Dlaczego warto wystawić rośliny z domu na balkon?
Upiększenie balkonu roślinami, nadanie mu egzotycznego stylu i inne względy estetyczne, to nie jedyna zaleta i powód, żeby wystawić je z domu na zewnątrz. Ciepła, letnia pogoda oraz większa ilość światła i przestrzeni na balkonach z pewnością pozytywnie wpływają także na lepszy wzrost, czy kwitnienie niektórych gatunków.
Warto przy tym zachować umiar i nie wystawić wszystkich roślin, ponieważ nie każdemu gatunkowi będzie to dobrze służyło, a ponadto może zabraknąć na balkonie miejsca np. na leżak, czy inne przydatne latem sprzęty. Poza tym, warto pozostawić w domu kilka roślin, aby jonizowały powietrze latem i oczywiście zdobiły wnętrza.
● Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Należy pamiętać, że na balkonie zwykle operuje silne słońce (mogące poparzyć liście), powietrze często jest suche, a nie wszystkie gatunki roślin doniczkowych lubią takie warunki i wówczas nie powinno się ich stawić je na zewnątrz, ale lepiej na lekko zacienionym balkonie (np. od wschodniej lub północno-zachodniej strony), gdzie słońce operuje tylko do mniej więcej południa, a później panuje półcień lub dociera światło rozproszone.
Których roślin nie wystawiać na słoneczny balkon?
Do roślin, którym nie będą służyć warunki na gorących balkonach o wystawie południowej zalicza się gatunki takie jak: dieffenbachia, monstera, draceny, skrzydłokwiat, kalanchoe, fiołki afrykańskie, fitonia, gloksynia, trzykrotka, zielistka, fikus benjamina, sansewieria, cissus, grubosz, epipremnum, bluszcze domowe, maranta, kroton, zamiokulkas.
Które rośliny można wystawić z domu na słoneczny balkon?
Na balkonach (szczególnie o południowej, czy południowo-zachodniej wystawie) latem na pewno dobrze będą się czuły gatunki roślin pochodzące z krajów śródziemnomorskich i o gorącym klimacie, czyli np.:
- cytrusy (cytryna, mandarynka, pomarańcza),
- palmy (np. cykas, areka, chamedora),
- jukka domowa (słoniostopa),
- kaktusy,
- agawy,
- figa jadalna,
- większe figowce (fikusy),
- aukuba,
- pelargonie,
- zwartnica (hippeastrum),
- oleander.
Warto przy tym jednak pamiętać, że rośliny w domu mają inne, bardziej zaciszne warunki niż na balkonie, gdzie nie tylko słońce operuje mocno i powietrze jest bardziej suche, ale mogą także wiać wiatry. Z tego względu warto osłonić balkon przed silnymi podmuchami (np. matami słomianymi lub przywiązując rośliny), ale też zabezpieczyć wszystkie rośliny w czasie bardzo wysokich temperatur i upałów (daszki, biała agrowłóknina), aby uchronić je przed poparzeniami, gorącym powietrzem, nagrzewaniem się posadzek i szybszym wysychaniem gleby w donicach.
● Polecamy: Projekt ogrodu w 5 minut i to za darmo. Wypróbuj naszą aplikację do projektowania ogrodów online
Pamiętajmy też, że nagłe wystawnie roślin na balkon może być dla nich szokiem, dlatego dobrym rozwiązaniem może być ich hartowanie, czyli najpierw wystawienie ich tylko na kilka godzin lub na dzień i nocą wstawianie ich do domu lub mieszkania.
Jak długo rośliny domowe mogą stać na balkonie?
Trzeba mieć na uwadze, że rośliny domowe w większości przypadków nie tolerują niskich temperatur, dlatego najbezpieczniej rozpocząć przenoszenie roślin na balkon dopiero po minięciu ryzyka wystąpienia przymrozków, a więc w drugiej połowie maja (po „zimnej Zośce”) i najlepiej w pochmurny dzień (by uniknąć szoku).
Z kolei pod koniec sezonu letniego, czyli z początkiem jesieni, trzeba uważać, by rośliny nie zostały uszkodzone przez wczesnojesienne przymrozki, więc najrozsądniej przenieść je do domu z końcem września/początkiem października (wyjątkiem może być ciepła słoneczna, długa jesień).
Jak dbać o rośliny doniczkowe na balkonie latem?
Wystawione na balkony, czy tarasy rośliny domowe będą rosły lepiej, ale tylko wtedy, gdy nie zapomnimy o ich właściwej pielęgnacji. Należy im poświęcić więcej uwagi, niż innym roślinom wieloletnim uprawianym na co dzień w ogrodzie, czy w donicach, ponieważ są bardziej wrażliwe.
Z tego względu należy przede wszystkim codziennie kontrolować stan wilgotności podłoża w doniczkach, ponieważ pod wpływem letnich temperatur, wiatru, słońca może ona bardzo szybko wysychać. Należy podlewać rośliny regularnie, ale też z umiarem, by ich nie przelewać, bo nadmiar wilgoci w glebie w połączeniu z wysokimi temperaturami może stworzyć warunki do rozwoju chorób grzybowych.
Nie można zapominać także o odżywaniu roślin doniczkowych na balkonie, czyli nawożeniu ich odpowiednimi nawozami. Warto wybierać łatwe w stosowaniu nawozy rozpuszczalne w wodzie, które można aplikować wraz z podlewaniem lub nawozy długo działające (aplikowane np. raz na sezon). Pamiętajmy przy tym, by dobierać nawozy do konkretnych typów roślin (np. do palm, do roślin zielonych, do roślin kwitnących, czy domowych itp.) i stosować określone przez producenta dawki. W okresie wiosno-letnim, czyli w czasie intensywnego wzrostu roślin, można stosować nawozy rozpuszczalne w wodzie raz w tygodniu.
Na balkonie rośliny mogą być też bardziej narażone na ataki szkodników niż w mieszkaniu, czy innym pomieszczeniu, dlatego należy też często je oglądać i sprawdzać, czy nie pojawiły się niepokojące objawy. Nierzadko, np. w wyniku niewłaściwej pielęgnacji lub zbyt dużego zagęszczenia roślin mogą również wystąpić choroby grzybowe. Częściej jednak mogą pojawiać się typowe dla roślin doniczkowych szkodniki (np. przędziorki, mszyce, wełnowce, miseczniki), którym sprzyja ciepła, sucha, słoneczna pogoda.
Najlepiej działać zapobiegawczo i już po wystawieniu roślin wykonać oprysk profilaktyczny, środkiem owadobójczym, najlepiej w formie sprayu, przeznaczonym do użytku amatorskiego. W razie wystąpienia zagrożenia żerowaniem szkodników w trakcie sezonu, zabieg należy powtórzyć, pamiętając by nie spryskiwać roślin w czasie silnych upałów.
Tekst: Maciej Aleksandrowicz, zdjęcie tytułowe: annanahabed / AdobeStock