Logo
Logo
42
Do góry
Artykuł na: 9-16 minut

Trujące rośliny doniczkowe. Uwaga na dzieci!

Trudno wyobrazić sobie dom bez kwiatów. Rośliny doniczkowe odgrywają w nim szczególną rolę – są żywymi dekoracjami, w otoczeniu których czujemy się naturalnie i bezpiecznie. Nie można jednak zbagatelizować szkodliwych właściwości niektórych z nich, zwłaszcza gdy w naszym życiu pojawiają się dzieci.

Piękne i niebezpieczne

Trudno wyobrazić sobie dom bez kwiatów. Rośliny pełnią w nim szczególną rolę - są żywymi dekoracjami, w których otoczeniu czujemy się naturalnie i bezpiecznie. Kolorowe wnoszą radość, zielone spokój. Wypełniają całą przestrzeń swoim zapachem, kształtem i kolorem. Ponadto, tworzą przyjemny mikroklimat, podwyższają wilgotność powietrza i wzbogacają w tlen, a część z nich nawet usuwa toksyny z powietrza.

Niestety wiele pięknych domowych roślin doniczkowych może mieć niekorzystny wpływ na nasze zdrowie. Niektóre kryją w sobie (liściach lub kwiatach) niebezpieczne substancje, groźne dla człowieka. Co ciekawe, są to popularne rośliny doniczkowe, które goszczą prawie w każdym mieszkaniu.

Rośliny mogą ale nie muszą stanowić zagrożenia
- jeśli stoją poza zasięgiem dziecięcych rączek.

Z roślinami ostrożnie

  trujące rośliny doniczkowe fot. Flora Dania

Te rośliny doniczkowe, często określa się mianem „trujących”, jednak rzadko kiedy doprowadzają do śmierci. Pojęcie to jest dość nieprecyzyjne, gdyż bardzo wiele (a może i prawie wszystkie) domowe rośliny doniczkowe są w większym lub mniejszym stopniu potencjalnie niebezpieczne dla zdrowia w przypadku zjedzenia dużych ilości! Kto jednak zje kilkanaście gorzkich liści?

Nie można jednak zbagatelizować ich „szkodliwych” właściwości, zwłaszcza wtedy gdy w naszym życiu pojawiają się dzieci. Wtedy na pierwszym miejscu staje zdrowie naszych pociech, a nasza tropikalna, parapetowa dżungla szybko może wylądować na śmietniku. Tym szybciej, gdy dowiesz się, że niektóre rośliny zawierają najprawdziwsze trucizny (np. niektóre alkaloidy, saponiny czy glikozydy), inne - substancje drażniące skórę i oczy (sok mleczny).

Zjedzenie nawet kawałka liścia lub płatka kwiatu może spowodować mdłości lub niestrawności. Na szczęście rzadko kiedy dzieci połkną więcej niż mały kawałek, gdyż rośliny te są bardzo gorzkie w smaku (w ten sposób rośliny w naturalnych warunkach bronią się przed zjedzeniem przez roślinożerne zwierzęta – Matka Natura jest przebiegła).

Jednak w żadnym wypadku nie możemy zbagatelizować choćby maleńkiego, połkniętego kawałka rośliny! W skrajnych przypadkach, u osób mających alergie, toksyny mogą doprowadzić do obrzęków górnych dróg oddechowych i silnie utrudniać oddychanie! Inne mogą powodować nawet palpitacje serca, konwulsje i śpiączkę.

Sok mleczny (wydobywający się z uszkodzonych fragmentów roślin) może powodować podrażnienia (zaczerwienienie, pieczenie, opuchliznę) skóry, oczu, a w przypadku ich połknięcia podrażnienia jamy ustnej i przewodu pokarmowego.

Co ciekawe, niektóre trucizny w niewielkich dawkach są wykorzystywane do produkcji leków (np. wyciąg z liści bluszczu stosowany jest do produkcji syropów stosowanych wspomagająco w infekcjach górnych dróg oddechowych). Jednak to tylko ciekawostka i nie warto próbować (ryzykować) leczyć się roślinami na własną rękę!

Zapobiegaj

Co więc zrobić, gdy na naszych parapetach goszczą rośliny z naszej listy? Nie musisz z nich rezygnować, możesz je swobodnie uprawiać, pod warunkiem zachowania pewnych środków ostrożności, aby zminimalizować ryzyko.

