Logo
Logo

Najzdrowsze rośliny do sypialni | 10 gatunków, które warto mieć!

Rośliny w domach nie tylko wspaniale wyglądają i poprawiają wygląd wnętrza, ale również przynoszą wiele korzyści zdrowotnych. Trzeba jednak dobrze dobierać gatunki roślin, aby faktycznie ich obecność przynosiła pozytywne skutki. Ma to szczególne znaczenie podczas doboru roślin do sypialni, gdyż mają one wpływ na nasz sen i efektywność wypoczynku. Jakie rośliny do sypialni? Jak obecność roślin wpływa na samopoczucie?

Spis treści
Czy kwiaty w sypialni są zdrowe? Jakie kwiaty można mieć w sypialni? Sansewiera gwinejska Dracena Skrzydłokwiat Zielistka Epipremnum złociste Bluszcz pospolity Aloes zwyczajny Palma Areka Chryzantema Fikus Benjamina

Czy rośliny w sypialni mogą wpływać na zdrowie?
Rośliny w sypialni a samopoczucie

Wiele gatunków roślin poprawia jakość powietrza w pomieszczeniu, wchłaniając różnego rodzaju zanieczyszczenia i nie chodzi tu wcale o SMOG. Zgodnie z badaniami NASA powietrze w pomieszczeniu może być nawet kilkadziesiąt razy bardziej zanieczyszczone niż to na zewnątrz budynku! Za taki stan odpowiada wszystko to, co znajduje się w sypialni, a co wydziela niekorzystne związki chemiczne: ubrania, meble, farby, stosowane detergenty i kosmetyki.

  • Odpowiednio dobrane rośliny skutecznie wchłaniają niekorzystne związki, poprawiając jakość powietrza. To sprawia, że wypoczynek jest efektywniejsze, a samopoczucie ulega poprawie.
  • Czyste powietrze zapewnia zdrowy i głęboki sen, niweluje bóle głowy i ma bardzo korzystny wpływ na zdrowie.
  • Dodatkowo rośliny w sypialni zmniejszają stres, poprawiają nastrój i koncentracje, a także świetnie wyglądają!

10 najzdrowszych roślin do sypialni!
Lista gatunków

Sansewiera gwinejska

Sansewiera, inaczej wężownica, jest niezwykle łatwa w uprawie, wytrzymała i co bardzo ważne, efektywna w oczyszczaniu powietrza. Duże liście pochłaniają toksyny, dwutlenek węgla i zanieczyszczenia powietrza oraz produkują duże ilości tlenu. Roślina szybko się rozrasta, jest łatwa w rozmnażaniu i pięknie wygląda.
▶ Dowiedz się więcej o sansewierii i jej uprawie

Dracena

Roślina o bardzo dużym potencjale oczyszczania powietrza, która niweluje najpowszechniej występujące w powietrzu toksyny (m.in. ksylen, benzen i formaldehyd). Bardzo ładna roślina, która idealnie nadaje się do uprawy domowej ze względu na dużą wytrzymałość na trudne warunki.
▶ Dowiedz się więcej o dracenie i jej uprawie

 

Skrzydłokwiat

Bardzo popularna roślina o niezwykłych właściwościach. Jej obecność w domu oznacza czystsze powietrze. Pochłania duże ilości toksyn, które często znajdują się w domach, przez co znajduje się w czołówce zestawień, przedstawiających rośliny do sypialni.
▶ Dowiedz się więcej o skrzydłokwiecie i jego uprawie

Zielistka

Zielistka Sterberga szybko rośnie i ma bardzo efektowny wygląd, który zawdzięcza zwisającym liściom. To właśnie części zielone zielistki wspaniale oczyszczają powietrze z niekorzystnych substancji. Szybki wzrost oznacza również, że zielistkę można z łatwością rozmnażać i przesadzać do kolejnych doniczek, zwiększając jej dobroczynną moc. Roślina prosta w uprawie i nie wymagająca, szczególnie polecana dla alergików.
▶ Dowiedz się więcej o zielistce i jej uprawie

Epipremnum złociste

Roślina z rodziny bluszczowatych o pięknie wybarwionych liściach. Jest bardzo skuteczna w oczyszczaniu powietrza, a jednocześnie szybko rośnie i może osiągać imponujące rozmiary. Idealna dla początkujących opiekunów roślin, gdyż wybacza nawet duże zaniedbania pielęgnacyjne.
▶ Dowiedz się więcej o epipremnum i jego uprawie

Bluszcz pospolity

Bluszcz pięknie wygląda ustawiony na regałach, ale trzeba dbać o jego prawidłowe nawadnianie – przy zbyt małej ilości wody, liście zbrązowieją i opadną. Z kolei nadmiar wilgoci powoduje żółknięcie liści, które następnie opadają. Bluszcz pospolity likwiduje toksyny znajdujące się w pomieszczeniach, a dodatkowo świetnie nawilża powietrze.
▶ Dowiedz się więcej o bluszczu i jego uprawie

Aloes zwyczajny

Aloes nocą pochłania duże ilości dwutlenku węgla, oddając tlen i czyniąc powietrze korzystniejszym dla zdrowia i regeneracji. Dodatkowo pochłania powszechne toksyny, filtruje powietrze i je nawilża. Roślina szybko się rozrasta i jest wrażliwa na niskie temperatury, dlatego trzeba na nią uważać podczas zimowego wietrzenia sypialni.
▶ Dowiedz się więcej o aloesie i jego uprawie

Palma Areka

Palma Areka to piękna roślina, która może osiągnąć 150 cm wysokości – z tego powodu idealnie nadaje się do dużych sypialni. Oczyszcza i filtruje powietrze, a także jest bezpieczna dla zwierząt domowych. Dużym atutem są małe wymagania rośliny, co ułatwia jej uprawę.
▶ Dowiedz się więcej o arece i jej uprawie

Chryzantema

Chryzantema doskonale filtruje powietrze, usuwając z niego amoniak, benzen, ksylen, formaldehyd i inne toksyny. Dodatkowo pięknie wygląda, a jej kwiaty długo się utrzymują, co czynią ją niezwykle dekoracyjną rośliną.
▶ Dowiedz się więcej o chryzantemie i jej uprawie

Fikus Benjamina

Fikus Benjamina filtruje powietrze, usuwając z niego liczne toksyny, które mogą negatywnie wpływać na samopoczucie i zdrowie. Lubi miejsca słoneczne i źle reaguje na przestawianie. Ze względu na spory rozmiar, sprawdzi się w większych sypialniach.
▶ Dowiedz się więcej o fikusie Benjamina i jego uprawie


Tekst: Redakcja ZielonyOgródek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: Spacejoy/Unsplash, zdjęcia w tekście: Thejoyofplants.co.uk

Autor
Najzdrowsze rośliny do sypialni | 10 gatunków, które warto mieć!
Najzdrowsze rośliny do sypialni | 10 gatunków, które warto mieć!
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Więcej na ten temat
Zwiń Pokaż więcej (3)
Powiązane rośliny
Zwiń Pokaż więcej (6)
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl

Gość Lidka

28-12-2022 18:31

Roślinki są ważne ale nie zastąpią tego co najważniejsze w sypialni czyli dobrego materaca. trzeba kupic odpowiedni aby sypialnia spełniała swoją funkcję. Polecam skorzystać z https://materace-viscotherapy.pl/16-materace-piankowe

Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl