Papryka ozdobna to zbiorcza nazwa odmian papryk rocznych (Capsicum annuum) z rodziny psiankowatych (Solanaceae), które wyhodowano w celach ozdobnych. Rośliny te występują czasem pod nazwą pieprzowiec roczny lub pieprz turecki. W Polsce są roślinami doniczkowymi, domowymi.

Papryka ozdobna to mały, dekoracyjny krzew papryki, który dorasta do ok. 30 cm wysokości i takiej samej szerokości. Jego pędy są dość grube i mięsiste, a liście małe i mało dekoracyjne. Kwiaty papryki są małe i niepozorne, pojawiają się latem i wymagają zapylania (rośliny owadopylne).

Prawdziwą ozdoba papryki ozdobnej są jej owoce – miniaturowe papryczki. Są to błyszczące i barwne jagody, pojawiające się pod koniec sezonu (często w okolicach Bożego Narodzenia). Są one jaskrawo wybarwione i występują w kolorach od kremowobiałego, poprzez żółty, czerwony, aż do fioletowego.

Owoce papryki ozdobnej są bardzo pikantne! Ich sok może powodować poparzenia. Zielone części rośliny są trujące!

Wymagania i uprawa

Pielęgnacja papryki ozdobnej nie różni się od uprawy pozostałych roślin z rodziny psiankowatych (np. paprykipomidora, oberżyny czy ziemniaka). Jest rośliną ciepłolubną – lubi stanowiska jasne, słoneczne i przewiewne. Podłoże powinno być żyzne, przepuszczalne i zbliżone do obojętnego. Dobrze rośnie w temperaturze pokojowej, a w lecie można ją wystawiać na taras lub balkon.

Papryka ma duże wymagania wodne i pokarmowe – systematycznie ją podlewamy (utrzymujemy podłoże lekko wilgotne) i nawozimy raz w tygodniu.

Papryki ozdobnej nie przesadzamy – jest rośliną jednoroczną.

Zastosowanie

Papryczka ozdobna to typowa roślina parapetowa. Z racji swoich potrzeb świetlnych jest uprawiana w widnych pokojach dziennych czy kuchniach, a latem doskonale się sprawdza jako ozdoba jasnego balkonu czy tarasu.

Wybrane odmiany

  • 'Christmas Greeting' – owoce zielone, żółte, fioletowe lub czerwone
  • 'Fiesta' – owoce spiczaste, zmieniających barwę w trakcie dojrzewania od żółtej, poprzez pomarańczową, do czerwonej
  • 'Rising Sun' – owoce krwisto czerwone
  • 'Red Missible' – owoce duże, stożkowate, po dojrzeniu jasnoczerwone
  • 'Fireball' – owoce kuliste zmieniające barwę od kremowej, poprzez pomarańczową do krwiście czerwonej

Ciekawostki

Papryka ozdobna jest bardzo często mylona z podobna do niej psianką pieprzową (Solanum pseudocapricastrum). Trzeba zwracać na to szczególną uwagę, bo w przeciwieństwie do papryki, psianka ma niejadalne owoce, które w przypadku spożycia mogą powodować ostre zatrucie!

Papryka ozdobna, z powodu terminu swojego owocowania, w niektórych krajach jest nazywana pieprzem bożonarodzeniowym.


Tekst: Katarzyna Jeziorska, zdjęcia: Floradania.dk, szwedzio.pl