Zwartnica (Hippeastrum) inaczej nazywana po prostu hipeastrum, to bylina cebulowa należąca do rodziny amarylkowastych (Amaryllidaceae). Należy do niej ok. 70 gatunków. W naturalnym środowisku bylina porasta subtropikalne tereny od Meksyku, Peru, Boliwiin aż do Argentyny. W Polsce jest obecnie niezwykle cenioną rośliną domową, a w samej Europie zaczęto ją uprawiać około 1800 roku.

Hipeastrum wytwarza grube, dość duże cebule o średnicy nawet powyżej 25 cm. Wraz z pojawianiem się równowąskich liści, roślina wypuszcza długi (30-60 cm), gruby i pusty w środku pęd kwiatostanowy. Na jego szczycie usytuowane są duże, dzwonkowate kwiaty wyrastające od 2-6 sztuk. Zazwyczaj spotyka się kwiaty o barwie białej, różowej, czerwonej lub dwubarwne.

Zwartnica jest często bywa mylona z amarylisem, który ma bardzo podobne kwiaty.

Cała roślina jest silnie trująca, ale nie jest groźna o ile nie zostanie uszkodzona lub spożyta. Sok może bowiem powodować podrażnienie skóry a spożycie cebuli, liści czy kwiatów grozi silnym zatruciem, wymiotami lub biegunką. Przed rośliną, warto więc chronić dzieci.

Wymagania i uprawa

Zwartnica nie jest zbyt łatwa w uprawie i wymaga poświęcenia czasu.

  • Cebule najlepiej kupować jesienią i sadzić do pojemników ustawianych w ciepłym, ale nieoświetlonym miejscu.
  • W początkowym okresie podlewanie jest zdawkowe.
  • Po około 7-8 tygodniach z cebuli wyrosną liście i wierzchołek pędu kwiatostanowego. Wtedy roślinę należy przenieść do ciepłego, ale jasnego pomieszczenia i rozpocząć regularne podlewanie.
  • Przed kwitnieniem warto również nawozić nawozem dla roślin o ozdobnych liściach.

  • Pewien czas po przekwitnięciu (w sierpniu) należ zapewnić zwartnicy spoczynek – ograniczają podlewanie, zaprzestając nawożenia i obrywając uschnięte liście.
  • Z kolei w październiku (aż do grudnia) cebula powinna się znajdować w chłodnym pomieszczeniu (10-12ºC).
  • W grudniu oczyszczoną cebulę sadzi się z powrotem do doniczki i ponownie rozpoczyna pielęgnację.

Hipeastrum można rozmnażać przez cebule przybyszowe.

Zastosowanie

Zwykle uprawiana jest na parapetach. Dobrze wkomponowuje się w nowoczesne wnętrza i jest bardzo często wykorzystywana jako kwiat cięty w bukietach i ciekawych aranżacjach kwiatowych.

Zdjęcia: Floradania.dk, Flower Council Holland