Logo
Logo

Wilczomlecz białounerwiony (Euphorbia leuconeura)

Wilczomlecz białounerwiony (Euphorbia leuconeura) | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
 
 • Dekoracyjność: ulistnienie, pędy
 • Gleba: przepuszczalna, lekka
 • Kolor kwiatów: białe
 • Kwiaty: drobne
 • Odczyn gleby: lekko kwaśna, obojętna
 • Owoce: torebka
 • Pokrój: luźny, wzniesiony
 • Przydatność do spożycia: roślina trująca
 • Wysokość: 1 m (w donicy)
 • Wilgotność: gleba umiarkowanie sucha
 • Stanowisko: półcień
 • Zastosowanie: wnętrza
 • Spis treści
  Opis rośliny Wymagania i uprawa Zastosowanie

  Wilczomlecz białounerwiony (Euphorbia leuconeura) to łodygowy sukulent z rodziny wilczomleczowatych (Euphorbiaceae). Pochodzi z Madagaskaru, gdzie zasiedla skaliste obszary tropikalnych lasów, ale jest też uprawiany w wielu innych rejonach świata jako roślina doniczkowa.

  Wilczomlecz białounerwiony w naturze może dorastać do ok. 2 m wys., jednak w uprawie rzadko przekracza 1 m wys. Tworzy mięsistą, grubą, wzniesioną, kanciastą, czworokątną, węższą i zdrewniałą u dołu oraz szerszą i zieloną u góry łodygę, na której widoczne są jasne, łódeczkowate ślady po opadłych liściach. Wzdłuż kanciastych boków pędu wyrastają sztywne, krótkie, beżowo-brunatne kolce, upakowane w gęste rzędy. Liście rozwijają się wzdłuż całego pędu, ale ponieważ w dolnych partiach szybko opadają, zwykle tworzą na szczycie łodygi rodzaj okazałego pióropusza. Są gładkie, duże, łopatkowe lub jajowate, zwężające się u podstawy i osadzone na krótkich, często czerwono-nabiegłych ogonkach. Blaszka liściowa jest zielona z wyraźnie zaznaczonym, białym unerwieniem.

  W sprzyjających warunkach roślina może zakwitać (w różnym czasie), rozwijając drobne, białe kwiaty, zebrane na szczytach pędów u podstawy liści w gęste, „oblepiające” łodygę kwiatostany. Po przekwitnieniu kwiaty mogą przekształcić się w owocostany (torebki) zawierające brunatne, okrągłe nasiona, które po dojrzeniu „wystrzeliwują” na znaczne odległości.

  Cała roślina zwiera trujący i drażniący skórę sok mleczny, który wypływa z uszkodzonych miejsc (np. po złamaniu pędu), dlatego zalecza się wykonywanie przy niej prac pielęgnacyjnych w rękawiczkach.

  Wymagania i uprawa

  Wilczomlecz białounerwiony nie jest gatunkiem mrozoodpornym, dlatego w naszym klimacie może być uprawiany wyłącznie jako roślina pokojowa. Znosi miejsca niedoświetlone, ale preferuje bardzo jasne, osłonięte przed bezpośrednim słońcem stanowiska, gdyż w cieniu jego liście się wydłużają, zielenieją i tracą biały wzór. Odpowiada mu bardzo przepuszczalne, lekkie, dobrze zdrenowane podłoże z dodatkiem żwirku lub piasku (np. podłoże dla kaktusów i sukulentów).

  Dobrze radzi sobie z przejściową suszą, ale nie toleruje zalania, dlatego powinien być podlewany umiarkowanie, a zimą nawet skąpo. Wilczomlecz przez cały rok oczekuje też dość wysokiej temperatury, która latem powinna wynosić ok. 22-24°C, natomiast zimą ok. 15-18°C. Jak większość sukulentów, roślina nie wymaga nawożenia, jednak okazałe egzemplarze wiosną i latem można zasilać specjalnym nawozem dla kaktusów i sukulentów.

  Wilczomlecz białounerwiony może być rozmnażany przez wysiew nasion lub za pomocą sadzonek pędowych (ścięty pęd przed ukorzenianiem należy podsuszyć, aby sok mleczny zasechł).

  10 sposobów na insekty – przegląd produktów na komary, kleszcze i meszki
  Przeczytaj także
  10 sposobów na insekty – przegląd produktów na komary, kleszcze i meszki

  Zastosowanie

  Wilczomlecz białounerwiony to bardzo ciekawa roślina sukulentowa o krzaczastym, palmowatym pokroju. Starsze, rozkrzewione egzemplarze ładnie prezentują się jako solitery w dużych, niezbyt wysokich, wolnostojących donicach. Mogą być wspaniała ozdobą dużego salonu, widnego holu lub obszernego gabinetu. Ze względu na liczne, ostre ciernie i trujący sok mleczny, rośliny nie należy jednak umieszczać w zasięgu dzieci i zwierząt domowych.


  Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcie tytułowe: Veronika Viskova / Dreamstime, Tatiana Foxy / Dreamstime

   

  Autor
  Wilczomlecz białounerwiony
  Wilczomlecz białounerwiony
  Katarzyna Józefowicz

  Jej pasja to rośliny. Ich pielęgnowanie i obserwowanie każdego dnia, jak się rozwijają i zmieniają. Zajmowanie się własnym ogrodem daje jej największą satysfakcję. Dzięki temu ma szansę nie tylko podziwiać wypielęgnowane rabaty, ale też zmierzyć się z problemami, które dotykają wielu ogrodników, sprawdzać różne sposoby ich rozwiązywania i dzielić się zdobytym doświadczeniem z innymi miłośnikami ogrodów.

  Powiązane tematy
   

  Komentarze

  Dodaj komentarz
  Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl

  30-10-2023 07:14

  Komentarz dodany przez Michal: Dzien dobry, Jak przycinac wilczomlecz? Lodyga mojego urosla bardzo wysoka i przechyla sie na boki, jak sobie z tym poradzic?

  Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl