Logo
Logo

Uprawa ostrej papryczki chili | 6 kroków do "ognia w gębie"!

Jeśli kiedykolwiek zastanawiałeś się nad uprawą ognistych papryczek chili, czas się odważyć. Zacznij działać! Zobacz nasz poradnik krok po kroku. Stosując się do naszych porad z powodzeniem rozpoczniesz uprawę ostrych papryczek i wyhodujesz prawdziwe "ogień w gębie"!

Spis treści
Jaką odmianę papryki wybrać, by mieć ostre chili? Kiedy siać papryczki chili? Jak sadzić ostre papryczki? Jak zwiększyć ostrość chili? Jak i ile nawozić chili? Ile podlewać chili?

6 sposobów na pikantne papryczki chili

Uprawa ostrych papryczek chili jest bardzo podobna do uprawy słodkiej papryki (dzwonkowej). Jeśli jednak zależy ci na wyjątkowej ostrości, przeczytaj poniższe "piekielnie gorące" wskazówki.

1. Wybierz ostrą odmianę 

Najostrzejsze chili rosną wolno i wymagają wysokiej temperatury oraz wilgotności, więc najlepiej uprawiać je w pomieszczeniu, aby doczekać się przyzwoitych plonów. Jeśli chcesz uprawiać chili, ale nie zależy ci na rekordowo ostrych papryczkach, lub mieszkasz w regionie z krótszym okresem wegetacyjnym, powinieneś wybrać odmiany znajdujące się niżej w skali Scoville’a. Przy uprawie superostrych odmian zakładaj rękawiczki.

2. Zacznij uprawę wcześnie

Nawet najłatwiejsze w uprawie rośliny potrzebują dużo czasu, aby się rozwinąć, zakwitnąć, zaowocować i dojrzeć. Najostrzejsze odmiany należy zasiać już na początku stycznia. Jeśli przegapisz ten okres lub chcesz zagwarantować roślinom dobry start, uprawiaj je z sadzonek zamiast z nasion.

To jedyny systemiczny preparat na szkodniki. Ma szybkie i długotrwałe działanie
Przeczytaj także
To jedyny systemiczny preparat na szkodniki. Ma szybkie i długotrwałe działanie

3. Uprawiaj w najbardziej słonecznym miejscu

Aby uzyskać większe plony, umieść rośliny pod osłonami, najlepiej w szklarni albo tunelu foliowym, chociaż jasny słoneczny parapet również się nada. Jeśli uprawa znajduje się na zewnątrz, zagwarantuj roślinom ciepłe, jasne i osłonięte miejsce.

4. Stresuj rośliny

Zwiększa się dzięki temu poziom kapsaicyny (związku, który powoduje pieczenie) w owocach. Najbardziej skutecznym sposobem na stresowanie roślin jest odłamywanie łodyg, liści oraz owoców zaraz po tym, gdy owoce zaczynają się wykształcać.

Czynności te są bardzo podobne do szkód wyrządzanych przez zwierzęta – uważa się, że produkcja kapsaicyny rozwinęła się po to, aby powstrzymać ssaki od zjedzenia chili. Skutkiem takiego zabiegu będą mniejsze plony, jednak papryczki będą znacznie ostrzejsze.

5. Nawoź niewiele lub wcale

Brak nawożenia jest kolejnym sposobem na stresowanie roślin, a przez to zwiększenie produkcji kapsaicyny. Całkowita rezygnacja z nawożenia sprawia, że rośliny są słabsze i mniejsze, jednak papryczki stają się ostrzejsze niż po nawożeniu. Jeśli jednak używasz nawozu, wybierz ten specjalnie przeznaczony do chili lub do pomidorów, aby zwiększyć wytwarzanie owoców zamiast liści.

6. Pozwól roślinom przeschnąć

Jeśli pozwolisz roślinom całkowicie przeschnąć pomiędzy podlewaniem, owoce staną się ostrzejsze. Minusem jest to, że rośliny będą osłabione, a zbiory mniejsze.

Chili są najbardziej pikantne, gdy są zielone – czerwone papryczki są ostrzejsze, ale mają słodycz, która łagodzi ostry smak.

Tekst: Portal ZielonyOgródek.pl, zdjęcie tytułowe: Rajesh Balouria / Pixabay

Autor
Uprawa ostrej papryczki chili | 6 kroków do "ognia w gębie"!
Uprawa ostrej papryczki chili | 6 kroków do "ognia w gębie"!
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (4)