Epipremnum złociste (Epipremnum aureum) należy do rodziny obrazkowatych (Araceae). W środowisku naturalnym występuje na Wyspach Towarzystwa znajdujących się we wschodniej części Polinezji. W wielu krajach świata jest uprawiana jako pnąca roślina ozdobna.

W ojczyźnie pochodzenia rośnie jako liana, przyczepiając się do drzew. W uprawie pokojowej jej pędy osiągają nawet powyżej 5 m długości, a roczne przyrosty – 0,5 m. Ma atrakcyjne, błyszczące, sercowate, zielono-żółte liście. Starsze pędy mają tendencję do ogołacania się z liści.

Wymagania i uprawa

Lubi miejsca lekko słoneczne, o dużej ilości światła rozproszonego. Epipremnum radzi sobie także w pomieszczeniach bardziej zacienionych, chociaż wtedy wolno rośnie i ma mniej wybarwione liście (czasem niemal w całości zielone). Jest tolerancyjny względem temperatury.

Lubi żyzne, przepuszczalne podłoża (uda się też w przeciętnej jakości podłożu). Nie potrzebuje dużej doniczki – ma słabo rozwinięty system korzeniowy. Na dnie pojemnika należy ułożyć solidną warstwę drenażową. Roślina bywa kapryśna pod względem wody. Trzeba ją regularnie podlewać (podłoże nie powinno wyschnąć), ale niezbyt intensywnie. Jeśli ziemia będzie przesuszona, liście epipremnum brązowieją i zasychają, jeżeli zaś zalana – żółkną i opadają. Epipremnum warto często zraszać. Dzięki temu ograniczy się opadanie i brązowienie liści, a roślina zacznie wytwarzać mocniejsze i gęstsze korzenie czepne.

By epipremnum szybko rosło, od wiosny do jesieni warto je dokarmiać raz w tygodniu nawozem dla roślin o ozdobnych liściach. Roślinę łatwo rozmnaża się przez sadzonki pędowe i wierzchołkowe (ukorzenia się je bezpośrednio w podłożu).

Zastosowanie

Epipremnum złociste można uprawiać w donicy ustawionej na podłodze, prowadząc je po kratownicy lub podporze (ten sposób jest bardziej nowoczesny). Częściej jednak roślinę widzi się w wiszących pojemnikach, kwietnikach na ścianie lub w donicy postawionej na meblu. Jeśli pędy będą podwiązywane, roślina pokryje prawie cały sufit albo ścianę. Epipremnum to dobra propozycja do mieszkań, biur i pomieszczeń w budynkach użyteczności publicznej.

Tekst: Michał Mazik, zdjęcia: Flower Council Holland, Flora Dania, Pixabay