Czy rośliny w sypialni mogą wpływać na zdrowie?
Rośliny w sypialni a samopoczucie
Wiele gatunków roślin poprawia jakość powietrza w pomieszczeniu, wchłaniając różnego rodzaju zanieczyszczenia i nie chodzi tu wcale o SMOG. Zgodnie z badaniami NASA powietrze w pomieszczeniu może być nawet kilkadziesiąt razy bardziej zanieczyszczone niż to na zewnątrz budynku! Za taki stan odpowiada wszystko to, co znajduje się w sypialni, a co wydziela niekorzystne związki chemiczne: ubrania, meble, farby, stosowane detergenty i kosmetyki.
- Odpowiednio dobrane rośliny skutecznie wchłaniają niekorzystne związki, poprawiając jakość powietrza. To sprawia, że wypoczynek jest efektywniejsze, a samopoczucie ulega poprawie.
- Czyste powietrze zapewnia zdrowy i głęboki sen, niweluje bóle głowy i ma bardzo korzystny wpływ na zdrowie.
- Dodatkowo rośliny w sypialni zmniejszają stres, poprawiają nastrój i koncentracje, a także świetnie wyglądają!
10 najzdrowszych roślin do sypialni!
Lista gatunków
Sansewiera gwinejska
Sansewiera, inaczej wężownica, jest niezwykle łatwa w uprawie, wytrzymała i co bardzo ważne, efektywna w oczyszczaniu powietrza. Duże liście pochłaniają toksyny, dwutlenek węgla i zanieczyszczenia powietrza oraz produkują duże ilości tlenu. Roślina szybko się rozrasta, jest łatwa w rozmnażaniu i pięknie wygląda.
▶ Dowiedz się więcej o sansewierii i jej uprawie
Dracena
Roślina o bardzo dużym potencjale oczyszczania powietrza, która niweluje najpowszechniej występujące w powietrzu toksyny (m.in. ksylen, benzen i formaldehyd). Bardzo ładna roślina, która idealnie nadaje się do uprawy domowej ze względu na dużą wytrzymałość na trudne warunki.
▶ Dowiedz się więcej o dracenie i jej uprawie
Skrzydłokwiat
Bardzo popularna roślina o niezwykłych właściwościach. Jej obecność w domu oznacza czystsze powietrze. Pochłania duże ilości toksyn, które często znajdują się w domach, przez co znajduje się w czołówce zestawień, przedstawiających rośliny do sypialni.
▶ Dowiedz się więcej o skrzydłokwiecie i jego uprawie
Zielistka
Zielistka Sterberga szybko rośnie i ma bardzo efektowny wygląd, który zawdzięcza zwisającym liściom. To właśnie części zielone zielistki wspaniale oczyszczają powietrze z niekorzystnych substancji. Szybki wzrost oznacza również, że zielistkę można z łatwością rozmnażać i przesadzać do kolejnych doniczek, zwiększając jej dobroczynną moc. Roślina prosta w uprawie i nie wymagająca, szczególnie polecana dla alergików.
▶ Dowiedz się więcej o zielistce i jej uprawie
Epipremnum złociste
Roślina z rodziny bluszczowatych o pięknie wybarwionych liściach. Jest bardzo skuteczna w oczyszczaniu powietrza, a jednocześnie szybko rośnie i może osiągać imponujące rozmiary. Idealna dla początkujących opiekunów roślin, gdyż wybacza nawet duże zaniedbania pielęgnacyjne.
▶ Dowiedz się więcej o epipremnum i jego uprawie
Bluszcz pospolity
Bluszcz pięknie wygląda ustawiony na regałach, ale trzeba dbać o jego prawidłowe nawadnianie – przy zbyt małej ilości wody, liście zbrązowieją i opadną. Z kolei nadmiar wilgoci powoduje żółknięcie liści, które następnie opadają. Bluszcz pospolity likwiduje toksyny znajdujące się w pomieszczeniach, a dodatkowo świetnie nawilża powietrze.
▶ Dowiedz się więcej o bluszczu i jego uprawie
Aloes zwyczajny
Aloes nocą pochłania duże ilości dwutlenku węgla, oddając tlen i czyniąc powietrze korzystniejszym dla zdrowia i regeneracji. Dodatkowo pochłania powszechne toksyny, filtruje powietrze i je nawilża. Roślina szybko się rozrasta i jest wrażliwa na niskie temperatury, dlatego trzeba na nią uważać podczas zimowego wietrzenia sypialni.
▶ Dowiedz się więcej o aloesie i jego uprawie
Palma Areka
Palma Areka to piękna roślina, która może osiągnąć 150 cm wysokości – z tego powodu idealnie nadaje się do dużych sypialni. Oczyszcza i filtruje powietrze, a także jest bezpieczna dla zwierząt domowych. Dużym atutem są małe wymagania rośliny, co ułatwia jej uprawę.
▶ Dowiedz się więcej o arece i jej uprawie
Chryzantema
Chryzantema doskonale filtruje powietrze, usuwając z niego amoniak, benzen, ksylen, formaldehyd i inne toksyny. Dodatkowo pięknie wygląda, a jej kwiaty długo się utrzymują, co czynią ją niezwykle dekoracyjną rośliną.
▶ Dowiedz się więcej o chryzantemie i jej uprawie
Fikus Benjamina
Fikus Benjamina filtruje powietrze, usuwając z niego liczne toksyny, które mogą negatywnie wpływać na samopoczucie i zdrowie. Lubi miejsca słoneczne i źle reaguje na przestawianie. Ze względu na spory rozmiar, sprawdzi się w większych sypialniach.
▶ Dowiedz się więcej o fikusie Benjamina i jego uprawie
Tekst: Redakcja ZielonyOgródek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: Spacejoy/Unsplash, zdjęcia w tekście: Thejoyofplants.co.uk