Papryka roczna (Capsicum annum) nazywana też papryczką roczną, pieprzowcem rocznym czy pieprzem tureckim, jest jednoroczną rośliną ozdobną należącą do rodziny psiankowatych (Solanaceae). W Polsce najczęściej spotykamy ją w uprawie doniczkowej w mieszkaniach.

Jest to mała, dekoracyjna papryka dorastająca do 30 cm. Jej pędy są dość grube i mięsiste, a liście małe i mało dekoracyjne. 

Kwiaty papryki są małe i niepozorne, pojawiają się latem i wymagają zapylania (rośliny owadopylne).

Prawdziwą ozdoba papryki rocznej są miniaturowe papryczki – błyszczące i barwne owoce, pojawiające się pod koniec sezonu, zwykle w okolicach Bożego Narodzenia. Są one jaskrawo wybarwione i występują w kolorach od kremowobiałego, poprzez żółty, czerwony, aż do fioletowego.

Owoce papryki są bardzo pikantne! Ich sok może powodować bolesne poparzenia, dlatego jeśli dotykaliśmy papryczek nie możemy dotknąć okolic ust, nosa i oczu. Zielone części rośliny są trujące!

Wymagania i uprawa

Pielęgnacja papryki rocznej nie różni się od uprawy pozostałych roślin z rodziny psiankowatych (np. paprykipomidora, oberżyny czy ziemniaka). Jest rośliną ciepłolubną – lubi jasne miejsca, słoneczne i przewiewne. W lecie można wystawiać ją na zewnątrz. Dobrze rośnie w temperaturze pokojowej.

Przez cały czas utrzymujemy podłoże lekko wilgotne i nawozimy raz w tygodniu. Papryki nie przesadzamy – jest rośliną jednoroczną.

Zastosowanie

Papryczka roczna to typowa roślina parapetowa. Z racji swoich potrzeb świetlnych jest uprawiana w widnych pokojach dziennych czy kuchniach, a latem – jak już wspomniano – doskonale się sprawdza jako ozdoba jasnego balkonu czy tarasu.

Wybrane odmiany

  • 'Christmas Greeting' – owoce zielone, żółte, fioletowe lub czerwone
  • 'Fiesta' – owoce spiczaste, zmieniających barwę w trakcie dojrzewania od żółtej, poprzez pomarańczową, do czerwonej
  • 'Rising Sun' – owoce krwisto czerwone
  • 'Red Missible' – owoce duże, stożkowate, po dojrzeniu jasnoczerwone
  • 'Fireball' – owoce kuliste zmieniające barwę od kremowej, poprzez pomarańczową do krwiście czerwonej

Ciekawostki

Papryka roczna jest bardzo często mylona z podobna do niej psianką pieprzową (Solanum pseudocapricastrum). Trzeba zwracać na to szczególną uwagę, bo w przeciwieństwie do papryki, psianka ma niejadalne owoce, które w przypadku spożycia mogą powodować ostre zatrucie!

Papryka roczna, z powodu terminu swojego owocowania, w niektórych krajach jest nazywana pieprzem bożonarodzeniowym.

Tekst: Katarzyna Jeziorska, zdjęcia: Floradania.dk, szwedzio.pl