Logo
Logo

Ekologia jest dla dziecka! Jak zaprzyjaźnić najmłodszych z przyrodą?

Troska o środowisko coraz bardziej zyskuje na wartości. Świadomość dotycząca jej różnych aspektów kształtuje się przez całe życie, jednak to w okresie dzieciństwa człowiek jest najbardziej wrażliwy na otaczający go świat. Właśnie dlatego budowanie właściwych postaw ekologicznych warto rozpocząć jak najwcześniej. W końcu każdy – nawet najmniejszy – wypracowany ekonawyk może przynieść pozytywne efekty dla kolejnych pokoleń! Jak rozmawiać z dziećmi, aby uczyć ich empatii wobec przyrody? Oto kilka wskazówek.

Po pierwsze – obcowanie z naturą uwrażliwia

Wspólne dyskusje na temat środowiska to ważny krok w kierunku kształtowania właściwych postaw i wartości ekologicznych. Warto jednak pamiętać, że rozwijanie u dziecka szacunku do przyrody jest skuteczniejsze, gdy nie ograniczamy się do podawania mu samych faktów. Z tego powodu warto mówić najmłodszym o pięknie przyrody, jednocześnie pozwalając im jej doświadczać.

Świetną okazją do podziwiania świata są wspólne aktywności w bliskim kontakcie z naturą – wycieczki do lasu, parku czy ogrodu. To idealne miejsca, w których można obserwować rośliny i zwierzęta, jednocześnie tłumacząc dziecku, w jaki sposób one żyją, czym się odżywiają i dlaczego są pożyteczne.

O czym opowiadać dzieciom w lesie?

  • O roślinach – stanowią zielone płuca planety, a dzięki nim zwierzęta mają gdzie mieszkać i co jeść. Opowiedz, dlaczego nie wolno bez potrzeby łamać gałęzi, deptać trawy i zrywać kwiatów.
  • O zwierzętach – to żywe stworzenia, tak jak ludzie. Ich obecność zapewnia planecie bioróżnorodność i życie. Porozmawiaj z dzieckiem o tym, dlaczego nie należy krzywdzić zwierząt i ich płoszyć.
  • O drzewach – to właśnie z nich powstają m.in. bloki do rysowania czy zeszyty. Wyjaśnij dziecku, dlaczego nie należy marnować kartek papieru. Las to dom dla wielu gatunków roślin i zwierząt.
  • O wodzie – bez niej życie nie byłoby możliwe. Daj dziecku kilka przykładów, co zrobić, aby nie marnować wody i dbać o jej zasoby. Wyjaśnij także znaczenie czystej wody w życiu roślin i zwierząt oraz czym grozi jej skażenie.
  • O powietrzu – jest tak samo potrzebne do życia, jak woda. Opowiedz dziecku, co powoduje zanieczyszczenia powietrza, kwaśne deszcze i jak można temu zapobiegać. •
  • O śmieciach – wyjaśnij, dlaczego nie powinno się pozostawiać odpadów w lesie. Opowiedz, że stanowią zagrożenie dla roślin i zwierząt, a ich rozkład trwa bardzo długo.

Po drugie – przekazuj wiedzę, będąc przy tym wzorem do naśladowania

Dzieci najwięcej chłoną od rodziców. Opiekun, który sam gasi po sobie światło, zakręca wodę, gdy z niej nie korzysta i segreguje śmieci, a przy tym tłumaczy, dlaczego tak robi, ma ogromny wpływ na kształtowanie ekologicznych postaw u dziecka – teraz i w jego dorosłym życiu.

Leroy Merlin w naszym zielonym ogródku. Tak nas urządził. Test i recenzja produktów
Przeczytaj także
Leroy Merlin w naszym zielonym ogródku. Tak nas urządził. Test i recenzja produktów

Po trzecie – pobudzaj wyobraźnię i wywołuj pozytywne emocje

Dzieci to mali obserwatorzy, którzy są otwarci na świat. Dlatego rodzice powinni z nimi jak najwięcej rozmawiać, tworząc przy tym okazje do eksperymentowania, przeżywania, badania i tworzenia. Wspólne podróże rowerem za miasto, zabawy na świeżym powietrzu, sadzenie roślin, ratowanie ślimaka z chodnika, akcja sprzątania lasu, budowanie domku dla owadów czy ptaków i obserwacje natury to dobre pomysły na kształtowanie u najmłodszych ekoempatii. Radość z przebywania na zewnątrz, słuchanie odgłosów przyrody czy stąpanie bosą stopą po trawie dają dużo więcej pozytywnych efektów niż samo opowiadanie o nich. Być może – przy okazji inspirujących działań – rodzice wraz z dziećmi wymyślą, co można zmienić w domu lub w szkole, aby te miejsca były bardziej przyjazne środowisku?

Źródło: materiały prasowe Kubusiowi przyjaciele natury, więcej informacji o projekcie na: www.przyjacielenatury.pl

Autor
Ekologia jest dla dziecka! Jak zaprzyjaźnić najmłodszych z przyrodą?
Ekologia jest dla dziecka! Jak zaprzyjaźnić najmłodszych z przyrodą?
Porady ekspertów

Eksperci czołowych firm ogrodniczych oraz specjaliści w różnych dziedzinach ogrodnictwa, budowy i urządzania domu, pielęgnacji ogrodu i roślin doniczkowych, dzielą się z Wami swoim doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (4)