Epipremnum złociste (Epipremnum aureum) należy do rodziny obrazkowatych (Araceae). W środowisku naturalnym występuje wyłącznie na wyspie Moorea (jedna z Wysp Towarzystwa) znajdującej się we wschodniej części Polinezji. W wielu krajach świata jest uprawiana jako pnąca roślina ozdobna.

W ojczyźnie pochodzenia rośnie jako liana, przyczepiając się do drzew za pomocą korzeni czepnych. To wiecznie-zielone pnącze osiąga nawet powyżej 5 m długości (w dogodnych warynkach nawet do 10 m!), a roczne przyrosty – 0,5 m. Ma atrakcyjne, błyszczące, zielono-żółte liście. Są asymetryczne i sercowate, i zależnie od odmiany bardzo często upstrzone jasnymi plamkami i przebarwieniami. Starsze pędy mają tendencję do ogołacania się z liści.

Kwiaty epipremnum są mało ozdobne, a w domowych warunkach roślina prawie nigdy nie zakwita.

Wymagania i uprawa

Epipremnum złocicte jest łatwe w uprawie. Lubi miejsca lekko słoneczne, o dużej ilości światła rozproszonego. Roślina radzi sobie także w pomieszczeniach bardziej zacienionych, chociaż wtedy wolno rośnie i ma mniej wybarwione liście (czasem niemal w całości zielone). Jest tolerancyjna względem temperatury.

Lubi żyzne, przepuszczalne podłoża (uda się też w przeciętnej jakości podłożu). Nie potrzebuje dużej doniczki – ma słabo rozwinięty system korzeniowy. Na dnie pojemnika należy ułożyć solidną warstwę drenażową.

Roślina bywa kapryśna pod względem wody. Trzeba ją regularnie ale niezbyt intensywnie podlewać – podłoże nie powinno wyschnąć. Jeśli ziemia będzie przesuszona, liście epipremnum brązowieją i zasychają, jeżeli zaś zalana – żółkną i opadają. Epipremnum warto często zraszać. Dzięki temu ograniczy się opadanie i brązowienie liści, a roślina zacznie wytwarzać mocniejsze i gęstsze korzenie czepne.

By epipremnum szybko rosło, od wiosny do jesieni warto je dokarmiać raz w tygodniu nawozem dla roślin o ozdobnych liściach.

Roślina ta bardzo dobrze znosi przycinanie.

Roślinę łatwo rozmnaża się przez sadzonki pędowe i wierzchołkowe (ukorzenia się je bezpośrednio w podłożu).

Zastosowanie

Epipremnum złociste jest znana rośliną dla początkujących ogrodników. Można je uprawiać w donicy ustawionej na podłodze, prowadząc je po kratownicy lub podporze (ten sposób jest bardziej nowoczesny). Częściej jednak roślinę widzi się w wiszących pojemnikach, kwietnikach na ścianie lub w donicy postawionej na meblu.

Jeśli pędy będą podwiązywane, roślina pokryje prawie cały sufit albo ścianę. Epipremnum to dobra propozycja do mieszkań, biur i pomieszczeń w budynkach użyteczności publicznej.

Ciekawe odmiany

  • 'N'Joy' – duże, kremowo-zielone liście
  • 'Pearls and Jade' – mniejsze liście o dużych, bardzo jasnych do białych przebarwień
  • 'Argyraeus' – liście o wzorze pstrokatym
  • 'Aureus' – bardzo jasna, limonkowa blaszka liścia z nielicznymi, jasno-żółtymi plamami


Tekst: Michał Mazik, zdjęcia: Floradania.dk, Flower Council Holland