Logo
Logo

Monstera dziurawa w doniczce | Co lubi? Jak o nią dbać?

Monstera jest bardzo popularnym pnączem domowym. Ze względu na łatwą uprawę oraz charakterystyczne, powcinane i dziurkowane liście często wybierana jest jako roślina dekoracyjna do biur. Przy odpowiedniej pielęgnacji jest długowieczna i osiąga ponad 200 cm długości. Sprawdź zasady pielęgnacji i zadbaj o swojego potwora!

Spis treści
Jak wygląda monstera? Dlaczego monstera ma dziury w liściach? Gdzie ustawić monsterę, by najlepiej wyglądała? Co lubi monstera? Jak dbać o monsterę?

Jak wygląda monstera?

Monstera dziurawa (Monstera deliciosa) należy do rodziny obrazkowatych Araceae i jest blisko spokrewniona i często mylona z filodendronem (Philodendron). Do rodzaju Monstera należy ponad 50 gatunków wiecznie zielonych roślin! Rodzimym środowiskiem monstery są lasy deszczowe Ameryki Środkowej. Różne rodzaje monstery rosną w Brazylii, na półwyspie Jukatan i w Meksyku.

Roślina ta otrzymała swoją nazwę ze względu na swoje ogromne rozmiary (łac. Monstrum - "potwór"). Według innej wersji, nazwa "monstera" pochodzi od łac. monstrotus - "niesamowity, dziwaczny".

W warunkach naturalnych monstera dziurawa jest zwykle rośliną płożącą (zwisającą) posiadającą chwytliwe korzenie powietrzne. Aby w naszych domach pięła się do góry wymaga silnych podpór. W naturze monstera może osiągnąć 30-40 metrów wysokości, w warunkach domowych oczywiście wymiary są skromniejsze. Jednak nawet w domu monstera będzie się rozciągać na kilka metrów.

Monstera rośnie wolno – w jednym roku tworzy zaledwie 1-2 liście. Liście młodej monstery są sercowate, całe – bez dziur. Wraz z czasem stają się skórzaste, charakterystycznie powcinane i dziurkowane. Mogą być bardzo duże (nawet do 60 cm średnicy). Kwiaty są zebrane w charakterystyczne kolby, które są jadalne – mają smak podobny do ananasa. Sok z nich jest wykorzystywany w Meksyku do produkcji napojów, lodów i wina musującego. Monstera dziurawa w warunkach domowych wyjątkowo rzadko kwitnie i tym samym owocuje.

https://www.youtube.com/c/MakeYourLifeGreener / YouTube


 
 

Dlaczego monstera ma dziury w liściach?

Dziury w liściach monstery wynikają z warunków, w jakich roślina żyje w swoim naturalnym środowisku. Przez większość czasu jest ona ukryta przed światłem słonecznym przez gęste korony drzew - i fotosynteza musi odbywać się dzięki jasnym promieniom słonecznym, które tylko od czasu do czasu padają na liście szczelinowe, które mają większą szansę na złapanie przypadkowego promienia światła niż całe liście o tej samej powierzchni.

Młode liście nie mają dziur, bo na niższych poziomach lasów, gdzie żyją młode monstery, przypadkowe promienie wciąż ledwo docierają, więc otwory są tu praktycznie bezużyteczne. Z wiekiem monstery wznoszą się wyżej wzdłuż pni drzew, gdzie częściej przenikają promienie słoneczne.

Teorie naukowców sugerują, że liście o takim kształcie pomagają przystosować się do słabego światła. Ponadto dziurkowane liście idealnie sprawdzają się na wietrze i podczas ulewy, gdyż powietrze i woda swobodnie przechodzą przez otwory.

 
 

Monstera doskonale wygląda w domu

W sprzedaży są rośliny o wielkości ok. 50 cm. Podczas zakupów, zwłaszcza w supermarketach, należy dobrze obejrzeć roślinę. Należy wybierać tylko rośliny o nieuszkodzonych liściach. Naturalne dziury w liściach można łatwo odróżnić od uszkodzeń – gdyż te posiadają brązowe brzegi.

Młode monstery doskonale sprawdzają się w kompozycjach z innymi roślinami o ozdobnych liściach (np. ze scindapsusem złotym). Starsze egzemplarze ze względu na swoje duże rozmiary powinny rosnąć samotnie. Przy odpowiedniej pielęgnacji monstera może osiągnąć wysokość ponad 2 m!

