Logo
Logo
Gardeners' world wrzesień - październik 2021
18
Okazje

Spoczynek storczyków

Okres spoczynku jest bardzo istotny dla storczyków. Bez niego nasze rośliny nie będą ponownie kwitnąć, a w konsekwencji mogą nawet obumrzeć!

Dowiedz się czym jest tak naprawdę spoczynek storczyków, kiedy go przechodzą oraz jak pielęgnować nasze rośliny w tym czasie.

 

Spoczynek roślin to okres, kiedy spowalniają one swoje procesy życiowe (metabolizm) – hamują wzrost, ograniczają oddychanie i pobieranie związków pokarmowych. W tym czasie należy inaczej je pielęgnować – m.in. musimy ograniczyć ich podlewanie, zaprzestać nawożenia i zapewnić odpowiednie temperatury.

Okres spoczynku roślin to wynik przystosowania się do zmiennych warunków przyrodniczych w ich naturalnym środowisku. Dla wielu roślin jest on niezbędny do prawidłowego wzrostu. Większość przechodzi go, gdy warunki życiowe stają się mniej korzystne – w Polsce jest to zima.

Okres spoczynku u storczyków

U storczyków okres spoczynku rządzi się nieco innymi regułami. Może być bardziej lub mniej wyraźny oraz wcale nie musi przypadać na okres zimowy (bardzo często rośliny przechodzą go latem!).

Ogólna zasada mówi, że następuje on po kwitnieniu – zaraz po opadnięciu ostatnich kwiatów lub niedługo później – zależnie od gatunku storczyka i warunków w jakich przebywa roślina.

Storczyki bez wyraźnego okresu spoczynku

Należą do nich najpospoliciej uprawiane w domach falenopsisy (Falenopsis) i cymbidium (Cymbidium). Innymi storczykami, które zalicza się do tej grupy to rzadziej spotykane w uprawie domowej: rodzaj sabotki (Paphiopedilum) i psychopsis (Psychopsis), gatunek Epidendrum radicans czy niektóre gatunki motylników (Oncidium).

Jedyną zmianą w ich cyklu życiowym, która może wskazywać na to, że rośliny te przechodzą okres spoczynku jest wolniejszy przyrost rośliny. W warunkach domowych rośliny takie traktuje się zwykle, jako nie przechodzące spoczynku!

Storczyki z wyraźnym okresem spoczynku

Rośliny, które bardzo wyraźnie przechodzą okres spoczynku, to np.: dendrobium szlachetne (Dendrobium nobile)kapturzyk grzebieniasty (Coelogyne cristata), niektóre katleje (Cattleya), zrzucające liście kalante (Calanthe) i inne.

Storczyki nie mają wtedy przyrostu, a ich liście często lekko zmieniają barwę na mniej intensywną. U storczyków, które wytwarzają pseudobulwy, organy te często się lekko kurczą i marszczą.

Warto wiedzieć, że storczyki wytwarzające pseudobulwy zawsze będą przechodzić wyraźny stan spoczynku.

Jak postępować ze storczykami, gdy przechodzą w okres spoczynku?

Tak jak wspomniano wcześniej, w przypadku roślin, które nie przechodzą wyraźnego stanu spoczynku sytuacja jest bardzo ułatwiona – pielęgnujemy je tak samo przez cały rok, równomiernie podlewając i nawożąc.

W przypadku storczyków o wyraźnym stanie spoczynku, pielęgnacja jest bardziej złożona. W czasie ich spoczynku należy zadbać o:

 • Zapewnienie odpowiedniej temperatury
  Rośliny te potrzebują sporej różnicy temperatur. Dobrze jest na okres letni (aż do końca września) wystawić storczyki na zewnątrz na taras lub balkon – w ten sposób, naturalnie zapewnimy roślinom chłodniejsze noce.

 • Zapewnienie odpowiedniego oświetlenia
  Storczyki różnią się pod tym względem on wielu roślin, ponieważ w stanie spoczynku lubią mieć dużo światła. Miłośnicy i doświadczeni hodowcy, muszą nawet specjalnie doświetlać swoje rośliny, aby stworzyć im idealne warunki spoczynku.

 • Ograniczanie podlewania
  W okresie spoczynku bardzo ograniczamy podlewanie storczyków lub zupełnie je przerywamy – zależy to mocno od poszczególnych roślin, dlatego tak ważne jest, abyśmy wiedzieli jaki dokładnie storczyk posiadamy.

 • Ograniczanie nawożenia
  Nawożenie przerywamy wraz z przechodzeniem storczyków w stan spoczynku. Wznawiamy je dopiero, gdy roślina wypuści nowe przyrosty – młode korzenie, bulwy czy łodygi. Dawki nawozów na początku powinny być mniejsze i powoli zwiększane z czasem.

 Tekst: Katarzyna Jeziorska, zdjęcie tytułowe: jonnapeitso/Pixabay

Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (1)
Nowe treści
Ważne tematy
Lista zakupów

Komentarze

Porady na ten tydzień
Tydzień 38, Sentencja nr:7
Tydzień 38, Sentencja nr:7
Systematycznie sprawdzamy nasze rośliny na obecność chorób – przede wszystkim chorób grzybowych. Usuwamy porażone gałęzie i utylizujmy je zaraz po wycięciu.
Tydzień 38, Sentencja nr:5
Tydzień 38, Sentencja nr:5
Na balkonie i tarasie w puste miejsca dosadzamy rośliny sezonowe, kwitnące jesienią, np. chryzantemy, wrzosy i jesienne wrzośce.
Tydzień 38, Sentencja nr:3
Tydzień 38, Sentencja nr:3
Systematycznie zbieramy warzywa ciepłolubne, do których należą np. dynia, ogórki, papryka czy pomidory.
Tydzień 38, Sentencja nr:2
Tydzień 38, Sentencja nr:2
Posadźmy w ogrodzie wrzosy, które właśnie teraz, podczas kwitnienia są najpiękniejsze. Te sprzedawane w pojemnikach można sadzić do gruntu przez cały sezon wegetacyjny.
Tydzień 38, Sentencja nr:1
Tydzień 38, Sentencja nr:1
W połowie września możemy rozpocząć sadzenie roślin cebulowych (wybierajmy cebule duże i zdrowe). Głębokość sadzenia powinna być równa 2-3-krotnej wysokości cebul (na glebie piaszczystej cebule sadzimy nieco głębiej). Miejsce sadzenia cebul warto okryć na zimę korą lub słomianymi matami.
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu