Logo
Logo
Gardeners' world marzec - kwiecień 2021
16
Do góry

Spoczynek storczyków

Okres spoczynku jest bardzo istotny dla storczyków. Bez niego nasze rośliny nie będą ponownie kwitnąć, a w konsekwencji mogą nawet obumrzeć!

Dowiedz się czym jest tak naprawdę spoczynek storczyków, kiedy go przechodzą oraz jak pielęgnować nasze rośliny w tym czasie.

Spoczynek roślin to okres, kiedy spowalniają one swoje procesy życiowe (metabolizm) – hamują wzrost, ograniczają oddychanie i pobieranie związków pokarmowych. W tym czasie należy inaczej je pielęgnować – m.in. musimy ograniczyć ich podlewanie, zaprzestać nawożenia i zapewnić odpowiednie temperatury.

Okres spoczynku roślin to wynik przystosowania się do zmiennych warunków przyrodniczych w ich naturalnym środowisku. Dla wielu roślin jest on niezbędny do prawidłowego wzrostu. Większość przechodzi go, gdy warunki życiowe stają się mniej korzystne – w Polsce jest to zima.

Okres spoczynku u storczyków

U storczyków okres spoczynku rządzi się nieco innymi regułami. Może być bardziej lub mniej wyraźny oraz wcale nie musi przypadać na okres zimowy (bardzo często rośliny przechodzą go latem!).

Ogólna zasada mówi, że następuje on po kwitnieniu – zaraz po opadnięciu ostatnich kwiatów lub niedługo później – zależnie od gatunku storczyka i warunków w jakich przebywa roślina.

Storczyki bez wyraźnego okresu spoczynku

Należą do nich najpospoliciej uprawiane w domach falenopsisy (Falenopsis) i cymbidium (Cymbidium). Innymi storczykami, które zalicza się do tej grupy to rzadziej spotykane w uprawie domowej: rodzaj sabotki (Paphiopedilum) i psychopsis (Psychopsis), gatunek Epidendrum radicans czy niektóre gatunki motylników (Oncidium).

Jedyną zmianą w ich cyklu życiowym, która może wskazywać na to, że rośliny te przechodzą okres spoczynku jest wolniejszy przyrost rośliny. W warunkach domowych rośliny takie traktuje się zwykle, jako nie przechodzące spoczynku!

Storczyki z wyraźnym okresem spoczynku

Rośliny, które bardzo wyraźnie przechodzą okres spoczynku, to np.: dendrobium szlachetne (Dendrobium nobile)kapturzyk grzebieniasty (Coelogyne cristata), niektóre katleje (Cattleya), zrzucające liście kalante (Calanthe) i inne.

Storczyki nie mają wtedy przyrostu, a ich liście często lekko zmieniają barwę na mniej intensywną. U storczyków, które wytwarzają pseudobulwy, organy te często się lekko kurczą i marszczą.

Warto wiedzieć, że storczyki wytwarzające pseudobulwy zawsze będą przechodzić wyraźny stan spoczynku.

Jak postępować ze storczykami, gdy przechodzą w okres spoczynku?

Tak jak wspomniano wcześniej, w przypadku roślin, które nie przechodzą wyraźnego stanu spoczynku sytuacja jest bardzo ułatwiona – pielęgnujemy je tak samo przez cały rok, równomiernie podlewając i nawożąc.

W przypadku storczyków o wyraźnym stanie spoczynku, pielęgnacja jest bardziej złożona. W czasie ich spoczynku należy zadbać o:

 • Zapewnienie odpowiedniej temperatury
  Rośliny te potrzebują sporej różnicy temperatur. Dobrze jest na okres letni (aż do końca września) wystawić storczyki na zewnątrz na taras lub balkon – w ten sposób, naturalnie zapewnimy roślinom chłodniejsze noce.

 • Zapewnienie odpowiedniego oświetlenia
  Storczyki różnią się pod tym względem on wielu roślin, ponieważ w stanie spoczynku lubią mieć dużo światła. Miłośnicy i doświadczeni hodowcy, muszą nawet specjalnie doświetlać swoje rośliny, aby stworzyć im idealne warunki spoczynku.

 • Ograniczanie podlewania
  W okresie spoczynku bardzo ograniczamy podlewanie storczyków lub zupełnie je przerywamy – zależy to mocno od poszczególnych roślin, dlatego tak ważne jest, abyśmy wiedzieli jaki dokładnie storczyk posiadamy.

 • Ograniczanie nawożenia
  Nawożenie przerywamy wraz z przechodzeniem storczyków w stan spoczynku. Wznawiamy je dopiero, gdy roślina wypuści nowe przyrosty – młode korzenie, bulwy czy łodygi. Dawki nawozów na początku powinny być mniejsze i powoli zwiększane z czasem.

 Tekst: Katarzyna Jeziorska, zdjęcie tytułowe: jonnapeitso/Pixabay


Warto przeczytać

Komentarze

Powiązane artykuły
Nowe treści
To Cię zainteresuje
Nowe rośliny w katalogu
Porady na ten tydzień
Tydzień 9, Sentencja nr:5
Tydzień 9, Sentencja nr:5
Rośliny cebulowe (przede wszystkim przebiśniegi i krokusy), które posadziliśmy we wrześniu, pojawiają się spod śniegu. Wystarczy jeden lub dwa cieplejsze dni, aby ukazały się ich piękne kwiaty.
Tydzień 9, Sentencja nr:4
Tydzień 9, Sentencja nr:4
Odgarniając śnieg ze ścieżek ogrodowych czy podjazdu pamiętajmy, aby nie przysypywać trawnika. Ubita warstwa śniegu wolniej topnieje i może powodować gnicie darni. Jeśli jednak w obrębie trawnika powstanie warstwa zamarzniętego śniegu, należy ją rozkruszyć.
Tydzień 9, Sentencja nr:3
Tydzień 9, Sentencja nr:3
Podczas pogodnych dni silne słońce wysusza rośliny, a zamarznięta ziemia uniemożliwia uzupełnienie strat wody. Powinniśmy je wtedy cieniować. Podczas odwilży podlewajmy iglaki, szczególnie te, które rosną w pojemnikach.
Tydzień 9, Sentencja nr:2
Tydzień 9, Sentencja nr:2
Niektóre byliny rosnące na rabatach (złocienie, omiegi, ostróżki, rudbekie, liliowce, rozchodniki czy funkie) można rozmnożyć przez podział kęp. Dzięki temu nie tylko rozmnożymy, ale też odmłodzimy rośliny.
Tydzień 9, Sentencja nr:1
Tydzień 9, Sentencja nr:1
W marcu możemy wysiewać do doniczek i inspektów nasiona ogrodowych roślin jednorocznych oraz warzyw (wczesne odmiany kapusty, sałaty, rzodkiewki, kopru, marchwi). W ogrodzie można siać warzywa wytrzymałe na zimno: rzodkiew, koper, cebulę, groch (należy przykryć je włókniną).
Polecane
Nowości
Promocje
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu