Storczyki falenopsis to epifity, czyli rośliny pozyskujące wodę i inne składniki odżywcze z powietrza. Do tego służą im właśnie korzenie, które są nazywane korzeniami powietrznymi. Jeśli "uciekają" one z doniczki, to znak, że roślina ma się dobrze i potrzebuje dużo pokarmu do rozwoju – nie trzeba jej ani ciąć, ani przesadzać.
● Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Czy można obcinać korzenie storczyka?
Nie tniemy zdrowych korzeni Falenopsisa! Powinny mieć kolor zielony z delikatnym sinym nalotem. Oprócz tego warto kontrolować ich turgor, czyli "jędrność" – muszą być grube, najlepiej z jak najmniejszą ilością "zmarszczek" na swojej skórce.
Brzydkie korzenie storczyka – znak do działania!
Gdy stwierdzimy, że korzenie naszego falenopsisa nie są zdrowe, należy temu zaradzić. Podlejmy, nawieźmy albo przesadźmy naszą roślinę do świeżego podłoża.
Gdy korzenie mają za mały turgor wystarczy porządne podlanie rośliny. Jeśli storczyk wygląda słabo i traci kolor, powinniśmy go nawozić. W przypadku choroby, oprócz obcięcia korzeni należy przesadzić roślinę w świeże podłoże. Najważniejsze rzeczy, na które powinniśmy zwrócić uwagę przesadzając chorego storczyka to:
- ostrożne traktowanie rośliny – storczyki są łamliwe i można je łatwo uszkodzić,
- odcinanie chorych lub martwych korzeni ostrym sekatorem,
- staranne wypełnianie doniczki i przestrzeni między korzeniami świeżym podłożem.
- Przesadzanie Phalaenopsisa: krok po kroku
- Jak często podlewać i czym nawozić storczyki?
- Więdnięcie liści storczyka falenopsisa
FILM: Dlaczego korzenie storczyka gniją i zasychają?
Zdjęcie tytułowe: sablinstanislav/Fotolia