Logo
Logo
Gardeners' world lipiec - sierpień 2021
19
Okazje

Pielęgnacja storczyków: jak często podlewać i nawozić?

Pytanie czytelnika: Dostałem przepiękny, kwitnący storczyk Falenopsis i prosiłbym o informację na temat tego, jak często powinienem podlewać i nawozić tę roślinę?

 

Kiedy i jak często podlewać storczyki?

Storczyk podlewamy tylko wtedy, gdy mamy pewność, że podłoże zdążyło zupełnie przeschnąć od poprzedniego zabiegu. Wystarczające będzie wykonanie raz w tygodniu kąpieli, która polega na zanurzeniu całej doniczki na kilkanaście minut w większym pojemniku z wodą. Następnie roślinę stawia się na spodek, odczekuje aż wypłynie nadmiar wody i umieszcza w suchej osłonce.
Podlewając storczyki pamiętaj o:

  • rośliny te nie znoszą przelewania – ich korzenie łatwo gniją,
  • wszystkie orchidee najlepiej podlewać miękką wodą – tą z kranu możemy zagotować i odstawić do wystygnięcia, lub łapać deszczówkę

Kiedy i jak często nawozić storczyki?

Storczyki nawozi się przez cały rok specjalnymi preparatami przeznaczonymi do takich kwiatów – np. mgiełka do storczyków lub specjalne nawozy do storczyków.
Nawożąc storczyki pamiętaj o:

  • używając mgiełek, nie przesadź ze stężeniem nawozu,
  • w przypadku specjalnych pałeczek nawozowych starajmy się, aby nie dotykały one roślin.


Tekst: Małgorzata Szymańska, zdjęcie tytułowe: JacLou DL/Pixabay

Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (6)
Nowe treści

Komentarze

Gość zuberka

30-01-2021 16:47

Mam fructus do storczyków, stosuję tak jak radzą na opakowaniu, co 7-10 dni, pół nakrętki na 2 litry wody. Storczyki mi pieknie rosną i kwitną praktycznie na okrągło

Gość elizka

27-01-2021 06:39

Storczyki nawożę nawozem Fructus, przeznaczonym do tych kwiatów. Podlewam je wodą raz na 7-8 dni a nawozem dwa razy w miesiącu. Długo i obficie kwitną.

Gość Natalka

14-08-2020 08:36

Ja to chyba przelałam swoje storczyki i przestały kwitnąć, jak nic z nich nie będzie to będę musiała je wyrzucić. Teraz dokupiłam sobie kilka sztucznych z megasceny, by w oknie nie stały wyłącznie patyki a widać było płatki. :)

Wiecej na Forum ZielonyOgrodek.pl
Porady na ten tydzień
Tydzień 30, Sentencja nr:8
Tydzień 30, Sentencja nr:8
Nie zapomnijmy o pielęgnacji róż. Ważne jest systematyczne usuwanie przekwitłych kwiatów oraz wycinanie dzikich pędów.
Tydzień 30, Sentencja nr:7
Tydzień 30, Sentencja nr:7
Po zakończeniu zbioru wczesnych malin usuwamy zeszłoroczne pędy, na których znajdowały się owoce. Palimy je, bo mogą stanowić źródło chorób. Jeśli młode gałązki są słabe lub połamane też je wycinamy przy samej ziemi.
Tydzień 30, Sentencja nr:6
Tydzień 30, Sentencja nr:6
Pamiętajmy o usuwaniu nadmiaru roślin wodnych z oczka, w przeciwnym razie może dojść do zaburzenia równowagi biologicznej w zbiorniku. Rośliny nie powinny zajmować więcej niż 1/3 powierzchni lustra wodnego.
Tydzień 30, Sentencja nr:5
Tydzień 30, Sentencja nr:5
Latem trawa jest bardziej narażona na wysychanie (szczególnie młode trawniki, założone w tym sezonie), dlatego trzeba ją systematycznie nawadniać (co 1-3 dni). Podlewanie najlepiej przeprowadzać wczesnym rankiem lub późnym wieczorem.
Tydzień 30, Sentencja nr:3
Tydzień 30, Sentencja nr:3
Jeżeli trawa na naszym trawniku jest żółta, dobrze ją podlejmy, a następnie (gdy się zazieleni) skośmy i zasilmy nawozem azotowym.
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu