Jest to popularna roślina pokojowa, kupowana zwykle w okresie owocowania - przed Świętami Bożego Narodzenia. Dobrze rośnie w warunkach domowych, jednak wymaga ciepła i wilgotnego powietrza. Jeśli zapewnimy jej te dwa warunki będzie rozweselać nasze mieszkanie swoimi kolorowymi owocami - uwaga są trujące!.

W sprzedaży dominują dwa gatunki - psianka koralowa (Solanum pseudocapsicum) o sporych pomarańczowoczerwonych lub żółtych owocach oraz psianka pieprzowa (Solanum capsicastrum) o mniejszych, czerwonych owocach, występujące również w odmianie o pstrych liściach - ‘Variegatum’.

Zarówno psianka koralowa i pieprzowa są często mylone z papryką roczną (Capsicum annum), która bardzo podobnie wygląda i owocuje w tym samym czasie. W przeciwieństwie do jednorocznej papryki psianki są wieloletnie i mogą z powodzeniem przeżyć kilka lat w mieszkaniu. Owoce psianek są trujące, zjedzenie ich może powodować ciężkie zatrucia pokarmowe.

Psianki kwitną w czerwcu i lipcu, ale ich główną ozdobą są kolorowe owoce, które zaczynają się przebarwiać od połowy października. Początkowo są zielone, z czasem stają się żółte, potem pomarańczowe, a na końcu karminowo czerwone.

Owoce utrzymują się na roślinie prawie przez całą zimę, opadają jeśli roślina ma za sucho i zbyt ciepło. Późną wiosną psianki przesadzamy do większych doniczek.

Psianki najlepiej rosną w jasnym słonecznym miejscu. W lecie można je wynosić na balkon lub taras. W okresie wzrostu lubią obfite podlewanie i nawożenie raz na dwa tygodnie. Kiedy owoce zaczną opadać ograniczamy podlewanie i przycinamy roślinę do połowy wysokości.