Ciekawe odmiany monstery
Fot. Flower Council Holland

Ciekawe odmiany monstery

'Borsigiana' – ma bardzo duże liście. Uprawiana w warunkach pokojowych wydaje jadalne owoce, o ananasowym aromacie, 'Marmorata' – liście mają żółte plamy, 'Variegata' – liście mają białe przebarwienia

Monstera ma niewygórowane wymagania i dobrze rośnie w doniczce

Miejsce
Monstera dziurawa jest rośliną tolerancyjną na różne warunki, dlatego często jest wybierana do biur i mieszkań. Nie lubi bezpośredniego nasłonecznienia – najlepiej rośnie na stanowisku oddalonym od okna o 2-3 m. Zbyt silne słońce powoduje przypalenia liści (żółte plamy z dziurkami), a gdy jest go za mało liście rośliny pozostają małe i czasem więdną. 

Temperatura
Monstera dobrze rośnie w temperaturach pokojowych. Optymalna temperatura latem to 24°C, minimalna temperatura zimą to 13°C. Zbyt niska temperatura powoduje ciemne plamy na liściach. Roślina jest wrażliwa na przeciągi, dlatego też należy unikać stawiania jej przy uchylanym oknie. 

Monstery są dość łatwe w domowej uprawie, być może dlatego są tak popularne.
 
 

Jak pielęgnować monsterę, by zdrowo i pięknie rosła?

Podlewanie

 • Monstera lubi wysoką wilgotność powietrza. W tym celu roślinę należy zraszać regularnie miękką wodą 2 razy w tygodniu.
 • W zimie należy odsunąć ją od źródła ciepła – kaloryferów lub piecyka.
 • Roślina nie lubi nadmiaru wody – nadmierne podlewanie powoduje żółknięcie i brunatnienie starszych liści.
 • Przed podlewaniem należy pozwolić podłożu przeschnąć.
 • W lecie należy podlewać raz w tygodniu, a w zimie raz na dwa tygodnie.

Ziemia i nawożenie

 • Dobrze rośnie w przepuszczalnym podłożu torfowym.
 • Roślinę należy nawozić nawozem do roślin zielonych, od wiosny do jesieni – co 2-3 tygodnie.

 
 

Przesadzenie, cięcie i rozmnażanie

 • Monsterę należy przesadzać co roku na wiosnę lub w przypadku starszych roślin wymieniać co roku górną warstwę podłoża.
 • Roślina nie wymaga cięcia.
 • Jeśli jest bardzo duża – można odciąć część wierzchołkową i ukorzenić.
 • Monsterę można rozmnażać na wiosnę, przez sadzonki wierzchołkowe. Ukorzeniać je można w wodzie lub w podłożu – warto wtedy rośliny zanurzyć w ukorzeniaczu.

Mostera dziurawa fot. Flora Dania
Fot. floradania.dk

 Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: PublicDomainPictures

Autor
Monstera dziurawa w doniczce | Co lubi? Jak o nią dbać?
Monstera dziurawa w doniczce | Co lubi? Jak o nią dbać?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (7)
Powiązane rośliny

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl

Gość Kaja

29-11-2021 11:17

W mojej monsterze też rosną liście od razu z dziurami, chociaż nie wiem, czy może dziać sie to tylko w ten sposób. Sprawdźcie tutaj więcej o monsterze, i to tej z białymi plamami: https://www.a-ronet.pl/monstera-variegata-charakterystyka/

Gość Maria

31-07-2021 10:08

W mojej monsterze tez najpierw pojawiają się liście w kształcie serc, które z czasem się rozdzielają i tworzą się dziury. Ciekawe jak u gościa Oli rosną liście od razu z dziurami?

Gość Monika

25-04-2021 10:30

W liściach powstają dziury. Nie muszą być w nich od razu. Proszę nie pisać bzdur Pani Olu

Gość Ola

21-01-2021 11:47

Kto pisze takie bzdury?! Od kiedy to monstera wypuszcza liście bez dziur, które później w jakiś magiczny sposób przechodzą transformację w liście z dziurami? To tak nie działa, liście bez dziur pozostaną liśćmi bez dziur. Kiedy monstera ma za mało światła wypuszcza liście ...

Gość Jarun

19-08-2020 10:07

Skąd taka nazwa monstera ? Czyżby Monstera może pochodzić od łacińskiego monstrum, czyli potwora, w odniesieniu do monstrualnych liści. Nazwa deliciosa oznacza pyszny, co nawiązuje do jadalnego owocu.

Pokaż wszystkie komentarze
kategoria-dom_i_balkon_rosliny_w_mieszkaniu
NAJNOWSZE TREŚCI