Logo
Logo

Problemy w uprawie fikusów | Co jest ich przyczyną i jak sobie z nimi poradzić?

Pytanie czytelnika: Mam problem ze swoim fikusem – źle wygląda i przede wszystkim bardzo opadają mu liście. Pewnie coś robię nie tak, a roślina daje mi "znaki", że jest jej źle! Co teraz robić i jak powinnam go uprawiać?

Jakie są najczęstsze problemy w uprawie fikusów, jakie są ich przyczyny i jak im zaradzić? Podpowiadamy! 

Spis treści
Dlaczego fikus gubi liście i jak go uratować? Najczęstsza przyczyna? Niewłaściwe stanowisko! Fikusy nie lubią przestawiania! Niewłaściwe podlewanie, a może nawożenie? Jak robić to poprawnie? FILM: Złote rady, dzięki którym twój fikus nigdy nie straci liści!

Ma Pani rację – fikusy (a poprawnie figowce) łatwo gubią liście, gdy mają problemy związane z warunkami, w jakich przebywają. Proszę się jednak nie martwić – fikus to w gruncie rzeczy roślina łatwa w uprawie i nie trzeba specjalnych zabiegów, aby "wyprowadzić" ją na prostą. Poniżej opisujemy, co mogło być powodem złego wyglądu fikusa i co należy robić, aby zdrowo wyglądał. 

Problemy w uprawie fikusów: dlaczego fikus gubi liście i jak go uratować? 

 • Niewłaściwe stanowisko

  Najważniejszy problem to niewystarczająca ilość światła, dlatego roślina może masowo tracić liście zwłaszcza w okresie zimowym.

  ▶ Problem można rozwiązać niestety tylko w pewnym stopniu. Przede wszystkim fikus już po posadzeniu należy ustawić jak najbliżej okna (jeśli jest nieduży – nawet na parapecie). Najlepiej uprawiać go w widnym pomieszczeniu o wystawie południowej (ale wtedy nie na parapecie) lub zachodniej i nie przy źródłach ciepła, np. grzejniku.

 • Niepotrzebne przestawianie

  Jeśli nasz fikus przez cały sezon znajdował się w mało odpowiednim dla niego miejscu, zimą jest za późno na jego przestawianie, ponieważ to gatunek, który nie znosi takiego traktowania, a zabieg przeprowadzony w okresie zimowym dodatkowo spotęguje problem.

 • Niewłaściwe podlewanie i nawożenie

  Liście opadają też częściej, jeśli podłoże jest zbyt mokre – nadmierne podlewanie bardziej szkodzi fikusowi Benjamina niż krótkotrwały niedobór wody.

  Woda nie powinna zalegać w podstawce. Opadanie liści fikusa można także ograniczyć zrównoważonym nawożeniem go w czasie sezonu (wybierz nawóz z niską zawartością azotu i wysoką potasu) oraz dzięki wiosennemu przycięciu (usuń pędy cienkie, słabo ulistnione i zaschnięte).

domowy fikus fot. Floradania.dk
Fot. Floradania.dk

Oprócz popularnego benjaminka w domu można uprawiać więcej fikusów (na zdjęciu fikus tępy). Zasady pielęgnacji są bardzo podobne.


FILM: Złote rady, dzięki którym twój fikus nigdy nie straci liści!  

Make Your Life Greener / Youtube


Tekst: Michał Mazik, zdjęcie tytułowe: Manfred Richter

Autor
Problemy w uprawie fikusów | Co jest ich przyczyną i jak sobie z nimi poradzić?
Problemy w uprawie fikusów | Co jest ich przyczyną i jak sobie z nimi poradzić?
Michał Mazik

Piszący ogrodnik, autor artykułów, kalendarzy i poradników ogrodniczych. Dawniej zakładał ogrody i produkował zieleń, dziś pisze o...ogrodach i produkcji zieleni. Tata na (prawie) cały etat. W ogrodzie uwielbia naturalność i dzikość. Popularyzuje ekologiczne metody pielęgnacji wszędzie tam, gdzie jest to możliwe. Zwolennik Zero Waste w domu i w ogrodzie.

Tagi
Więcej na ten temat
Zwiń Pokaż więcej (1)
Powiązane rośliny
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl