Przedstawione poniżej gatunki domowych roślin doniczkowych (uprawianych w mieszkaniu) można z powodzeniem uprawiać latem na balkonie, tarasie lub w ogrodzie
TOP 10 roślin domowych do wystawiania latem na taras
Agapant afrykański (Agapanthus africanus)
latem w pojemniku świetnie czuje się na tarasie, balkonie. Zimą przechowujemy go w pomieszczeniu stosując ograniczone podlewanie, tak aby roślina miała podłoże lekko wilgotne.
Agawa amerykańska (Agave americana)
Jeśli latem chcemy uprawiać agawę w ogrodzie, to należy przygotować ją stopniowo do wystawienia na słońce. Zalecane jest wystawienie agawy w miejsce cieniste, półcieniste, a dopiero po kilku dniach na stanowisko słoneczne. Na zimę wstawiamy agawę z powrotem do pomieszczenia. Najlepsze warunki spoczynku, to: temperatura ok. 12°C i ograniczone podlewanie.
● Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Kordylina austarlijska (Cordyline australis)
Kordylina lato może spędzić w ogrodzie. Natomiast przed zimą powinna być przeniesiona do jasnego, chłodnego pomieszczenia. Jeśli pomieszczenie będzie ciemne, kordylina będzie gubić liście.
Wawrzyn szlachetny (Laurus nobilis)
Zwany jest drzewkiem laurowym i jest znany z tego, że lato spędza w ogrodzie. Na zimę powinien powędrować do jasnego i chłodnego pomieszczenia, o temperaturze ok. 5-10°C.
Fuksja mieszańcowa (Fuchsia x hybrida)
Może być uprawiana latem z równo w mieszkaniu, jak i na balkonie. Rośliny uprawiane w mieszkaniu ustawiamy w miejscu, w którym nie będą wystawione na bezpośrednie nasłonecznienie. Na zimę przenosimy je do jasnego pomieszczenia i przetrzymujemy w temperaturze 12-13°C.
Mirt pospolity (Myrtus communis)
Latem można go przenieść na balkon. Mirt lubi stanowisko jasne, ale nie bezpośrednio nasłonecznione, gdzie mogłoby dojść do poparzenia liści. Na zimę przenosimy go do jasnego i chłodnego pomieszczenia. Najbardziej optymalna temperatura w okresie spoczynku to około 5°C.
Fot. Floradania.dk
Fuksja i mirty w doniczkach na balkonie. |
Monstera dziurawa (Monstera deliciosa)
W ogrodzie lub na tarasie najlepiej ustawić ją w miejscu zacienionym. Monstera zimuje w pomieszczeniu w temperaturze minimalnej do 10°C.
Oleander pospolity (Nerium oleander)
Od maja do września powinien stać w słonecznym, ciepłym miejscu na tarasie lub balkonie. Zimą najlepiej się czuje w jasnym, przewiewnym pomieszczeniu w temperaturze około 5°C.
Daktylowiec kanaryjski (Phoenix canariensis)
Latem można go wynieść na balkon lub taras. Zimę musi spędzić w pomieszczeniu, w temperaturze, najlepiej poniżej 10°C.
Juka aloesowa (Yucca aloifolia)
Lato może spędzić w półcieniu. W zimie należy przenieść ją do chłodniejszego pomieszczenia. Najlepsza temperatura do przezimowania to około 15°C (temp. minimalna 10°C).
FILM: Czy warto wystawiać domowe rośliny na balkon i taras?
Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: Alexas_Fotos/Pixabay