Logo
Logo

Cyklamen perski (Cyclamen persicum)

Cyklamen perski (Cyclamen persicum) | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
 • Dekoracyjność: kwiaty, ulistnienie
 • Kolor kwiatów: białe, łososiowe, czerwone, purpurowe, różowe, fioletowe, liliowe
 • Kwiaty: pojedyncze
 • Owoce: kuliste
 • Pokrój: wzniesiony, krzaczkowaty
 • Wysokość: do 40 cm
 • Okres kwitnienia: I, II, III, X, XI, XII
 • Trwałość liści: sezonowe
 • Wilgotność: gleba stale wilgotna
 • Stanowisko: półcień, cień
 • Zastosowanie: wnętrza, pojemniki
 • Spis treści
  Opis rośliny Wymagania i uprawa Pielęgnacja Szkodniki i choroby Zastosowanie Ciekawostki Gdzie kupić?

  Cyklamen perski (Cyclamen persicum) należy do rodziny pierwiosnkowatych (Primulaceae). Pochodzi z basenu morza Śródziemnego, gdzie porasta suche górzyste regiony w Grecji, Azji Zachodniej i w Afryce Północnej. W Polsce roślina ta jest uprawiana wyłącznie w domach, gdzie jest jedną z popularniejszych ozdób w okresie jesienno-zimowym. Dowiedz się więcej z naszego opisu.

  Jak wyglądają i czym się charakteryzują cyklameny?

  Cyklamen perski jest często błędnie nazywany fiołkiem alpejskim. W rzeczywistości fiołek to zupełnie inna roślina, która dziko rośnie w Karpatach.

  Cyklameny to byliny zaliczane czasem do roślin cebulowych, ponieważ wytwarzają twarde bulwy przetrwalnikowe, które są bardzo duże w stosunku do masy zielonej rośliny. Cyklameny są też stosunkowo małe – w uprawie doniczkowej osiągają ok. 30-40 cm wysokości (z kwiatami) oraz ok. 15 cm szerokości. Ich ciemnozielone liście o silnie sercowatym kształcie posiadają charakterystyczny, srebrny, nieregularny pasek, a czasem też użyłkowanie.

  Cyklameny kwitną od późnej jesieni do wiosny – dzięki temu nietypowemu terminowi kwitnienia są niezwykle popularne w tym czasie. Kwiaty cyklamenów przybierają całą gamę kolorów – od białego, poprzez różowe, fioletowe, łososiowe, do czerwonych. Są również odmiany o płatkach postrzępionych.

  Odkryj nową jakość pielęgnacji ogrodu – wybierz narzędzia akumulatorowe Makita!
  Przeczytaj także
  Odkryj nową jakość pielęgnacji ogrodu – wybierz narzędzia akumulatorowe Makita!

  Wymagania i uprawa cyklamenów

  Cyklameny lubią stanowiska w półcieniu i chłodne powietrze. W normalnej pokojowej temperaturze jest im za ciepło i bardzo szybko marnieją. Optymalna temperatura w dzień to 10-15°C w dzień i nieco chłodniej w nocy. Cyklameny nadają się bardziej do umieszczenie w chłodnym przedpokoju lub na klatce schodowej, a nie w salonie lub ciepłej sypialni.

  Większość odmian przechodzi okres spoczynku w lecie. Tracą wtedy wszystkie kwiaty, a nawet liście co może sprawiać wrażenie, że obumarły. Jest to najlepszy czas na ich przesadzanie – najlepiej zabierać się do tego w sierpniu.

  Rozmnażanie cyklamenów odbywa się przede wszystkim przez wysiew nasion.

  Pielęgnacja cyklamenów

  Cyklameny potrzebują stałego wilgotnego podłoża, ale należy unikać polewania liści i kwiatów. Najlepiej jest wlewać wodę do podstawki doniczki, aby uniknąć kontaktu z rośliną. Nadmiar wody należy regularnie usuwać, ponieważ stagnacja wody może prowadzić do gnicia. Rośliny te lubią wilgotne powietrze. Możesz zwiększyć wilgotność wokół rośliny, postawiając doniczkę na podstawce z wilgotnymi kamieniami lub używając nawilżacza powietrza.

  Cyklameny potrzebują nawożenia raz na 2-4 tygodnie podczas sezonu wzrostu, używając nawozu o niskim stężeniu azotu. W okresie spoczynku letniego, nawożenie należy ograniczyć lub zaprzestać.

  Regularnie usuwaj obumierające liście i kwiaty, aby zachować estetyczny wygląd rośliny.

  Szkodniki i choroby cyklamenów

  Cyklamen to roślina dość odporna na szkodniki ale pomimo to mogą się na niej pojawić mszyce, przędziorki i inne roztocza. Większym zagrożeniem jest choroby grzybowe i gnicie bulw, które następuje, gdy przelejemy roślinę.

  Zastosowanie cyklamenu w domu

  Cyklameny perskie są uprawiane w doniczkach. Pomimo że hodowcom udało się stworzyć wiele krzyżówek i odmian kwitnących przez cały rok, to kwitnące cyklameny wciąż najbardziej popularne są w zimie.

  Najlepiej kwitną i czują się w jasnych pomieszczeniach, pokojach dziennych, gdzie światło pozwala im na obfite kwitnienie. Są to też rośliny dobre dla dzieci, ponieważ pozwalają im obserwować cykl życia roślin – wyraźnie widać, jak roślina, która wydawała się martwa, wypuszcza jesienią liście, a później kwiaty.

  Ciekawostki o cyklamenie

  Nazwa "cyklamen" pochodzi od greckiego słowa kyklos, oznaczającego koło i nawiązuje do kulistego kształtu jego bulwy.

  Jakie narzędzia przydadzą się do wiosennych prac w ogrodzie? Oto niezbędnik do pielęgnacji roślin
  Przeczytaj także
  Jakie narzędzia przydadzą się do wiosennych prac w ogrodzie? Oto niezbędnik do pielęgnacji roślin

  Gdzie kupić cyklameny? Czy można online?

  Cyklameny to popularne rośliny do uprawy w domu, dlatego znajdziemy je w wielu miejscach zajmujących się roślinami doniczkowymi. Rośliny te są częściej dostępne i łatwiejsze do znalezienia w czasie ich kwitnienia (tj. jesienią i zimą) – w pozostałych miesiącach, kiedy rośliny te są w stanie spoczynku, może być duży problem z ich znalezieniem. Oprócz centrów ogrodniczych i większych sklepów z działami ogrodniczymi cyklameny można kupić też w sklepach internetowych takich jak:

   

  Zdjęcia: Menyhert / AdobeStock, Flower Council Holland; Flora Dania; Big_Heart/Pixabay

  Autor
  Cyklamen perski
  Cyklamen perski
  Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

  Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

  Tagi
  Powiązane tematy
  Zwiń Pokaż więcej (9)