Hipeastrum (zwartnica) to bylina cebulowa należąca do rodziny amarylkowastych (Amaryllidaceae). Roślina jest ceniona w mieszkaniach ze względu na duże, dzwonkowate kwiaty wyrastające od 2-6 na długim (30-60cm), grubym i pustym w środku pędzie kwiatostanowym.

Zazwyczaj spotyka się kwiaty o barwie białej, różowej, czerwonej lub dwubarwne. Wyrastają na roślinie wraz z pojawianiem się równowąskich liści.

Hipeastrum wytwarza grube, dość duże cebule o średnicy nawet powyżej 25 cm. W naturalnym środowisku bylina porasta tereny od Meksyku poprzez Peru i Boliwię. Często bywa mylona z amarylisem, najczęściej kwitnącym jesienią.

Cała roślina jest silnie trująca, ale nie jest groźna o ile nie zostanie uszkodzona lub spożyta. Sok może bowiem powodować podrażnienie skóry a spożycie cebuli, liści czy kwiatów grozi silnym zatruciem, wymiotami lub biegunką. Przed rośliną, która zwykle uprawiana jest na parapetach, warto więc chronić dzieci.

Zwartnica nie jest zbyt łatwa w uprawie i wymaga poświęcenia czasu. Cebule najlepiej kupować jesienią i sadzić do pojemników ustawianych w ciepłym, ale nieoświetlonym miejscu. W początkowym okresie podlewanie jest zdawkowe.

Po około 7-8 tygodniach z cebuli wyrosną liście i wierzchołek pędu kwiatostanowego. Wtedy roślinę należy przenieść do ciepłego, ale jasnego pomieszczenia i rozpocząć regularne podlewanie. Przed kwitnieniem warto również nawozić nawozem dla roślin o ozdobnych liściach.

Pewien czas po przekwitnięciu (w sierpniu) należ zapewnić zwartnicy spoczynek - ograniczają podlewanie, zaprzestając nawożenia i obrywając uschnięte liście. Z kolei w październiku (aż do grudnia) cebula powinna się znajdować w chłodnym pomieszczeniu (10-12ºC). W grudniu oczyszczoną cebulę sadzi się z powrotem do doniczki i ponownie rozpoczyna pielęgnację.

Hipeastrum można rozmnażać przez cebule przybyszowe.

zdjęcie: wiki JJ Harrison