 • Rozpoznanie
  Poznaj rośliny, które mogą stanowić potencjalne zagrożenie (patrz nasza lista), jeśli się na niej znajdują wprowadź poniższe środki ostrożności lub wymień je na „bezpieczne” gatunki;
 • Poza zasięgiem
  Jeśli rośliny stoją na podłodze lub na parapecie ustaw je w miejscu trudno dostępnym dla naszych pociech – np. wysoko na szafie lub na kwietniku;
 • Zasady
  Wytłumacz dziecku, że rośliny mogą być niebezpieczne, naucz je aby nie bawiły się w ich pobliżu;
 • Bezpieczeństwo
  Zakładaj rękawiczki w trakcie zabiegów pielęgnacyjnych i delikatnie obchodź się z roślinami aby nie uszkodzić ich łodyg i liści. Nie dotykaj oczu, nosa ani ust, a po zabiegach dokładnie umyj ręce wodą z mydłem.

Na wyciągnięcie ręki

Dzieci są ciekawe świata, chcą wszystkiego dotknąć i spróbować, większość z nich chętnie poznaje otaczający je świat zgodnie ze stwierdzeniem „co do rączki, to do buzi” – to całkiem naturalne. To na nas rodzicach spoczywa zadanie stworzenia tego świata bezpiecznym!

Ustawmy więc „trujące” rośliny doniczkowe wysoko, z dala od ich malutkich rączek i ciekawskich spojrzeń. Gdy przyjdzie na to czas rośliny mogą stanowić dokonały rekwizyt w fascynującej lekcji przyrody. Do tego czasu niech rośliny zadomowią się wysoko na szafie lub znajdźmy dla nich nowy dom – na pewno znasz kogoś, kogo ucieszy taki prezent.

Zachowaj rozsądek

Wiele dobrze znanych i często uprawianych roślin doniczkowych i ogrodowych mogą również stanowić potencjalne zagrożenie w przypadku ich zjedzenia – np. pomidor ma jadalne tylko dojrzałe owoce, a wszystkie jego zielone części (korzenie, łodyga, liście, owoce) są silnie trujące. Nie czyni to jednak z niego zielonego truciciela!

Szkodliwe mogą okazać się także pięknie pachnące konwalie, gdyż zawierają toksyczne (w dużym stężeniu) glikozydy nasercowe (podobne do tych, które posiada doniczkowy oleander). Lista „niebezpiecznych” roślin jest naprawdę bardzo długa i nie zawsze groźne są toksyny.

Zwróćcie uwagę także na ostre końce mieczowatych liści juki, aloesu, agawy czy ciernie kaktusów. Równie duże niebezpieczeństwo czyha na nasze pociechy ze strony szkodliwych chemikaliów (np. preparaty do czyszczenia toalet, odplamiacze) czy wrzątek w czajniku. Zachowajmy więc rozsądek i bądźmy ostrożni!

Co zrobić w przypadku zatrucia lub podrażnienia?

 • Jak najszybciej wezwij pogotowie lub jedź do szpitala.
 • Sprawdź czy w ustach dziecka nie pozostała niepołknięta część rośliny.
 • Czekając na pogotowie możesz podać wodę do przepłukania ust lub węgiel aktywowany.
 • Nie wywołuj wymiotów jeśli dziecko jest nieprzytomne, a zanim podasz środek wymiotny, skonsultuj to z lekarzem.
 • Najprawdopodobniej konieczne będzie płukanie żołądka.
 • Weź ze sobą roślinę, którą zjadło dziecko aby lekarz łatwiej mógł zidentyfikować toksynę i dobrać odpowiedni sposób leczenia.
 • W przypadku podrażnienia skóry lub oczu sokiem mlecznym z rośliny delikatnie przemyj zaczerwienione miejsce pod strumieniem letniej wody.
 • Uważaj aby dziecko nie tarło rączkami oczu ani buzi, gdyż w ten sposób może tylko rozetrzeć drażniący sok na większej powierzchni.

dzieci z roślinami fot. Flora Dania

Popularne rośliny doniczkowe, które mogą być "niebezpieczne"

anturium

Anturium (Anthurium)

Sok z rośliny podrażnia skórę, a gdy dostanie się do ust i oczu, powoduje silny obrzęk. Połknięty może powodować także zaburzenia rytmu serca.

bluszcz

Bluszcz (Hedera)

Zawarte w roślinie saponiny podrażniają skórę i oczy, a po połknięciu mogą powodować biegunkę, drgawki, a nawet problemy z oddychaniem.

cyklamen

Cyklamen (Cyclamen)

Zawarta w roślinie trująca cyklamina silnie podrażnia skórę, w razie połknięcia może powodować zaburzenia pracy układu nerwowego i oddechowego.

difenbachia

Difenbachia (Dieffenbachia)

Zawiera rafidy – ostre jak igła kryształy szczawianu wapnia. Powodują one pieczenie i ból ust i gardła, a w skrajnych przypadkach nawet paraliż strun głosowych.

gwiazda betlejemska

Gwiazda betlejemska (Poinsettia)

Biały sok mleczny (wydobywający się z rośliny w miejscu uszkodzeń) działa podobnie jak u krotonu – powoduje podrażnienia skóry, wysypkę i swędzenie. Po spożyciu może powodować gwałtowną biegunkę, a w skrajnych przypadkach nawet podrażnienia nerek.

bieluń

Bieluń (Datura)

Ma duże i piękne kwiaty, które podobnie jak wszystkie inne części rośliny są trujące. Powodują halucynacje, drgawki, zatrzymanie akcji serca i utrudnione oddychanie.

oleander

Oleander (Oleander)

To piękna, ale niezwykle trująca roślina! Zjedzenie choćby małego kawałka może powodować silne zatrucie, zaburzenia widzenia, a nawet śmierć – wszystko za sprawą glikozydów nasercowych w dużym stężeniu. Tej rośliny koniecznie musisz się pozbyć, gdy masz dzieci.

kroton

Kroton (Codiaeum)

Biały sok mleczny może powodować wysypkę i zaczerwienienia, powoduje też pieczenie i łzawienie oczu, a połknięty może powodować ostre bóle brzucha i nudności.

papryczka ozdobna

Papryczka ozdobna (Capsicum annuum)

Trujące są części zielone rośliny (łodygi i liście). Kolorowe owoce – minipapryczki – nie, aczkolwiek mają bardzo pikantny smak. Zawarta w nich kapsaicyna może powodować bolesne podrażnienia ust, gardła oraz oczu.

psianka

Psianka (Solanum)

Kolorowe kuleczki, wyglądające jak małe pomidory i wszystkie inne części rośliny, są trujące za sprawą toksycznego glikozydu – solaniny. Uważaj, aby dziecko ich nie zjadło.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcia: Flora Dania, Werner Griesbach/Pixabay, Flower Council Holland, Funnyhowflowerdothat.co.uk of thejoyofplants.co.uk

Dziecko Najlepsza Inwestycja 1-2015

Artykuł ukazał się w magazynie
Dziecko - Najlepsza Inwestycja 1/2015

Kup ten numer

Przejrzyj ten numer

 


Warto przeczytać

To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (5)

Komentarze

Gość Es

13-09-2019 14:14

Witam a czy surfinia jest trująca?

Wiecej na Forum ZielonyOgrodek.pl
Nowe treści
Aktualności
KWIATY
Na czasie
KWIATY
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 32, Sentencja nr:7
Tydzień 32, Sentencja nr:7
W sierpniu dojrzewają już letnie odmiany jabłek, gruszek, śliwek i brzoskwiń. Owoce, które spadną przedwcześnie z drzew zbieramy i niszczymy. Inaczej mogą się stać zarzewiem różnego rodzaju chorób.
Tydzień 32, Sentencja nr:6
Tydzień 32, Sentencja nr:6
Pamiętajmy o formowaniu koron młodych drzew owocowych (latem pędy rosną bardzo intensywnie). Usuńmy gałęzie, które zbyt mocno się rozrosły oraz te, które konkurują z przewodnikiem.
Tydzień 32, Sentencja nr:5
Tydzień 32, Sentencja nr:5
Możemy dzielić kępy bylin kwitnących wiosną i na początku lata. Do roślin tych należą fiołki, liliowce, rojniki czy rozchodniki.
Tydzień 32, Sentencja nr:1
Tydzień 32, Sentencja nr:1
Obserwujmy nasze rośliny i reagujmy natychmiast na pojawienie się przędziorków lub mszyc. Do zwalczania przędziorków można zastosować preparat Talstar lub Mitac, zaś na mszyce odpowiednie są: Decis, Fastach.
Array
(
  [0] => SimpleXMLElement Object
    (
      [id] => 51744
      [title] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [alias] => badz-eko-uprawiaj-ziola-i-warzywa
      [url] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [urlsef] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [image] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

    )

  [1] => SimpleXMLElement Object
    (
      [id] => 50887
      [title] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [alias] => 10-wyjatkowych-miejsc-do-odwiedzenia-w-polsce
      [url] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [urlsef] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [image] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

    )

)
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu
Najpopularniejszy magazyn ogrodniczy na Świecie!
Gardeners' World Edycja Polska kwiecień 2020
Zamów z darmową dostawą do domu!