Wilczomlecz białounerwiony Euphorbia leuconeura

Maly wilczomlecz bialounerwiony
Wilczomlecz białounerwiony (Euphorbia leuconeura) | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
Posłuchaj
00:00
Najnowszy numer
Gardeners' World - Edycja Polska Gardeners' World - Edycja Polska
przejrzyj
Gardeners' World - Edycja Polska
11
Dekoracyjność: ulistnienie, pędy
Gleba: przepuszczalna, lekka
Kolor kwiatów: białe
Kwiaty: drobne
Odczyn gleby: lekko kwaśna, obojętna
Owoce: torebka
Pokrój: luźny, wzniesiony
Przydatność do spożycia: roślina trująca
Wysokość: 1 m (w donicy)
Wilgotność: gleba umiarkowanie sucha
Stanowisko: półcień
Zastosowanie: wnętrza
Spis treści
Opis rośliny Wymagania i uprawa Zastosowanie

Wilczomlecz białounerwiony (Euphorbia leuconeura) to łodygowy sukulent z rodziny wilczomleczowatych (Euphorbiaceae). Pochodzi z Madagaskaru, gdzie zasiedla skaliste obszary tropikalnych lasów, ale jest też uprawiany w wielu innych rejonach świata jako roślina doniczkowa.

Wilczomlecz białounerwiony w naturze może dorastać do ok. 2 m wys., jednak w uprawie rzadko przekracza 1 m wys. Tworzy mięsistą, grubą, wzniesioną, kanciastą, czworokątną, węższą i zdrewniałą u dołu oraz szerszą i zieloną u góry łodygę, na której widoczne są jasne, łódeczkowate ślady po opadłych liściach. Wzdłuż kanciastych boków pędu wyrastają sztywne, krótkie, beżowo-brunatne kolce, upakowane w gęste rzędy. Liście rozwijają się wzdłuż całego pędu, ale ponieważ w dolnych partiach szybko opadają, zwykle tworzą na szczycie łodygi rodzaj okazałego pióropusza. Są gładkie, duże, łopatkowe lub jajowate, zwężające się u podstawy i osadzone na krótkich, często czerwono-nabiegłych ogonkach. Blaszka liściowa jest zielona z wyraźnie zaznaczonym, białym unerwieniem.

W sprzyjających warunkach roślina może zakwitać (w różnym czasie), rozwijając drobne, białe kwiaty, zebrane na szczytach pędów u podstawy liści w gęste, „oblepiające” łodygę kwiatostany. Po przekwitnieniu kwiaty mogą przekształcić się w owocostany (torebki) zawierające brunatne, okrągłe nasiona, które po dojrzeniu „wystrzeliwują” na znaczne odległości.

Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści

Cała roślina zwiera trujący i drażniący skórę sok mleczny, który wypływa z uszkodzonych miejsc (np. po złamaniu pędu), dlatego zalecza się wykonywanie przy niej prac pielęgnacyjnych w rękawiczkach.

Wymagania i uprawa

Wilczomlecz białounerwiony nie jest gatunkiem mrozoodpornym, dlatego w naszym klimacie może być uprawiany wyłącznie jako roślina pokojowa. Znosi miejsca niedoświetlone, ale preferuje bardzo jasne, osłonięte przed bezpośrednim słońcem stanowiska, gdyż w cieniu jego liście się wydłużają, zielenieją i tracą biały wzór. Odpowiada mu bardzo przepuszczalne, lekkie, dobrze zdrenowane podłoże z dodatkiem żwirku lub piasku (np. podłoże dla kaktusów i sukulentów).

Dobrze radzi sobie z przejściową suszą, ale nie toleruje zalania, dlatego powinien być podlewany umiarkowanie, a zimą nawet skąpo. Wilczomlecz przez cały rok oczekuje też dość wysokiej temperatury, która latem powinna wynosić ok. 22-24°C, natomiast zimą ok. 15-18°C. Jak większość sukulentów, roślina nie wymaga nawożenia, jednak okazałe egzemplarze wiosną i latem można zasilać specjalnym nawozem dla kaktusów i sukulentów.

Wilczomlecz białounerwiony może być rozmnażany przez wysiew nasion lub za pomocą sadzonek pędowych (ścięty pęd przed ukorzenianiem należy podsuszyć, aby sok mleczny zasechł).

Polecamy: Projekt ogrodu w 5 minut i to za darmo. Wypróbuj naszą aplikację do projektowania ogrodów online

Zastosowanie

Wilczomlecz białounerwiony to bardzo ciekawa roślina sukulentowa o krzaczastym, palmowatym pokroju. Starsze, rozkrzewione egzemplarze ładnie prezentują się jako solitery w dużych, niezbyt wysokich, wolnostojących donicach. Mogą być wspaniała ozdobą dużego salonu, widnego holu lub obszernego gabinetu. Ze względu na liczne, ostre ciernie i trujący sok mleczny, rośliny nie należy jednak umieszczać w zasięgu dzieci i zwierząt domowych.


Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcie tytułowe: Veronika Viskova / Dreamstime, Tatiana Foxy / Dreamstime

 


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. Zajrzyj do naszego sklepu internetowego, dołącz do dyskusji na forum ogrodniczym i wypróbuj aplikację do projektowania ogrodu.

Redakcja poleca
Tablice Lepowe, na ziemiórki, mączliki, mszyce i inne – 10 szt.
Tablice Lepowe, na ziemiórki, mączliki, mszyce i inne – 10 szt.
Nawóz płynny do paproci – Burza Liści – 0,5 l | Target
Nawóz płynny do paproci – Burza Liści – 0,5 l | Target
Switch 62,5 WG, środek na choroby grzybowe róż, pelargonii i innych roślin ozdobnych – 4 g
Switch 62,5 WG, środek na choroby grzybowe róż, pelargonii i innych roślin ozdobnych – 4 g
Agrocover Spray, zwalcza mszyce, przędziorki, czerwce – 1 l
Agrocover Spray, zwalcza mszyce, przędziorki, czerwce – 1 l
Obserwuj
Autor
Katarzyna Józefowicz Katarzyna Józefowicz

Jej pasja to rośliny, a zajmowanie się własnym ogrodem daje jej największą satysfakcję. Dzieli się z Wami swoim doświadczeniem.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Więcej na ten temat
To Cię zainteresuje
(Nie!) Trendy ogrodowe 2025 | Natura, Sztuka i ... Błogie Lenistwo. Ogrodnicze autorytety o nadchodzących zmianach
Komentarze

Zdaniem Czytelnika
30-10-2023 08:14
Komentarz dodany przez Michal: Dzien dobry, Jak przycinac wilczomlecz? Lodyga mojego urosla bardzo wysoka i przechyla sie na boki, jak sobie z tym poradzic?
Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl
Zobacz nasz
Sklep ogrodniczy
sprawdź ofertę
Sklep Zielony Ogródek
Bestsellery
Tagi
Najnowsze treści