Epipremnum złociste Epipremnum aureum

Epipremnum złociste, fot. Floradania.dk
Epipremnum złociste (Epipremnum aureum) | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
Posłuchaj
00:00
286
Dekoracyjność: ulistnienie
Gleba: małe wymagania glebowe
Odczyn gleby: lekko kwaśna
Pokrój: luźny, płożący, pnącze
Wysokość: ok. 7 m
Trwałość liści: zimozielone
Wilgotność: gleba umiarkowanie wilgotna
Stanowisko: słońce, półcień, cień
Zastosowanie: roślina pnąca, wnętrza
Spis treści
Opis rośliny Wymagania i uprawa Pielęgnacja Szkodniki i choroby Zastosowanie Wybrane odmiany Gdzie kupić?

Epipremnum złociste (Epipremnum aureum) należy do rodziny obrazkowatych (Araceae). W środowisku naturalnym występuje wyłącznie na wyspie Moorea (jedna z Wysp Towarzystwa) znajdującej się we wschodniej części Polinezji. W Polsce jest uprawiana jako doniczkowa, pnąca roślina ozdobna.

Wygląd rośliny

W ojczyźnie pochodzenia rośnie jako liana, przyczepiając się do drzew za pomocą korzeni czepnych. To wiecznie-zielone pnącze osiąga nawet powyżej 5 m długości (w dogodnych warunkach nawet do 10 m!), a roczne przyrosty 0,5 m. Ma atrakcyjne, błyszczące, zielono-żółte liście. Są asymetryczne i sercowate, i zależnie od odmiany bardzo często upstrzone jasnymi plamkami i przebarwieniami. Starsze pędy mają tendencję do ogołacania się z liści.

Kwiaty epipremnum są mało ozdobne, a w domowych warunkach roślina prawie nigdy nie zakwita.

Wymagania i uprawa

Epipremnum złocicte jest łatwe w uprawie. Lubi stanowiska lekko słoneczne, o dużej ilości światła rozproszonego. Roślina radzi sobie także w pomieszczeniach bardziej zacienionych, chociaż wtedy wolno rośnie i ma mniej wybarwione liście (czasem niemal w całości zielone). Lubi żyzne, przepuszczalne podłoża (uda się też w przeciętnej jakości podłożu). Jest tolerancyjna względem temperatury.

Przesadzając epipremnum wybierajmy nieduże doniczki, bo roślina ma słabo rozwinięty system korzeniowy. Na dnie pojemnika należy ułożyć solidną warstwę drenażową.

Roślinę łatwo rozmnaża się przez sadzonki pędowe i wierzchołkowe (ukorzenia się je bezpośrednio w podłożu).

Pielęgnacja

To, jak pielęgnować scindapsus / epipremnum w domu nie stanowi większego problemu, ponieważ roślina wybacza nam wiele błędów. Roślinę powinno się regularnie ale niezbyt intensywnie podlewać w taki sposób, by podłoże nie zdążyło całkowicie przeschnąć. Epipremnum lubi też częste zraszanie.

By epipremnum szybko rosło, od wiosny do jesieni warto je nawozić raz w tygodniu nawozem dla roślin o ozdobnych liściach.

Roślina ta bardzo dobrze znosi przycinanie.

Szkodniki i choroby

Epipremnum nie jest szczególnie podatne na szkodniki lub choroby. Jednymi ze szkodników, na które trzeba uważać są wełnowce. Natomiast jeśli chodzi o choroby, przy niewłaściwym podlewaniu roślina może być porażona przez choroby grzybowe korzeni (np. zgniliznę, rizoktoniozę). Gdy na roślinie pojawiają się miękkie żółte i brązowe plamy, trzeba jak najszybciej sprawdzić kondycję korzeni rośliny.

Zastosowanie

Epipremnum złociste jest znana rośliną dla początkujących ogrodników. Można je uprawiać w donicy ustawionej na podłodze, prowadząc je po kratownicy lub podporze (ten sposób jest bardziej nowoczesny). Częściej jednak roślinę widzi się w wiszących pojemnikach, kwietnikach na ścianie lub w donicy postawionej na meblu.

Jeśli pędy będą podwiązywane, roślina pokryje prawie cały sufit albo ścianę. Epipremnum to dobra propozycja do mieszkań, biur i pomieszczeń w budynkach użyteczności publicznej.

Ciekawe odmiany

  • 'N'Joy' – duże, kremowo-zielone liście
  • 'Pearls and Jade' – mniejsze liście o dużych, bardzo jasnych do białych przebarwień

Gdzie kupić?

Epipremnum złociste jest bardzo popularną, łatwo dostępną rośliną doniczkową, dlatego jej kupienie nie stanowi problemu. Ciekawsze odmiany z łatwością znajdziemy w wielu sklepach internetowych, np.:

 

Tekst: Michał Mazik, zdjęcia: Floradania.dk, Flower Council Holland

Obserwuj
Autor
Michał Mazik Michał Mazik

Piszący ogrodnik, autor artykułów, kalendarzy i poradników ogrodniczych.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Więcej na ten temat
Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
Komentarze

Gość
02-03-2021 18:56
Czy jest to trujaca. Roślina i czy nie szkodzi zwierzetom
Gość
08-06-2020 15:04
'Argyraeus' to odmiana scindapsusa, nie epipremnum...
Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl
Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści