Logo
Logo

Które rośliny uprawiane w domu można latem wystawić na taras?

Które rośliny uprawiane w domu można latem wystawić na taras? Przedstawiamy porady i spis gatunków, które doskonale będą się czuć na letnim tarasie.

Spis treści
Które rośliny doniczkowe można wystawiać na balkon? Sprawdź! Agapant afrykański Agawa amerykańska Kordylina austarlijska Wawrzyn szlachetny Fuksja mieszańcowa Mirt pospolity Monstera dziurawa Oleander pospolity Daktylowiec kanaryjski Juka aloesowa FILM: Czy warto wystawiać domowe rośliny na balkon i taras?
Wiele roślin, które mieszkają w naszych domach, można również wystawiać latem na balkon, taras lub do ogrodu. Ustawione w półcieniu, dekorują naszą ogrodową przestrzeń przez całe lato. Ale pamiętajcie, gdy temperatura zacznie spadać do ok. 12-15°C należy przenieść je do domu.

Przedstawione poniżej gatunki domowych roślin doniczkowych (uprawianych w mieszkaniu) można z powodzeniem uprawiać latem na balkonie, tarasie lub w ogrodzie

TOP 10 roślin domowych do wystawiania latem na taras

Agapant afrykański (Agapanthus africanus)

latem w pojemniku świetnie czuje się na tarasie, balkonie. Zimą przechowujemy go w pomieszczeniu stosując ograniczone podlewanie, tak aby roślina miała podłoże lekko wilgotne.

Agawa amerykańska (Agave americana)

Jeśli latem chcemy uprawiać agawę w ogrodzie, to należy przygotować ją stopniowo do wystawienia na słońce. Zalecane jest wystawienie agawy w miejsce cieniste, półcieniste, a dopiero po kilku dniach na stanowisko słoneczne. Na zimę wstawiamy agawę z powrotem do pomieszczenia. Najlepsze warunki spoczynku, to: temperatura ok. 12°C i ograniczone podlewanie.

Kordylina austarlijska (Cordyline australis)

Kordylina lato może spędzić w ogrodzie. Natomiast przed zimą powinna być przeniesiona do jasnego, chłodnego pomieszczenia. Jeśli pomieszczenie będzie ciemne, kordylina będzie gubić liście.

Wawrzyn szlachetny (Laurus nobilis)

Zwany jest drzewkiem laurowym i jest znany z tego, że lato spędza w ogrodzie. Na zimę powinien powędrować do jasnego i chłodnego pomieszczenia, o temperaturze ok. 5-10°C.

Fuksja mieszańcowa (Fuchsia x hybrida)

Może być uprawiana latem z równo w mieszkaniu, jak i na balkonie. Rośliny uprawiane w mieszkaniu ustawiamy w miejscu, w którym nie będą wystawione na bezpośrednie nasłonecznienie. Na zimę przenosimy je do jasnego pomieszczenia i przetrzymujemy w temperaturze 12-13°C.

Mirt pospolity (Myrtus communis)

Latem można go przenieść na balkon. Mirt lubi stanowisko jasne, ale nie bezpośrednio nasłonecznione, gdzie mogłoby dojść do poparzenia liści. Na zimę przenosimy go do jasnego i chłodnego pomieszczenia. Najbardziej optymalna temperatura w okresie spoczynku to około 5°C.

Fuksja na balkonie Mirt w doniczce
Fot. Floradania.dk

Fuksja i mirty w doniczkach na balkonie.

Monstera dziurawa (Monstera deliciosa)

W ogrodzie lub na tarasie najlepiej ustawić ją w miejscu zacienionym. Monstera zimuje w pomieszczeniu w temperaturze minimalnej do 10°C.

Oleander pospolity (Nerium oleander)

Od maja do września powinien stać w słonecznym, ciepłym miejscu na tarasie lub balkonie. Zimą najlepiej się czuje w jasnym, przewiewnym pomieszczeniu w temperaturze około 5°C.

Daktylowiec kanaryjski (Phoenix canariensis)

Latem można go wynieść na balkon lub taras. Zimę musi spędzić w pomieszczeniu, w temperaturze, najlepiej poniżej 10°C.

Juka aloesowa (Yucca aloifolia)

Lato może spędzić w półcieniu. W zimie należy przenieść ją do chłodniejszego pomieszczenia. Najlepsza temperatura do przezimowania to około 15°C (temp. minimalna 10°C).

FILM: Czy warto wystawiać domowe rośliny na balkon i taras? 

ogród na co dzień / Youtube

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: Alexas_Fotos/Pixabay

Autor
Które rośliny uprawiane w domu można latem wystawić na taras?
Które rośliny uprawiane w domu można latem wystawić na taras?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (2)
Powiązane rośliny
Zwiń Pokaż więcej (4)
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl