Logo
Logo

Szkodliwe kwiaty domowe – nie trzymaj ich w sypialni!

Rośliny w domu są wspaniałą dekoracją, która sprawia, że dom nabiera przytulnego charakteru. Dodatkowo kwiaty w domu pozytywnie wpływają na nastrój, niwelując stres i poprawiając jakość powietrza. Jednak są kwiaty, które nie powinny być w sypialni, gdyż wpływają negatywnie na samopoczucie. Jakich kwiatów nie trzymać w sypialni? Czy można trzymać licie w domu?

Spis treści
Jakie rośliny nie powinny rosnąć w sypialni? Jakie cechy roślin powodują problem ze spaniem? Które kwiaty są niebezpieczne dla zdrowia? Jakich kwiatów nie trzymać w domu? Czy w sypialni powinny być kwiaty? Rośliny a harmonia w filozofii Tao

Jakie kwiaty nie mogą być w sypialni?
Gatunki, które nie oczyszczają powietrza

Rośliny w sypialni mogą przynieść wiele pożytku i zapewnić lepszy sen – są to przede wszystkim rośliny o działaniu oczyszczającym powietrze. Jednak jest wiele gatunków roślin doniczkowych i ciętych, które negatywnie wpływają na samopoczucie i jakość snu. Szkodliwe kwiaty doniczkowe w sypialni to przede wszystkim takie, które w nocy wydalają duże ilości dwutlenku węgla lub inne substancje, które źle wpływają na człowieka. Kwiaty, które nie powinny być w sypialni to przede wszystkim:

  • stapelia – bardzo ozdobny sukulent, który jest łatwy w uprawie. Niestety wytwarza dość nieprzyjemny zapach, który po dłuższym czasie może wywołać nudności;
  • arum – roślina o nietypowym, bardzo ciekawym wyglądzie. Chociaż prezentuje się niezwykle dobrze, to lepiej zrezygnować z niego w sypialni – mają nieprzyjemny zapach, który jest szczególnie intensywny wieczorem, utrudniając zaśnięcie;
  • hortensje – uprawiane przede wszystkim w ogrodzie, ale coraz chętniej goszczą również w domach. Pięknie prezentują się na parapetach, ale to właśnie te kwiaty, które nie powinny być w sypialni. Mają bardzo silny, słodki zapach, który może powodować bóle głowy;
  • róże miniaturowe – często wręczane jako prezent, mają drobne kwiaty o uroczym wyglądzie. Mimo że ich zapach nie jest intensywny, to jest mocno słodki, a przez to może stać się drażniący i źle wpływać na sen.

 

Jakie cechy roślin powodują problem ze spaniem?
Kwiaty, przy których trudno zasypiać

Kwiaty, które nie powinny być w sypialni to przede wszystkim te o mocnych zapachach, mimo że wyglądają one naprawdę efektownie, to mogą utrudniać zasypianie. Są to przede wszystkim róże i hiacynty, które mają intensywny, słodki, wręcz duszący zapach. Silny zapach może negatywnie wpływać na samopoczucie, powodować bóle głowy oraz obniżać jakość snu.

Wiele osób zastanawia się również, czy można trzymać lilie w domu? Ich piękny wygląd stanowi wspaniałą ozdobę salonu, ale lepiej zrezygnować z ich obecności w sypialni, gdyż ich słodki, mocny zapach źle wpłynie na samopoczucie.

Na rośliny kwitnące powinny zwrócić uwagę przede wszystkim osoby z alergią. Pyłki, czy intensywny zapach mogą nasilić nieprzyjemne objawy, co negatywnie wpłynie na wypoczynek, uniemożliwiając zdrowy i spokojny sen. Warto pamiętać, że przy wyborze roślin do sypialni należy kierować się nie tylko ich wyglądem, ale również zapachem. Te, które będą wypełniały salon przyjemnym zapachem, szybko staną się męczące, jeśli postawi się je w sypialni.

Jakich kwiatów nie trzymać w domu?
Uwaga na dzieci i zwierzęta

Wybierając kwiaty do domu, powinniśmy być szczególnie ostrożni, jeśli w domu są dzieci i zwierzęta. Wiele pięknych roślin, które charakteryzują się wspaniałym wyglądem, jest silnie trująca, a ich spożycie może zakończyć się poważnymi dolegliwościami. To nie tylko kwiaty, które nie powinny być w sypialni, ale rośliny, z których w ogóle lepiej zrezygnować:

  • hoja – wytwarza sok, znajdujący się na pędach i liściach, który działa drażniąco i może wywoływać alergię;
  • anturium – piękna roślina, jednak kontakt z jej sokami może wywoływać podrażnienia. Zjedzenie anturium grozi kłopotami z układem pokarmowym i dusznościami;
  • bluszcz pospolity – bujna roślina, której zjedzenie grozi nudnościami, biegunką, a nawet problemami z oddychaniem;
  • gwiazda betlejemska, czyli wilczomlecz piękny – chętnie kupowana w okresie świątecznym ze względu na swój wspaniały wygląd. Niestety przypadkowe zjedzenie może skończyć się problemami z układem pokarmowym;
  • konwalia majowa – intensywny zapach utrudnia zasnąć, ale przede wszystkim konwalia jest silnie trująca, już przypadkowe wypicie wody, w której stały kwiaty może skończyć się silnym zatruciem.

Kwiaty w sypialni według feng shui
Rośliny a harmonia w filozofii Tao

Feng shui to starożytna technika planowania przestrzeni, która ma pomóc osiągnięcie równowagi i harmonii ze środowiskiem naturalnym. Zgodnie z feng shui sypialnia ma być miejscem spokojnym, aby umożliwić efektywny odpoczynek i głęboki sen. Tymczasem wszystkie rośliny – nie tylko te o mocnych zapachach czy ostrych kolorach – pobudzają zmysły i wnoszą do pomieszczenia energię, siłę oraz witalność. Zgodnie z tradycją chińską wnoszą one chiński żywioł drzewa, a z nim aktywny pierwiastek yang, które nie mają nic wspólnego ze spokojem. 

Dodatkowo zgodnie z feng shui lepiej całkowicie zrezygnować z roślin kwitnących w sypialni, gdyż według tej nauki wprowadzają one mocną i często złą energię, powodują napięcie i uniemożliwiają relaks.


Tekst: Redakcja ZielonyOgródek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: Beazy/Unsplash

Autor
Szkodliwe kwiaty domowe – nie trzymaj ich w sypialni!
Szkodliwe kwiaty domowe – nie trzymaj ich w sypialni!
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Więcej na ten temat
Zwiń Pokaż więcej (3)
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl