Jest to mała dekoracyjna papryka przeznaczona do uprawy doniczkowej w mieszkaniach. Jest bardzo ceniona ze względu na dekoracyjne, jaskrawo wybarwione owoce – w kolorach od kremowobiałego, poprzez żółty, czerwony, aż do fioletowego.

Papryka roczna (Capsicum annum) jest jednoroczną rośliną ozdobną należącą do rodziny psiankowatych (Solanaceae) podobnie jak jej uprawna kuzynka papryka (Capsicum), pomidor (Lycopersicon), oberżyna (Solanum melongena) oraz ziemniak (Solanum tuberosum).

Papryka roczna (Capsicum annum) jest bardzo często mylona z podobna do niej psianką pieprzową (Solanum pseudocapricastrum) – w przeciwieństwie do papryki ma niejadalne owoce, które w przypadku spożycia mogą powodować ostre zatrucie.

Owoce papryki są bardzo pikantne! Ich sok może powodować bolesne poparzenia, dlatego jeśli dotykaliśmy papryczek nie możemy dotknąć okolic ust, nosa i oczu. Zielone części rośliny są trujące!

Kwiaty papryki są małe i niepozorne, pojawiają się latem. Jeśli wtedy wystawimy roślinę na zewnątrz możemy mieć pewność że zostaną zapylone. Liście papryki są mało dekoracyjne. Prawdziwą ozdoba są miniaturowe papryczki – błyszczące i barwne owoce papryki, pojawiające się pod koniec sezonu, zwykle w okolicach Bożego Narodzenia – stąd w niektórych krajach roślina nazywana jest pieprzem bożonarodzeniowym.

Papryka lubi jasne miejsca, słoneczne, przewiewne i ciepłe. Wymaga dużo światła, codziennie kilka godzin, dlatego w lecie można wystawiać ją na zewnątrz. Dobrze rośnie w temperaturze pokojowej. Przez cały czas utrzymujemy podłoże lekko wilgotne i nawozimy raz w tygodniu. Papryki nie przesadzamy do większej doniczki, gdyż jest rośliną jednoroczną.

Kolorowe odmiany papryki:

  • 'Christmas Greeting' – owoce zielone, żółte, fioletowe lub czerwone;
  • 'Fiesta' – owoce spiczaste, zmieniających barwę w trakcie dojrzewania od żółtej, poprzez pomarańczową, do czerwonej;
  • 'Rising Sun' – owoce krwisto czerwone;
  • 'Red Missible' – owoce duże, stożkowate, po dojrzeniu jasnoczerwone;
  • 'Fireball' – owoce kuliste zmieniające barwę od kremowej, poprzez pomarańczową do krwiście czerwonej.