Psianka (Solanum) to nazwa licznego rodzaju roślin należących do rodziny psiankowatych (Solanaceae). Wśród nich możemy spotkać rośliny jednoroczne, byliny, pnacza, krzewy i drzewa. Największe ich zróżnicowanie jak i występowanie występuje w klimacie strefy międzyzwrotnikowej (głównie w Ameryce Środkowej i Południowej). Oprócz wielu roślin użytkowych (np. ziemniak) do rodzaju należy wiele gatunków ozdobnych.

Wśród psianek ozdobnych przeznaczonych do uprawy w domu dominują dwa gatunki:

  • psianka koralowa (Solanum pseudocapsicum) o sporych pomarańczowoczerwonych lub żółtych owocach,
  • psianka pieprzowa (Solanum capsicastrum) o mniejszych, czerwonych owocach.

Psianki ozdobne są często mylone z papryką roczną (Capsicum annum), która bardzo podobnie wygląda i owocuje w tym samym czasie. W przeciwieństwie do jednorocznej papryki psianki są wieloletnie i mogą z powodzeniem przeżyć kilka lat w mieszkaniu.

Psianki kwitną w czerwcu i lipcu, ale ich główną ozdobą są kolorowe owoce, które zaczynają się przebarwiać od połowy października. U psianki koralowej są to duże, pomarańczowo-czerwone lub żółte, a u psianki pieprzowej mniejsze i czerwone. Owoce utrzymują się na roślinie prawie przez całą zimę, opadają jeśli roślina ma za sucho i zbyt ciepło. Późną wiosną psianki przesadzamy do większych doniczek.

Wiele psianek jest trujących! Zjedzenie ich może powodować ciężkie zatrucia pokarmowe.

Wymagania i uprawa

Psianki najlepiej rosną w jasnym, słonecznym miejscu. W lecie można je wynosić na balkon lub taras. W okresie wzrostu lubią obfite podlewanie i nawożenie raz na dwa tygodnie. Kiedy owoce zaczną opadać ograniczamy podlewanie i przycinamy roślinę do połowy wysokości.

W warunkach domowych wymaga ciepła i wilgotnego powietrza.

Zastosowanie

Jest to popularna roślina pokojowa, kupowana zwykle w okresie owocowania – przed Świętami Bożego Narodzenia. Bardzo dobrze pasuje do pomieszczeń w stylu orientalnym, tropikalnym i nowoczesnym. Sprawdza się w słonecznych łazienkach i kuchniach.

Tekst: Katarzyna Jeziorska, zdjęcia: Flower Council Holland, Floradania.dk