Logo
Logo
Gardeners' world marzec - kwiecień 2021
18
Do góry

Pielęgnacja storczyków: jak często podlewać i nawozić?

Pytanie czytelnika: Dostałem przepiękny, kwitnący storczyk Falenopsis i prosiłbym o informację na temat tego, jak często powinienem podlewać i nawozić tę roślinę?

 

Kiedy i jak często podlewać storczyki?

Storczyk podlewamy tylko wtedy, gdy mamy pewność, że podłoże zdążyło zupełnie przeschnąć od poprzedniego zabiegu. Wystarczające będzie wykonanie raz w tygodniu kąpieli, która polega na zanurzeniu całej doniczki na kilkanaście minut w większym pojemniku z wodą. Następnie roślinę stawia się na spodek, odczekuje aż wypłynie nadmiar wody i umieszcza w suchej osłonce.
Podlewając storczyki pamiętaj o:

  • rośliny te nie znoszą przelewania – ich korzenie łatwo gniją,
  • wszystkie orchidee najlepiej podlewać miękką wodą – tą z kranu możemy zagotować i odstawić do wystygnięcia, lub łapać deszczówkę

Kiedy i jak często nawozić storczyki?

Storczyki nawozi się przez cały rok specjalnymi preparatami przeznaczonymi do takich kwiatów – np. mgiełka do storczyków lub specjalne nawozy do storczyków.
Nawożąc storczyki pamiętaj o:

  • używając mgiełek, nie przesadź ze stężeniem nawozu,
  • w przypadku specjalnych pałeczek nawozowych starajmy się, aby nie dotykały one roślin.


Tekst: Małgorzata Szymańska, zdjęcie tytułowe: JacLou DL/Pixabay


Komentarze

Gość zuberka

30-01-2021 16:47

Mam fructus do storczyków, stosuję tak jak radzą na opakowaniu, co 7-10 dni, pół nakrętki na 2 litry wody. Storczyki mi pieknie rosną i kwitną praktycznie na okrągło

Gość elizka

27-01-2021 06:39

Storczyki nawożę nawozem Fructus, przeznaczonym do tych kwiatów. Podlewam je wodą raz na 7-8 dni a nawozem dwa razy w miesiącu. Długo i obficie kwitną.

Gość Natalka

14-08-2020 08:36

Ja to chyba przelałam swoje storczyki i przestały kwitnąć, jak nic z nich nie będzie to będę musiała je wyrzucić. Teraz dokupiłam sobie kilka sztucznych z megasceny, by w oknie nie stały wyłącznie patyki a widać było płatki. :)

Wiecej na Forum ZielonyOgrodek.pl
Powiązane artykuły
Pokaż więcej (6)
Warto przeczytać
RENOWACJA
Na czasie
RENOWACJA
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 15, Sentencja nr:5
Tydzień 15, Sentencja nr:5
Możemy wyściółkować glebę pod krzewami, używając torfu, rozdrobnionej kory drzew iglastych, kompostu liściowego lub igliwia sosnowego. Warstwa ściółki o grubości 5 cm utrudni parowanie wody z gleby i ograniczy rozwój chwastów.
Tydzień 15, Sentencja nr:4
Tydzień 15, Sentencja nr:4
Do połowy kwietnia można sadzić rośliny balotowane (z bryłą korzeniową ściśle owiniętą tkaniną jutową).
Tydzień 15, Sentencja nr:3
Tydzień 15, Sentencja nr:3
Jeśli na trawniku pojawił się mech, dobrze jest przeprowadzić piaskowanie. Zabieg ten poprawi porowatość i przepuszczalność podłoża, a tym samym umożliwi wzrost nowym źdźbłom trawy.
Tydzień 15, Sentencja nr:2
Tydzień 15, Sentencja nr:2
W kwietniu rozpoczyna się intensywny wzrost traw. Wymaga to rozpoczęcia cotygodniowego koszenia, które sprzyja prawidłowemu krzewieniu darni.
Tydzień 15, Sentencja nr:1
Tydzień 15, Sentencja nr:1
Pamiętajmy o regularnym podlewaniu i nawożeniu roślin domowych bo właśnie teraz intensywnie rosną. Kwiaty domowe w dalszym ciągu możemy przesadzać i przygotowywać sadzonki.
 
Twoja strona ogrodu