Logo
Logo

Nasiona papryki | Jakie wybrać i gdzie kupić?

Papryka to popularne warzywo o wielu odmianach. Zarówno tę słodką jak i ostrą można konsumować na surowo, jak również jako dodatek do wielu potraw. Wiele osób potrafi uprawiać paprykę we własnym ogrodzie z bardzo dobrym rezultatem. Jak wybrać nasiona oraz jak je wysiewać, aby cieszyć się dorodnym plonem?

Spis treści
Które nasiona papryki wybrać i gdzie je kupić? Jak wysiewać paprykę?

Jakie nasiona papryki wybrać?

Wybór nasion papryki jest ogromny. Można zakupić odmiany papryki słodkiej o czerwonym, żółtym, pomarańczowym, zielonym, a nawet fioletowym miąższu. W sprzedaży dostępne są także nasiona papryki czerwonej ostrej oraz półostrej. Warzywa te są polecane do produkcji surowca przyprawowego.

Wybierając nasiona warto zawsze zwrócić uwagę nie tylko na walory smakowe, lecz także na wymagania poszczególnych odmian. Niektóre papryki plonują bowiem obficie tylko pod osłonami.

Na koniec należy pamiętać o tym, aby wybrać nasiona renomowanych producentów, opatrzone datą przydatności do siewu. Wybierając certyfikowane nasiona, wyselekcjonowane z najlepszych jakościowo roślin, każdy ogrodnik może liczyć na obfite kwitnienie oraz dorodne zbiory. W naszym sklepie oferujemy nasiona znanej ze swojej jakości marki Kiepenkerl.

Wybrane odmiany nasion papryki

Nasiona papryki - odmiana 'Bendiego'
Nasiona papryki
'Bendiego'
Wczesna, czerwona odmiana o obfitym plonie i tzw. blokowych owocach. Kiedy dojrzewa zmienia kolor z zielonego na czerwony. Nadaje się do uprawy w gruncie i w szklarniach.
Przejdź do sklepu i kup online
Nasiona papryki - odmiana 'Delirio'
Nasiona papryki
'Delirio'
Intensywnie pomarańczowa, soczyście słodka papryka blokowa o równomiernych owocach. Bardzo mocny pokrój, odmiana wczesna.
Przejdź do sklepu i kup online
Nasiona papryki - odmiana 'Yellow California Wonder'
Nasiona papryki
'Yellow California Wonder'
Duża papryka blokowa, dojrzewająca od koloru zielonego po żółty. Nadaje się m.in. do faszerowania.
Przejdź do sklepu i kup online
Nasiona papryki - odmiana 'Zlata'
Nasiona papryki
'Zlata'
Wytrzymała papryka gruntowa o spiczasto-blokowych owocach. Dojrzewa, zmieniając kolor od zielonego na żółty i czerwony. Łagodnie korzenny smak.
Przejdź do sklepu i kup online
Nasiona papryki - odmiana chili 'Fundador'
Nasiona papryki chili
'Fundador'
Grubościenna, czerwona papryczka chili (jalapeño) o stożkowatych owocach. Dojrzewa zmieniając kolor z zielonego na czerwony. W smaku średnio mocna ostrość.
Przejdź do sklepu i kup online
Nasiona papryki - odmiana chili 'Habanero'
Nasiona papryki chili
'Habanero'
Papryka 'Habanero' to odmiana hybrydowa (F1) chili o nadzwyczaj ostrym smaku. Wytwarza czerwone, małe owoce.
Przejdź do sklepu i kup online
Nasiona papryki - odmiana 'Amboy'
Nasiona papryki 
'Amboy'
Ostra papryka o korzennym smaku i łagodnej ostrości. Wytwarza duże, grubościenne owoce i daje obfity plon. Idealna na balkon i taras..
Przejdź do sklepu i kup online

Jak uprawiać paprykę z nasion, aby była dorodna?

Papryka jest powszechnie uprawiana jako roślina przyprawowa oraz lecznicza. W Polsce znana jest papryka słodka należąca do grupy wielkoowocowej oraz ostra należąca do grupy drobnoowocowej. Najczęściej uprawiana jest papryka słodka, która nadaje się bezpośredniego spożycia, lub jako surowiec do przetwórstwa.

Papryka to roślina ciepłolubna – lubi słońce i ciepło. Przed siewem należy jej znaleźć maksymalnie nasłonecznione stanowisko, najlepiej od strony południowej. Niedostatek ciepła może spowodować, że roślina, choć wykiełkuje i wzrośnie, nie zakwitnie a jej plon będzie niezbyt udany.

Paprykę należy wysiewać w pierwszych trzech tygodnia marca. Nasionka należy umieścić w ziemi w doniczkach lub skrzynkach. Należy je postawić na najbardziej słoneczny parapet w domu. Po tygodniu rozpoczyna się kiełkowanie. Gdy pojawią się liścienie oraz liść właściwy, rośliny można pikować

W drugiej połowie maja (po minięciu ostatnich wiosennych przymrozków) powinno się przesadzić roślinki do gruntu, do szklarni albo do tunelu foliowego.


Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, G.T., Zdjęcie tytułowe: Etienne Girardet/Unsplash ed.

Więcej produktów do ogrodu znajdziesz w internetowym sklepie ogrodniczym Sklep.ZielonyOgrodek.pl

Sprawdź NOWOŚCI i PROMOCJE!
Autor
Nasiona papryki | Jakie wybrać i gdzie kupić?
Nasiona papryki | Jakie wybrać i gdzie kupić?
Sklep ogrodniczy

Eksperci sklepu ogrodniczego zielonego ogródka podpowiedzą Wam, co warto kupić, by zakładać i pielęgnować ogrody przydomowe. Podpowiadają także, jak dbać o rośliny i uniknąć błędów w uprawie roślin doniczkowych.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (3)
Powiązane rośliny
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl