Logo
Logo

Jak i kiedy siać paprykę? Jak przygotować dorosną rozsadę i mieć obfite plony?

Różne odmiany papryki coraz częściej uprawiane są z powodzeniem na ogrodowych grządkach. Jest to warzywo ciepłolubne, dlatego nie wysiewamy jej bezpośrednio w ogrodzie, a sadzimy rozsadę po 15 maja. Uprawa papryki nie musi być trudna, jeśli tylko zadbamy o optymalne warunki. Jak i kiedy wysiewać i sadzić paprykę?

Spis treści
Dlaczego paprykę uprawia się tylko z siewu nasion na rozsadę? Jak prawidłowo przygotować rozsadę papryki? Kiedy wysiewać paprykę? Gdzie i kiedy przesadzić rozsadę papryki do gruntu?

Jak uprawiać paprykę z nasion? 

Najczęściej uprawiana słodka papryka roczna lub owocowa (Capsicum annuum), jak również jej bardziej ostre odmiany o wydłużonym kształcie (np. chili), podobnie jak pomidor lub ogórek należą do warzyw ciepłolubnych, które nie tolerują niskich temperatur.

Z tego względu w naszym kraju można uprawiać paprykę jedynie z rozsady, którą wysiewa się wcześniej w pojemnikach i ciepłych pomieszczeniach, a młode rośliny sadzi się w ogrodzie dopiero w drugiej połowie maja. Można też po prostu uprawiać paprykę w skrzynkach lub pojemnikach (albo w gruncie) pod osłonami - w tunelach foliowych lub szklarniach.

Nasiona papryki
Nasiona papryki
Papryka 'Blocky Mix' (blokowa) to mieszanka słodkich, aromatycznych papryk blokowych w kolorze żółtym, zielonym, ciemnofioletowym i pomarańczowym. Wytrzymałe, mocne odmiany.
KUP W NASZYM SKLEPIE

Rozsada papryki| Jak i kiedy wysiewać nasiona?

Gdzie wysiewać?
Nasiona papryki najlepiej kupić w dobrym sklepie ogrodniczym, by były jak najlepszej jakości. Po wysiewie potrzebują one przede wszystkim ciepła i światła, aby wykiełkowały. Z tego względu rozsada najlepiej wysiać w ogrzewanej szklarni lub w domu, np. na ciepłym parapecie w doniczkach do kiełkowania, ale też w skrzynkach i innych pojemnikach lub w miniszklarniach.

Praktycznym i ekologicznym sposobem wysiewu nasion jest zastosowanie doniczek lub tzw. wielodoniczek biodegradowalnych do wysiewu nasion (np. z prasowanego papieru). Kiedy rośliny wykiełkują i podrosną, można je posadzić razem z doniczką w ogrodzie lub do większej donicy. Do wysiewu najlepiej użyć dobrego, specjalnego podłoża przeznaczonego do uprawy lub wysiewu warzyw.

Chcesz, by Twoje hortensje i rododendrony kwitły pięknie, długo i obficie? Ten nawóz to klucz
Przeczytaj także
Chcesz, by Twoje hortensje i rododendrony kwitły pięknie, długo i obficie? Ten nawóz to klucz

Kiedy wysiewać?
Zwykle rozsadę papryki wysiewa jeszcze zimą – w lutym, po to by nasiona miały odpowiednio dużo czasu na wykiełkowanie. Młode rośliny mają wtedy także dużo czasu, aby podrosnąć i wzmocnić się przed wysadzeniem do ogrodu. Jeśli wykorzystujemy małe doniczki do wysiewu nasion, wypełniamy je podłożem i układamy na wierzchu nie więcej niż 2-3 nasiona, a następnie przysypujemy je cienką warstwą tego samego podłoża.

Jak dbać o rozsadę?
Tak wysiane nasiona potrzebują do kiełkowania optymalnej temperatury, która nie powinna wynosić około 20-25 °C, dlatego najszybciej wykiełkują nasiona w ogrzewanej szklarni lub domowej miniszklarence. Należy także zapewnić stałą umiarkowana wilgotność gleby, np. poprzez spryskiwanie jej mgiełką wodną (spryskiwaczem). W optymalnych warunkach nasiona powinny wykiełkować po około dwóch tygodniach.

Pikowanie i przesadzanie
Po około miesiącu (gdy papryki mają około 2-4 liście) można młode rośliny przerzedzić (przepikować), czyli każdą przesadzić do nowych, oddzielnych, większych doniczek. Kiedy przesadzone w czasie pikowania rośliny dobrze się ukorzenią (po około 2-3 tygodniach), można już zasilać je rozpuszczalnymi w wodzie nawozami (najlepiej naturalnymi) przeznaczonymi do zasilania warzyw. Młode, rozwijające się papryki (rozsady) należy także regularnie, ale umiarkowanie podlewać (tak, by nie dopuścić do przesychania podłoża).

Na tym etapie warto posadzić je trochę głębiej niż rosły wcześniej, dzięki czemu lepiej się ukorzenią i starsza roślina będzie silniejsza i mocniej umocowana w podłożu. Warto pamiętać, aby młode rośliny miały też zapewniony dostęp światła – w przeciwnym razie ich łodygi mogą nadmiernie się wydłużać.

Sadzenie rozsady papryki do ogrodu

Rozsady pielęgnujemy (podlewamy, zasilamy) w ciepłych pomieszczeniach do czasu, kiedy minie ryzyko wystąpienia przymrozków (druga połowa maja). Można wtedy bezpiecznie przenieść i posadzić rośliny w docelowym miejscu na słonecznych ogrodowych grządkach albo w odpowiednich pojemnikach (donicach, skrzynkach) na tarasie, balkonie innym nasłonecznionym, ciepłym miejscu.

Tekst: Maciej Aleksandrowicz, zdjęcie tytułowe: kolaż – Viktor108 / Depositphotos oraz Hans / Pixabay

Autor
Jak i kiedy siać paprykę? Jak przygotować dorosną rozsadę i mieć obfite plony?
Jak i kiedy siać paprykę? Jak przygotować dorosną rozsadę i mieć obfite plony?
Maciej Aleksandrowicz

Z wykształcenia specjalista ogrodnik, „przewidziany” do kształtowania wszelkich terenów zieleni, ale najlepiej wychodzi mu pisanie o roślinach i ogrodach. Od 2011 roku pisze artykuły i porady ogrodnicze, a z nami współpracuje regularnie od 2018 roku. Oprócz ciągłego podpatrywania świata i uczenia się czegoś nowego, lubi długie spacery, leniwe popołudnia i wieczory w ogrodzie, muzykę i smak kawy – najlepszego sprzymierzeńca przy tworzeniu tekstów dla Was.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (2)
Powiązane rośliny