Difenbachia (Dieffenbachia) to rodzaj roślin należących do rodziny obrazkowatych (Araceae). Najczęściej spotykaną w uprawie doniczkowej jest Difenbachia Seguiny (Dieffenbachia seguine syn. Dieffenbachia maculata). Rośliny te pochodzą z Brazylii.
Roślina ta uprawiana w domu, zależnie od odmiany może osiągać wysokość od 10 do 120 cm. Posiada wzniesiony, zwarty pokrój. Dekoracyjne duże liście są miękkie, dwukolorowe – posiadają charakterystyczne rozlano-nakrapiane wzory.
Difenbachia w doniczce kwitnie rzadko. Kwiaty są jednopienne i są zebrane w charakterystyczne kwiatostany typu kolba. Owocem jest kulista jagoda.
Cała roślina jest mocno trująca!
Wymagania i uprawa
Roślina nie jest zbyt wymagająca. Difenbachia preferuje stanowiska jasne lub lekko zacienione. Nie powinna rosnąć na "pełnym słońcu", gdyż może spowodować to poparzenie liści. Lubi zasobne, przepuszczalne i lekko wilgotne podłoża.
Najlepiej rośnie w ciepłych (20-25 ºC), wilgotnych miejscach – dobrze reaguje na zraszanie. Od wiosny do jesieni warto ją nawozić nawozami dla roślin o ozdobnych liściach (1-2 razy w tygodniu).
W zimie difenbacha przechodzi w stan spoczynku i wymaga chłodniejszych temperatur oraz rzadszego podlewania.
Difenbachę można rozmnażać przez oddzielanie sadzonek pędowych, najlepiej podczas przesadzania.
Roślina może być porażona przez śnieć i zgniliznę, wtedy najlepiej okresowo ograniczyć jej podlewanie.
Zastosowanie
Difenbacha to piękna ozdoba mniejszych i większych pomieszczeń. Najczęściej stawia się ją na parapetach w widnych łazienkach i pokojach dziennych. Jest też doskonałym gatunkiem do aranżacji w stylu urban jungle.
Ze względu na swoją toksyczność difenbachię umieszczamy z dala od zasięgu dzieci czy ciekawskich zwierząt – nie stawiajmy jej na podłogach czy niewielkich stopniach.
Wybrane odmiany
- 'Tropic Snow' – liście dwukolorowe z mocno rozlanym, paskowanym wzorem
- 'Camilia' – liście średnio duże o jasno-zielonej lub białej, rozlanej plamie na środku (wzdłuż nerwu)
- 'Summer Style' – liście jasno-żółte z rozlanym, zielonym obrzeżeniem
Ciekawostki
Difenbacha jest uprawiana od około 150 lat. Nazwę nadano jej na cześć sławnego austriackiego ogrodnika cesarskiego – Josepha Dieffenbachia.
Difenbacha należy do jednych z najbardziej trujących roślin doniczkowych uprawianych w domach, a świadczy o tym fakt, że Indianie używali jej do zatruwania strzał. Jej sok działa bardzo podrażniająco, a spożycie liści przez dziecko może nawet spowodować tymczasowy paraliż strun głosowych.
Tekst: Katarzyna Jeziorska, zdjęcia: Yansi Keim/Unsplash, Floradania, Karen F/Pexels