Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2022
48
Okazje

Spoczynek storczyków | Czym jest? Jak dbać o storczyki w tym okresie?

Okres spoczynku jest bardzo istotny dla storczyków. Bez niego nasze rośliny nie będą ponownie kwitnąć, a w konsekwencji mogą nawet obumrzeć! Dowiedz się, czym jest tak naprawdę spoczynek storczyków, kiedy go przechodzą oraz jak pielęgnować nasze rośliny w tym czasie.

 
Z artykułu dowiesz się:
 • Co to spoczynek roślin?
 • Jak wygląda storczyk w okresie spoczynku?
 • Które storczyki nie mają okresu spoczynku?
 • Które spoczynki mają okres spoczynku?
 • Jak pielęgnować storczyki w okresie spoczynku?

Spoczynek roślin to okres, kiedy spowalniają one swoje procesy życiowe (metabolizm) – hamują wzrost, ograniczają oddychanie i pobieranie związków pokarmowych. W tym czasie należy inaczej je pielęgnować – m.in. musimy ograniczyć ich podlewanie, zaprzestać nawożenia i zapewnić odpowiednie temperatury.

Okres spoczynku roślin to wynik przystosowania się do zmiennych warunków przyrodniczych w ich naturalnym środowisku. Dla wielu roślin jest on niezbędny do prawidłowego wzrostu. Większość przechodzi go, gdy warunki życiowe stają się mniej korzystne – w Polsce jest to zima.

Okres spoczynku u storczyków

U storczyków okres spoczynku rządzi się nieco innymi regułami. Może być bardziej lub mniej wyraźny oraz wcale nie musi przypadać na okres zimowy (bardzo często rośliny przechodzą go latem!). Ogólna zasada mówi, że okres spoczynku storczyków następuje po kwitnieniu – zaraz po opadnięciu ostatnich kwiatów lub niedługo później.

Storczyki bez wyraźnego okresu spoczynku

Należą do nich najpospoliciej uprawiane w domach falenopsisy (Falenopsis) i cymbidium (Cymbidium). Innymi storczykami, które zalicza się do tej grupy to rzadziej spotykane w uprawie domowej: rodzaj sabotki (Paphiopedilum) i psychopsis (Psychopsis), gatunek Epidendrum radicans czy niektóre gatunki motylników (Oncidium).

Jedyną zmianą w ich cyklu życiowym, która może wskazywać na to, że rośliny te przechodzą okres spoczynku jest wolniejszy przyrost rośliny. W warunkach domowych rośliny takie traktuje się zwykle, jako nie przechodzące spoczynku!

Storczyki z wyraźnym okresem spoczynku

Rośliny, które bardzo wyraźnie przechodzą okres spoczynku, to np.: dendrobium szlachetne (Dendrobium nobile), kapturzyk grzebieniasty (Coelogyne cristata), niektóre katleje (Cattleya), zrzucające liście kalante (Calanthe) i inne.

Storczyki nie mają wtedy przyrostu, a ich liście często lekko zmieniają barwę na mniej intensywną. U storczyków, które wytwarzają pseudobulwy, organy te często się lekko kurczą i marszczą.

Warto wiedzieć, że storczyki wytwarzające pseudobulwy zawsze będą przechodzić wyraźny stan spoczynku.

Jak postępować ze storczykami, gdy przechodzą w okres spoczynku?

Tak jak wspomniano wcześniej, w przypadku roślin, które nie przechodzą wyraźnego stanu spoczynku sytuacja jest bardzo ułatwiona – pielęgnujemy je tak samo przez cały rok, równomiernie podlewając i nawożąc.

W przypadku storczyków o wyraźnym stanie spoczynku, pielęgnacja jest bardziej złożona. W czasie ich spoczynku należy zadbać o:

 • Zapewnienie odpowiedniej temperatury
  Rośliny te potrzebują sporej różnicy temperatur. Dobrze jest na okres letni (aż do końca września) wystawić storczyki na zewnątrz na taras lub balkon – w ten sposób, naturalnie zapewnimy roślinom chłodniejsze noce.

 • Zapewnienie odpowiedniego oświetlenia
  Storczyki różnią się pod tym względem on wielu roślin, ponieważ w stanie spoczynku lubią mieć dużo światła. Miłośnicy i doświadczeni hodowcy, muszą nawet specjalnie doświetlać swoje rośliny, aby stworzyć im idealne warunki spoczynku.

 • Ograniczanie podlewania
  W okresie spoczynku bardzo ograniczamy podlewanie storczyków lub zupełnie je przerywamy – zależy to mocno od poszczególnych roślin, dlatego tak ważne jest, abyśmy wiedzieli jaki dokładnie storczyk posiadamy.

 • Ograniczanie nawożenia
  Nawożenie przerywamy wraz z przechodzeniem storczyków w stan spoczynku. Wznawiamy je dopiero, gdy roślina wypuści nowe przyrosty – młode korzenie, bulwy czy łodygi. Dawki nawozów na początku powinny być mniejsze i powoli zwiększane z czasem.


Tekst: Katarzyna Jeziorska, zdjęcie tytułowe: jonnapeitso/Pixabay

Autor
Spoczynek storczyków | Czym jest? Jak dbać o storczyki w tym okresie?
Spoczynek storczyków | Czym jest? Jak dbać o storczyki w tym okresie?
Katarzyna Jeziorska

Z wykształcenia i zamiłowania ogrodniczka oraz zielarka. Przy kawie, yerba macie, herbacie i innych legalnych używkach chętnie rozmawia o roślinach i dzieli się swoimi ogrodniczymi doświadczeniami. Uwielbia pagórkowate ogrody i kuchnię pełną "zielonych smaków". Istnieje sporo dowodów na to, że ktoś z jej przodków był hobbitem.

Dowiedz się więcejTo Cię zainteresuje
Pokaż więcej (3)
Ważne tematy


Komentarze

Gość Mafioła

27-09-2021 07:18

Bardzo dziękuję! Dość długo szukałam zwięzłej i przejrzyście przedstawionej informacji o spoczynku orchidei.

Wiecej na Forum ZielonyOgrodek.pl
NEWSLETTER
Porady ogrodnicze na Twój email!
Zapisz się i odbierz darmowe e-wydanie magazynu Gardeners` World!
Twoja strona ogrodu