Logo
Logo

Pozbądź się ich z sypialni, a odetchniesz z ulgą. Mówi się, że te rośliny "kradną" tlen

Czy wiesz, że rośliny w sypialni mogą wpływać na jakość twojego snu? Niektóre z nich pomagają w stworzeniu przyjemnego i relaksującego otoczenia ale inne mogą być zupełnie nieodpowiednie, a nawet szkodliwe! Warto wiedzieć, które z nich lepiej zostawić w innym pomieszczeniu. Sprawdź, które rośliny są złe dla Twojej sypialni i dlaczego.

Dlaczego wiele osób trzyma rośliny w sypialni?

Wiele osób decyduje się trzymać rośliny w sypialni z kilku powodów. Po pierwsze, rośliny mogą poprawić jakość powietrza, eliminując szkodliwe substancje chemiczne i zwiększając wilgotność. To szczególnie ważne dla osób cierpiących na alergie lub mieszkających w suchych klimatach. Po drugie, obecność roślin w sypialni może pomóc w relaksie i obniżeniu poziomu stresu. Zieleń ma właściwości uspokajające, co sprzyja lepszemu snowi i ogólnemu samopoczuciu. I na koniec, rośliny to niezwykle estetyczne ozdoby wnętrz, które tworzą przytulne i wyjątkowe otoczenie. Są one doskonałym elementem dekoracyjnym nadającym pomieszczeniu osobisty charakter.

Warto jednak pamiętać, że nie wszystkie rośliny nadają się do sypialni, ponieważ niektóre z nich mogą zakłócać sen na różne sposoby. Nawet mocno naciągane stwierdzenie, że "rośliny kradną nam tlen w nocy" ma w sobie ziarno prawy. Dlatego ważne jest wybieranie odpowiednich gatunków roślin, które będą sprzyjać zdrowemu snowi i ogólnemu samopoczuciu w sypialni.

 

Dwie grupy roślin, które nie nadają się do sypialni

1. Rośliny kradnące tlen – o dużych liściach

Tutaj istnieją różne opinie i niektórzy uważają, że rośliny w sypialni o dużych liściach takich jak monstera czy niektóre fikusy, mogą pobierać znaczne ilości tlenu w nocy, ponieważ wtedy oddychają (wydzielając dwutlenek węgla, tak jak i my). Jednak stwierdzenie, że "kradną nam czyste powietrze", jest przekoloryzowane, ponieważ potrzebują go w o wiele mniejszych ilościach niż zwierzęta. Jeżeli będziemy zachowywać umiar i zdrową równowagę między ilością zieleni, a wielkością pomieszczenia w którym śpimy, komfort naszego snu nie powinien ulec żadnej zmianie.

2. Rośliny wywołujące o ból głowy – o intensywnych zapachach

Kwiaty o intensywnym zapachu, jak na przykład u hoi różowej czy hiacyntów nie są najlepszym wyborem do sypialni. Choć ich piękny aromat może być przyjemny w ciągu dnia, nocą może przynieść pewne niedogodności. Intensywny zapach kwiatów może drażnić nos i utrudniać zasypianie. Dla osób wrażliwych na zapachy, może to prowadzić do bólów głowy i trudności w zasypianiu, co w konsekwencji może powodować bezsenność.

Czy rośliny przetrwają wakacje bez Ciebie? Tak, dzięki tym urządzeniom do automatycznego podlewania
Przeczytaj także
Czy rośliny przetrwają wakacje bez Ciebie? Tak, dzięki tym urządzeniom do automatycznego podlewania
Nie wszystkie rośliny nadają się do spania, dlatego warto wybierać te, które nie zakłócają zdrowego snu. Rośliny, które emitują tlen w nocy lub wydzielają intensywne zapachy, mogą być lepiej umieszczone w innym pomieszczeniu. Dobrze dobrana zieleń może pomóc stworzyć przyjemne i relaksujące środowisko w sypialni.

 

Film o roślinach do sypialni. Mity, fakty i czego się wystrzegać

Źródło: Zielistka na starej szafie / Youtube

 

Tekst: ZO, zdjęcie tytułowe: FollowTheFlow, Drazen / AdobeStock

Autor
Pozbądź się ich z sypialni, a odetchniesz z ulgą. Mówi się, że te rośliny "kradną" tlen
Pozbądź się ich z sypialni, a odetchniesz z ulgą. Mówi się, że te rośliny "kradną" tlen
Maja Wiśniewska

Zapalona ogrodniczka, mimo braku formalnego wykształcenia, wykazuje się ogromną pasją i bogatym doświadczeniem zdobytym przez lata praktyki w ogrodzie. Jest uzależniona od kupowania nowych roślin i eksperymentowania z ich uprawą. Ma także bzika na punkcie zwierząt domowych, które choć demolują jej ogród, uczą cierpliwości i kreatywności w projektowaniu przestrzeni przyjaznych zarówno florze, jak i faunie.

Tagi
Więcej na ten temat
Zwiń Pokaż więcej (1)
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl

17-01-2024 19:51

Komentarz dodany przez Ilona: U mnie problemy ze snem i samopoczuciem wzięły się ze źle dobranego materaca, mam rosliny w sypialni i eksperymentowałam z ich przenoszeniem, ale to nic nie pomagało. Polecam zastanowić się nad tą kwestią, a jak ktoś szuka dobrego sklepu to dobre są ...

Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl