Logo
Logo

Epipremnum złociste (Epipremnum aureum)

Epipremnum złociste (Epipremnum aureum) | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
 • Dekoracyjność: ulistnienie
 • Gleba: małe wymagania glebowe
 • Odczyn gleby: lekko kwaśna
 • Pokrój: luźny, płożący, pnącze
 • Wysokość: ok. 7 m
 • Trwałość liści: zimozielone
 • Wilgotność: gleba umiarkowanie wilgotna
 • Stanowisko: słońce, półcień, cień
 • Zastosowanie: roślina pnąca, wnętrza
 • Spis treści
  Opis rośliny Wymagania i uprawa Pielęgnacja Szkodniki i choroby Zastosowanie Wybrane odmiany Gdzie kupić?

  Epipremnum złociste (Epipremnum aureum) należy do rodziny obrazkowatych (Araceae). W środowisku naturalnym występuje wyłącznie na wyspie Moorea (jedna z Wysp Towarzystwa) znajdującej się we wschodniej części Polinezji. W Polsce jest uprawiana jako doniczkowa, pnąca roślina ozdobna.

  Wygląd rośliny

  W ojczyźnie pochodzenia rośnie jako liana, przyczepiając się do drzew za pomocą korzeni czepnych. To wiecznie-zielone pnącze osiąga nawet powyżej 5 m długości (w dogodnych warunkach nawet do 10 m!), a roczne przyrosty 0,5 m. Ma atrakcyjne, błyszczące, zielono-żółte liście. Są asymetryczne i sercowate, i zależnie od odmiany bardzo często upstrzone jasnymi plamkami i przebarwieniami. Starsze pędy mają tendencję do ogołacania się z liści.

  Kwiaty epipremnum są mało ozdobne, a w domowych warunkach roślina prawie nigdy nie zakwita.

  Wymagania i uprawa

  Epipremnum złocicte jest łatwe w uprawie. Lubi stanowiska lekko słoneczne, o dużej ilości światła rozproszonego. Roślina radzi sobie także w pomieszczeniach bardziej zacienionych, chociaż wtedy wolno rośnie i ma mniej wybarwione liście (czasem niemal w całości zielone). Lubi żyzne, przepuszczalne podłoża (uda się też w przeciętnej jakości podłożu). Jest tolerancyjna względem temperatury.

  Przesadzając epipremnum wybierajmy nieduże doniczki, bo roślina ma słabo rozwinięty system korzeniowy. Na dnie pojemnika należy ułożyć solidną warstwę drenażową.

  Roślinę łatwo rozmnaża się przez sadzonki pędowe i wierzchołkowe (ukorzenia się je bezpośrednio w podłożu).

  Pielęgnacja

  To, jak pielęgnować scindapsus / epipremnum w domu nie stanowi większego problemu, ponieważ roślina wybacza nam wiele błędów. Roślinę powinno się regularnie ale niezbyt intensywnie podlewać w taki sposób, by podłoże nie zdążyło całkowicie przeschnąć. Epipremnum lubi też częste zraszanie.

  By epipremnum szybko rosło, od wiosny do jesieni warto je nawozić raz w tygodniu nawozem dla roślin o ozdobnych liściach.

  Roślina ta bardzo dobrze znosi przycinanie.

  Szkodniki i choroby

  Epipremnum nie jest szczególnie podatne na szkodniki lub choroby. Jednymi ze szkodników, na które trzeba uważać są wełnowce. Natomiast jeśli chodzi o choroby, przy niewłaściwym podlewaniu roślina może być porażona przez choroby grzybowe korzeni (np. zgniliznę, rizoktoniozę). Gdy na roślinie pojawiają się miękkie żółte i brązowe plamy, trzeba jak najszybciej sprawdzić kondycję korzeni rośliny.

  Zastosowanie

  Epipremnum złociste jest znana rośliną dla początkujących ogrodników. Można je uprawiać w donicy ustawionej na podłodze, prowadząc je po kratownicy lub podporze (ten sposób jest bardziej nowoczesny). Częściej jednak roślinę widzi się w wiszących pojemnikach, kwietnikach na ścianie lub w donicy postawionej na meblu.

  Jeśli pędy będą podwiązywane, roślina pokryje prawie cały sufit albo ścianę. Epipremnum to dobra propozycja do mieszkań, biur i pomieszczeń w budynkach użyteczności publicznej.

  Ciekawe odmiany

  • 'N'Joy' – duże, kremowo-zielone liście
  • 'Pearls and Jade' – mniejsze liście o dużych, bardzo jasnych do białych przebarwień

  Gdzie kupić?

  Epipremnum złociste jest bardzo popularną, łatwo dostępną rośliną doniczkową, dlatego jej kupienie nie stanowi problemu. Ciekawsze odmiany z łatwością znajdziemy w wielu sklepach internetowych, np.:

   

  Tekst: Michał Mazik, zdjęcia: Floradania.dk, Flower Council Holland

  Autor
  Epipremnum złociste
  Epipremnum złociste
  Michał Mazik

  Piszący ogrodnik, autor artykułów, kalendarzy i poradników ogrodniczych. Dawniej zakładał ogrody i produkował zieleń, dziś pisze o...ogrodach i produkcji zieleni. Tata na (prawie) cały etat. W ogrodzie uwielbia naturalność i dzikość. Popularyzuje ekologiczne metody pielęgnacji wszędzie tam, gdzie jest to możliwe. Zwolennik Zero Waste w domu i w ogrodzie.

   
  Powiązane tematy
  Zwiń Pokaż więcej (10)

  Komentarze

  Dodaj komentarz
  Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl

  Gość

  02-03-2021 17:56

  Czy jest to trujaca. Roślina i czy nie szkodzi zwierzetom

  Gość

  08-06-2020 13:04

  'Argyraeus' to odmiana scindapsusa, nie epipremnum...

  Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl