Spis treści
Opis rośliny
Wymagania i uprawa
Zastosowanie
Ciekawostki

Cyklamen perski (Cyclamen persicum) należy do rodziny pierwiosnkowatych (Primulaceae) podobnie jak ogrodowe pierwiosnki (Primula). Rodzaj Cyclamen obejmuje około 16 gatunków pochodzących głównie z basenu morza Śródziemnego.

Cyklamen perski jest często błędnie nazywany fiołkiem alpejskim. W rzeczywistości fiołek to zupełnie inna roślina, która dziko rośnie w Karpatach.

Cyklameny to byliny zaliczane czasem do roślin cebulowych i wytwarzają bulwy. Są stosunkowo niskie – w uprawie doniczkowej osiągają ok. 30 cm wysokości i ok. 15 cm szerokości. Posiadają ciemnozielone, dekoracyjne liście o sercowatym kształcie. Są one często pokryte srebrnym rysunkiem lub użyłkowaniem.

Kwiaty cyklamenów przybierają całą gamę kolorów – od białego, poprzez różowe, fioletowe, łososiowe, do czerwonych. Są również odmiany o postrzępionych kwiatach, dwubarwnych i odmiany miniaturowe. Termin kwitnienia przypada od jesieni do wiosny. Większość odmian w lecie przechodzi okres spoczynku, dlatego też kiedy roślina przekwitnie nie wyrzucajmy jej.

Wymagania i uprawa

Cyklameny lubią stanowiska w półcieniu i chłodne powietrze. W normalnej pokojowej temperaturze jest im za ciepło i bardzo szybko marnieją. Optymalna temperatura w dzień to 10-15 °C w dzień i nieco chłodniej w nocy. Cyklameny nadają się bardziej do umieszczenie w chłodnym przedpokoju lub na klatce schodowej, a nie w salonie lub ciepłej sypialni.

Podłoże w doniczce powinno być stale wilgotne. Należy uważać aby podczas podlewania nie polewać liści i kwiatów, najlepiej wodę wlewać do podstawki, a jej nadmiar usuwać. Rozmnażanie cyklamenów odbywa się przede wszystkim przez wysiew nasion. Młode rośliny kwitną po 7-9 miesiącach.

Zastosowanie

Cyklameny perskie są uprawiane w doniczkach. Pomimo że hodowcom udało się stworzyć wiele krzyżówek i odmian kwitnących przez cały rok, to kwitnące cyklameny wciąż najbardziej popularne są w zimie.

Ciekawostki

Nazwa "cyklamen" pochodzi od greckiego słowa kyklos, oznaczającego koło i nawiązuje do kulistego kształtu jego bulwy.


Zdjęcia: Flower Council Holland; Flora Dania; Big_Heart/Pixabay