Uprawa papryki na parapecie | Sprawdź, którą odmianę wybrać i jak ją pielęgnować!

papryka na parapecie fot. gloriak2700 - Pixabay

Na domowym parapecie można uprawiać zarówno papryczki roczne o ozdobnych wielokolorowych owocach, jak i warzywa jadalne. Papryczki to cenione przyprawy w kuchniach całego świata, a domowa uprawa to łatwy sposób, by mieć swoje ulubione uprawy zawsze pod ręką. Można dodawać je do posiłków w formie surowej, suszonej lub mielonej. Kluczem efektywnej domowej uprawy papryki jest wybór odpowiedniego stanowiska, przestrzeń do wzrostu i systematyczna pielęgnacja.

Chcesz uprawiać paprykę w doniczce? Sprawdź, od czego zacząć! 

Posłuchaj
00:00
51
Spis treści
Która papryka nadaje się do uprawy w doniczce? Polecane odmiany Jakie wymagania ma papryka doniczkowa? Sprawdź! Jak wysiać paprykę do doniczki? Kiedy najlepiej zacząć? Chcesz uprawiać paprykę w doniczce? Nie zapomnij o pielęgnacji!

Jak uprawiać paprykę na parapecie? Która odmiana się do tego nadaje?

Polecane odmiany papryki do uprawy w doniczce

  • 'Peppino' – odmiana ostra doniczkowa o okrągłych owocach. Zbiór ok. 120 dni od siewu.

  • 'Habanero' – odmiana wybitnie ostra o owocach pomarszczonych, czerwonych, pomarańczowych lub brązowych. Ma lekki posmak owoców tropikalnych. Zbiór po ok. 110 dniach od siewu.

  • 'Poupila' - odmiana wczesna, słodka o wydłużonych owocach barwy żółtej, pomarańczowej lub czerwonej. Zbiór po ok. 110 dniach od siewu.

  • 'Explosive Ember' – odmiana ozdobna, ostra o owocach pomarańczowych, czerwonych i fioletowych. Zbiór po 50-80dniach od siewu.

  • 'Thai Chili' – odmiana ostra, o stożkowych jasnoczerwonych owocach.

  • 'Tabasco' – odmiana ostra, o krótkich stożkowych owocach. W miarę dojrzewania mają barwę białą, żółtą, pomarańczową i czerwoną.


Dowiedz się, jak wyhodować najostrzejsze chili!

papryka na parapecie fot. Jill Wellington - Pixabay
Fot. Jill Wellington/Pixabay

Papryka lubi słońce i ciepło, chłód i zimno spowalniają jej wzrost i zwiększają ryzyko problemów, dlatego uprawiaj ją na parapecie w domu lub w zacisznym miejscu na balkonie. W ogrodzie lepiej sprawdzi się w szklarni niż w gruncie.

Wymagania papryki. O tym nie możesz zapomnieć! 

  • Papryka jest rośliną ciepłolubną, dlatego powinno się ją uprawiać w pomieszczeniu ciepłym, wolnym od przeciągów. Temperatura nie powinna spadać poniżej 14°C, gdyż jej wzrost zostanie zahamowany.

  • Lubi stanowiska słoneczne, ale powinno się go chronić przed bezpośrednim nasłonecznieniem (szyba okna może działać jak soczewka i parzyć papryki). Wiosną najlepiej rośnie na parapetach wystawy południowej, latem słońce jest tam niestety zbyt prażące (warto ją wtedy przestawić do innego pomieszczenia lub osłaniać).

  • Optymalne jest żyzne, przepuszczalne, zasobne, lekko kwaśne podłoże. Na rynku można nabyć specjalistyczne podłoże z mikroorganizmami. Dobra jest także uniwersalna ziemia wymieszana z piaskiem w proporcji 3:1.


Wysiew nasion: od czego zacząć? 

Paprykę wysiewa się już od lutego w ciepłym pomieszczeniu. Do tego celu można użyć różnorodnych pojemników – opakowań po maśle, jogurtach, skrzyń lub wielodoniczek. Nasiona umieszcza się w podłożu torfowym. Dowiedz się więcej o wysiewaniu nasion warzyw w domu

Naczynie warto przykryć przezroczystym materiałem – np.: folią perforowaną. To zwiększy wilgotność powietrza. Przez cały okres uprawy należy pilnować, aby podłoże było umiarkowanie wilgotne. Trzeba na to uważać w szczególności w przypadku chilli, która ma delikatniejszy system korzeniowy w porównaniu z innymi paprykami i jest podatna na przesuszenie.


Pielęgnacja papryki w doniczce

▶ Nasiona, w zależności od odmiany i warunków, kiełkują po 10-21 dniach. Gdy sadzonki wytworzą 2-3 liści, warto je przepikować. Później – gdy już będą miały przynajmniej 7-8 liści powinno się je przesadzić do większych donic. Rozmiar pojemnika zależy od docelowej wysokości danej odmiany. Zwykle jednak donica o średnicy 10-15 cm w zupełności wystarcza. Warto wybierać te o jasnych kolorach, gdyż będą odbijały promienie świetlne.

▶ Pędy wierzchołkowe zaleca się uszczykiwać, aby pobudzić krzewienie. Gdy zakwitną – za pomocą pędzelka – warto wspomóc zapylanie. Dzięki temu plon owoców będzie znacznie większy.

▶ Paprykę należy regularnie – latem codziennie podlewać – i często nawozić (co 2-3 tygodnie). Szczególnie przydatne będą nawozy wieloskładnikowe z mikroelementami. Duże znaczenie dla tego gatunku ma azot (niezbędny do wzrostu liści), potas (potrzebny do kwitnienia i zawiązywania owoców) i wapń (poprawia wzrost systemu korzeniowego i plon). Warto stosować specjalne nawozy do papryki lub do pomidorów.

Tekst: Michał Mazik, zdjęcie tytułowe: gloriak2700/Pixabay

Obserwuj
Autor
Michał Mazik Michał Mazik

Piszący ogrodnik, autor artykułów, kalendarzy i poradników ogrodniczych.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Powiązane rośliny

Papryka ozdobna / Pieprzowiec roczny / Pieprz turecki Capsicum annuum

Papryka Capsicum

Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
Komentarze

50+ prezentów na Mikołajki i Boże Narodzenie 2024 r. | Dla ogrodników i ich bliskich
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści