Aby domowe storczyki pięknie kwitły, należy zapewnić im jasne miejsce (nie narażone na bezpośrednie nasłonecznienie), wyrównaną temperaturę (od 16 do 22 stopni), lekko kwaśne podłoże (specjalną mieszankę do storczyków) oraz odpowiednią pielęgnację. Dwa najważniejsze zabiegi to podlewanie i nawożenie.
Kiedy i jak często podlewać storczyki?
Storczyk podlewamy tylko wtedy, gdy mamy pewność, że podłoże zdążyło zupełnie przeschnąć od poprzedniego zabiegu. Wystarczające będzie wykonanie raz w tygodniu kąpieli, która polega na zanurzeniu całej doniczki na kilkanaście minut w większym pojemniku z wodą (podlewanie "od dołu"). Następnie roślinę stawia się na spodek, odczekuje aż wypłynie nadmiar wody i umieszcza w suchej osłonce.
Podlewając storczyki pamiętaj o tym, że:
Kiedy i jak często nawozić storczyki?
Storczyki nawozi się przez cały rok. Nawozy do storczyków występują w kilku formach – jako nawozy płynne, pałeczki nawozowe lub mgiełki do opryskiwania liści. Te specjalne preparaty mają zwykle większe dawki potasu i fosforu, co ma za zadanie wspomagać zawiązywanie kwiatów i samo kwitnienie storczyków.
Warto pamiętać, że nawożenie przerywamy na okres zimy, kiedy trwa spoczynek storczyków. W tym okresie dni są krótsze co prowadzi do obniżonej intensywności fotosyntezy, a to z kolei sprawia, że roślina nie będzie w stanie wykorzystać dostarczanych jej składników odżywczych. Nawożenie w tym czasie często prowadzi do nadmiaru odkładania się składników odżywczych w podłożu. Może to zaszkodzić storczykom, prowadząc do problemów – w ekstremalnych przypadkach może dojść do przepalania korzeni.
Nawożąc storczyki pamiętaj o tym, że:
Czym jeszcze można podlewać storczyki?
Chociaż na rynku dostępne są specjalne nawozy do storczyków, istnieją również domowe metody na zrobienie odżywek do kwiatów. Zobacz, jak zrobić kilka przykładowych "nawozów domowych" i czym jeszcze można podlać storczyki, by były zdrowe i pięknie kwitły.
Nawóz do storczyków z bananów
Nawóz ze skórek od bananów to jeden z najbardziej znanych domowych przepisów na wykorzystanie tych odpadków kuchennych. Skórki wrzucamy do dużego słoika i zalewamy je wodą. Po kilku dniach możemy już wykorzystać roztwór do storczyków z uwagą na to, by mocno go rozcieńczyć.
Nawóz do storczyków z piwa
Co pewien czas, podczas podlewania storczyków, warto dodać do wody trochę jasnego piwa bez gazu (powinno ono odstać pewien czas). Mieszankę odpowiednią dla orchidei tworzymy, łącząc piwo z wodą w stosunku 1 do 25.
Nawóz do storczyków z czosnku
Kolejną alternatywą jest wywar z czosnku. Aby go przygotować, wystarczy w litrze wody zagotować około 3 ząbków czosnku. Wywar odstawić do ostygnięcia i gotowe – możemy nim podlewać nasze kwiaty.
Nie zapominaj, że storczyki są wrażliwymi roślinami, które mogą nie radzić sobie z nadmiarem nawozów. Zawsze używaj nawozów z rozwagą i monitoruj reakcję swoich roślin, aby dostosować ilość nawozu do ich wymagań.
Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, Małgorzata Szymańska; zdjęcie tytułowe: JacLou DL/Pixabay