Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2022
42
Okazje

Pielęgnacja storczyków: jak często podlewać i nawozić?

Pytanie czytelnika: Dostałem przepiękny, kwitnący storczyk Falenopsis i prosiłbym o informację na temat tego, jak często powinienem podlewać i nawozić tę roślinę?

 

Kiedy i jak często podlewać storczyki?

Storczyk podlewamy tylko wtedy, gdy mamy pewność, że podłoże zdążyło zupełnie przeschnąć od poprzedniego zabiegu. Wystarczające będzie wykonanie raz w tygodniu kąpieli, która polega na zanurzeniu całej doniczki na kilkanaście minut w większym pojemniku z wodą (podlewanie "od dołu"). Następnie roślinę stawia się na spodek, odczekuje aż wypłynie nadmiar wody i umieszcza w suchej osłonce. Podlewając storczyki pamiętaj o:

Storczyki nie znoszą przelewania i w odpowiedzi na nie ich korzenie łatwo i szybko gniją.

Wszystkie orchidee najlepiej podlewać miękką wodą, np. deszczówką. Wodę z kranu najlepiej zagotować i odstawić do wystygnięcia.

Kiedy i jak często nawozić storczyki?

Storczyki nawozi się przez cały rok specjalnymi preparatami przeznaczonymi do takich kwiatów – np. mgiełka do storczyków lub specjalne nawozy do storczyków.
Nawożąc storczyki pamiętaj o:

Używając mgiełek do storczyków, nie przesadź ze stężeniem nawozu.

W przypadku specjalnych pałeczek nawozowych do storczyków starajmy się, aby nie dotykały one roślin.


Tekst: Małgorzata Szymańska, zdjęcie tytułowe: JacLou DL/Pixabay

Dowiedz się więcejTo Cię zainteresuje
Pokaż więcej (11)

Komentarze

Gość zuberka

30-01-2021 16:47

Mam fructus do storczyków, stosuję tak jak radzą na opakowaniu, co 7-10 dni, pół nakrętki na 2 litry wody. Storczyki mi pieknie rosną i kwitną praktycznie na okrągło

Gość elizka

27-01-2021 06:39

Storczyki nawożę nawozem Fructus, przeznaczonym do tych kwiatów. Podlewam je wodą raz na 7-8 dni a nawozem dwa razy w miesiącu. Długo i obficie kwitną.

Gość Natalka

14-08-2020 08:36

Ja to chyba przelałam swoje storczyki i przestały kwitnąć, jak nic z nich nie będzie to będę musiała je wyrzucić. Teraz dokupiłam sobie kilka sztucznych z megasceny, by w oknie nie stały wyłącznie patyki a widać było płatki. :)

Wiecej na Forum ZielonyOgrodek.pl

Twoja strona ogrodu