność w połączeniu ze zbyt wysoką temperaturą powoduje zasychanie storczyków, jednak przy zbyt wysokiej wilgotności rośliny często gniją.

Czy rośliny przetrwają wakacje bez Ciebie? Tak, dzięki tym urządzeniom do automatycznego podlewania
Przeczytaj także
Czy rośliny przetrwają wakacje bez Ciebie? Tak, dzięki tym urządzeniom do automatycznego podlewania

3. Niewłaściwe podłoże i za duża doniczka

Większość doniczkowych storczyków to epifity, które nie powinny rosnąć w zwykłej ziemi. Wymagają one specjalnego podłoża z kory, włókna kokosowego, keramzytu i innych elementów. Jest ono luźne i przewiewne, co chroni delikatne korzenie przed gniciem. Podłoże takie można kupić w każdym sklepie ogrodniczym.

Doniczka do uprawy storczyka musi mieć wiele otworów w dnie aby nie zalegała w niej woda. Popularne przeźroczyste doniczki nie są konieczne ale dzięki nim możemy obserwować stan korzeni – jest to szczególnie istotne w uprawie falenopsisa. Podłoże powinniśmy wymieniać na nowe kiedy rośliny zaczną gorzej rosnąć, ich korzenie wychodzić na zewnątrz lub gdy kora się rozłoży lub porośnie glonami (dzieje się tak wskutek nadmiernego podlewania).

4. Zbyt częste/rzadkie podlewanie i niewłaściwe nawożenie

Storczyki podlewamy dopiero wtedy, kiedy podłoże przeschnie. Nie powinniśmy utrzymywać go stale wilgotnego gdyż będzie to sprzyjać gniciu korzeni. Woda do podlewania powinna mieć temperaturę pokojową i jak najmniejszą zawartość wapnia. Aby to osiągnąć powinniśmy po nalaniu pozostawić ją na 24 godziny aby osad opadł na dno. Możemy także użyć wody destylowanej lub filtrowanej w wyniku odwróconej osmozy. Storczyki podlewamy obficie ale uważamy aby woda nie została w podstawce ani w kątach liści. Najlepiej wstawić doniczkę do wody na 5 minut, a później pozwolić jej swobodnie odcieknąć.

W okresie wzrostu storczyki powinniśmy zasilać nawozami – tylko specjalnymi do storczyków! Nie warto eksperymentować z nawozami uniwersalnymi gdyż mają nieodpowiedni skład dla tej grupy roślin. Warto pamiętać, że storczyki są bardzo wrażliwe na nadmiar minerałów w podłożu, dlatego też lepiej nawozić je rzadziej niż zbyt często.

5. Niepotrzebne przycinanie i potrzebny spoczynek

Kwitnące storczyki wyglądają pięknie jednak nie będą kwitły wiecznie. Po okresie kwitnienia niektóre z nich będą musiały przejść okres spoczynku – większość mieszańców cattleya oraz dendrobium typu nobile. Należy wtedy obniżyć temperaturę i ograniczyć podlewanie lub z niego całkowicie zrezygnować.

Warunki w okresie spoczynku są różne w zależności od storczyka, którego posiadamy. Często informacje te podane są na etykiecie, która jest umieszczona w doniczce. Po przekwitnięciu usuwamy zeschłe kwiaty gdyż wyglądają nieestetycznie. W przypadku falenopsisa usuwamy pęd kwiatostanowy, ale dopiero po jego zaschnięciu.

6. Bagatelizowanie oznak chorób i obecności szkodników

Jeśli zapewnimy storczykom ich wymagania to rzadko kiedy będą atakowane przez choroby czy szkodniki. Warto pamiętać, że chorobom grzybowym i bakteryjnym, objawiającym się w postaci gnicia liści i korzeni, sprzyja nadmierne podlewanie, zbyt niska lub zbyt wysoka temperatura i słabe oświetlenie. Porażone organy najlepiej usuwać, a rośliny opryskać fungicydem.

Wśród szkodników atakujących storczyki mogą pojawić się miseczniki lub tarczniki (brązowe tarczki 2-3 mm na liściach), przędziorki (czerwonawe "pajączki" tworzące delikatną przędzę) lub ziemiórki (małe czarne muszki, których białe larwy z czarną główką nadgryzają korzenie). Porażone rośliny lub zaatakowane przez szkodniki trzeba odseparować od zdrowych roślin.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, Zdjęcie tytułowe: Pavel Košik/CC BY-SA 2.0

FAQ Pytania i odpowiedzi
 • Czy storczyki potrzebują specjalnego stanowiska?

  Tak, storczyki wymagają odpowiedniego światła, ale nie bezpośredniego nasłonecznienia. Idealne są stanowiska wschodnie lub zachodnie.
 • Jakie błędy popełniamy podczas podlewania storczyków?

  Storczyki powinny być podlewane dopiero, gdy podłoże przeschnie, aby uniknąć gnicienia korzeni.
 • Czy wybór podłoża ma znaczenie w uprawie storczyków?

  Tak, storczyki wymagają specjalnego, przewiewnego podłoża, które zapobiega gniciu korzeni.
 • Jak często należy nawozić storczyki?

  Storczyki powinny być nawożone specjalnymi nawozami dla storczyków, ale z umiarem, aby uniknąć nadmiaru minerałów.
 • Czy storczyki wymagają okresu spoczynku?

  Tak, niektóre gatunki storczyków potrzebują okresu spoczynku z obniżoną temperaturą i ograniczonym podlewaniem.
 • Jakie są objawy chorób i szkodników u storczyków?

  Objawy mogą obejmować gnicie liści i korzeni, a wśród szkodników występują miseczniki, tarczniki, przędziorki i ziemiórki. Ważne jest oddzielenie porażonych roślin od zdrowych.
 • Czytaj więcej Czytaj mniej
Autor
Błędy w uprawie storczyków | Sprawdź, co robisz źle
Błędy w uprawie storczyków | Sprawdź, co robisz źle
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Więcej na ten temat
Zwiń Pokaż więcej (3)
Powiązane rośliny
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl

Gość Internauta85

05-11-2020 11:59

Witam Kilka lat temu kupiłem 4 storczyki różnych kolorów i przez 2 lata kwitły dokładnie tak jak kupiłem, niestety po przesadzeniu i zmianie ziemi 2 kwitną na biało z fioletowymi plamkami a 2 na biało z żółtymi plamkami. Co może być powodem zmiany kolorów? Wcześniej były ...

Gość JP

03-09-2020 15:23

Żółknięcie liści może być spowodowane zbyt dużym nasłonecznieniem.

Gość henryk

29-08-2020 15:22

Mam pytanie dlaczego żółkną liście robię wszystko jak się należy.

Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl