Difenbachia (Dieffenbachia) to rodzaj popularnych roślin pokojowych należących do rodziny obrazkowatych (Araceae). Najczęściej spotykaną w uprawie doniczkowej jest difenbachia Seguiny (Dieffenbachia seguine syn. Dieffenbachia maculata). Rośliny te pochodzą z Brazylii.

Difenbachia w mieszkaniach (zależnie od odmiany) może osiągać wysokość od 10 do 120 cm. Tworzy wzniesiony pokrój, a najbardziej dekoracyjne są duże, miękkie, dwukolorowe liście, na których spotykamy charakterystyczne rozlano-nakrapiane wzory.

Roślina w pomieszczeniach kwitnie rzadko. Kwiaty są jednopienne – tworzą charakterystyczne kolby. Owocem jest kulista jagoda.

Cała roślina jest mocno trująca!

Wymagania i uprawa

Roślina nie jest zbyt wymagająca. Difenbachia preferuje stanowiska jasne lub lekko zacienione. Nie powinna rosnąć na "pełnym słońcu", gdyż może spowodować to poparzenie liści. Lubi zasobne, przepuszczalne i lekko wilgotne podłoża.

Najlepiej rośnie w ciepłych (20-25 ºC), wilgotnych miejscach – dobrze reaguje na zraszanie. Od wiosny do jesieni warto ją nawozić nawozami dla roślin o ozdobnych liściach (1-2 razy w tygodniu).

W zimie difenbacha przechodzi w stan spoczynku i wymaga chłodniejszych temperatur oraz rzadszego podlewania.

Difenbachę można rozmnażać przez oddzielanie sadzonek pędowych, najlepiej podczas przesadzania.

Roślina może być porażona przez śnieć i zgniliznę, wtedy najlepiej okresowo ograniczyć jej podlewanie.

Zastosowanie

Difenbacha jest doskonałą rośliną w tzw. urban jungle. Jej kolorowe liście pasują do każdego stylu pomieszczenia. Najczęściej stawia się ją na parapetach w widnych łazienkach, salonach i pokojach dziennych.

Ze względu na swoją toksyczność difenbachię umieszczamy z dala od zasięgu dzieci czy ciekawskich zwierząt – nie stawiajmy jej na podłogach czy niewielkich stopniach.

Wybrane odmiany

  • 'Tropic Snow' – liście dwukolorowe z mocno rozlanym, paskowanym wzorem
  • 'Camilia' – liście średnio duże o jasno-zielonej lub białej, rozlanej plamie na środku (wzdłuż nerwu)
  • 'Summer Style' – liście jasno-żółte z rozlanym, zielonym obrzeżeniem

Ciekawostki

Difenbacha jest uprawiana od około 150 lat. Nazwę nadano jej na cześć sławnego austriackiego ogrodnika cesarskiego – Josepha Dieffenbachia.

Difenbacha należy do jednych z najbardziej trujących roślin doniczkowych uprawianych w domach, a świadczy o tym fakt, że Indianie używali jej do zatruwania strzał. Jej sok działa bardzo podrażniająco, a spożycie liści przez dziecko może nawet spowodować tymczasowy paraliż strun głosowych.


Tekst: Katarzyna Jeziorska, zdjęcia: Floradania, Karen F/Pexels, Forest & Kim Starr