Jakie nasiona papryki wybrać?
Wybór nasion papryki jest ogromny. Można zakupić odmiany papryki słodkiej o czerwonym, żółtym, pomarańczowym, zielonym, a nawet fioletowym miąższu. W sprzedaży dostępne są także nasiona papryki czerwonej ostrej oraz półostrej. Warzywa te są polecane do produkcji surowca przyprawowego.
Wybierając nasiona warto zawsze zwrócić uwagę nie tylko na walory smakowe, lecz także na wymagania poszczególnych odmian. Niektóre papryki plonują bowiem obficie tylko pod osłonami.
● Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Na koniec należy pamiętać o tym, aby wybrać nasiona renomowanych producentów, opatrzone datą przydatności do siewu. Wybierając certyfikowane nasiona, wyselekcjonowane z najlepszych jakościowo roślin, każdy ogrodnik może liczyć na obfite kwitnienie oraz dorodne zbiory. W naszym sklepie oferujemy nasiona znanej ze swojej jakości marki Kiepenkerl.
Wybrane odmiany nasion papryki
'Bendiego'
'Delirio'
'Yellow California Wonder'
'Zlata'
'Fundador'
'Habanero'
'Amboy'
Jak uprawiać paprykę z nasion, aby była dorodna?
Papryka jest powszechnie uprawiana jako roślina przyprawowa oraz lecznicza. W Polsce znana jest papryka słodka należąca do grupy wielkoowocowej oraz ostra należąca do grupy drobnoowocowej. Najczęściej uprawiana jest papryka słodka, która nadaje się bezpośredniego spożycia, lub jako surowiec do przetwórstwa.
Papryka to roślina ciepłolubna – lubi słońce i ciepło. Przed siewem należy jej znaleźć maksymalnie nasłonecznione stanowisko, najlepiej od strony południowej. Niedostatek ciepła może spowodować, że roślina, choć wykiełkuje i wzrośnie, nie zakwitnie a jej plon będzie niezbyt udany.
Paprykę należy wysiewać w pierwszych trzech tygodnia marca. Nasionka należy umieścić w ziemi w doniczkach lub skrzynkach. Należy je postawić na najbardziej słoneczny parapet w domu. Po tygodniu rozpoczyna się kiełkowanie. Gdy pojawią się liścienie oraz liść właściwy, rośliny można pikować.
W drugiej połowie maja (po minięciu ostatnich wiosennych przymrozków) powinno się przesadzić roślinki do gruntu, do szklarni albo do tunelu foliowego.
Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, G.T., Zdjęcie tytułowe: Etienne Girardet/Unsplash ed.
Sprawdź NOWOŚCI i PROMOCJE!