Fikus dębolistny (Ficus lyrata) nazywany też figowcem lirolistnym, to gatunek egzotycznego drzewa należącego do rodziny morowowatych (Moraceae). Roślina pochodzi z Afryki Zachodniej. W krajach tropikalnych bywa uprawiana w ogrodach jako roślina ozdobna ale w krajach strefy umiarkowanej to wyłącznie roślina domowa.
Wygląd fikusa dębolistnego
Fikus dębolistny na naturalnych stanowiskach to duże, rozłożyste drzewoosiągające do ok. 10-15 m wysokości. W uprawie doniczkowej jest jednak znacznie niższy (rośnie tak wysoko, jak pozwala mu na to sufit). Roślina tworzy wiotkie, z czasem drewniejące pędy, które u roślin uprawianych w doniczkach zwykle nie są rozgałęzione. Największą ozdobą są jej duże, skórzaste, zielone, błyszczące liście z wyraźnie widocznym na blaszce unerwieniem. W uprawie osiągają ok. 30 cm dł. i 20 cm szerokości! Mają ciekawy kształt, przypominający lirę lub liście dębu (od których figowiec ten przyjął swoją nazwę gatunkową).
W naturze roślina kwitnie i owocuje, wydając okrągłe, przypominające orzechy owoce, w uprawie domowej zwykle jednak nie tworzy kwiatów.
● Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Wymagania i uprawa fikusa dębolistnego
Fikus dębolistny to roślina dość wymagająca. W uprawie oczekuje słonecznego stanowiska (w godzinach południowych lekko osłoniętego) oraz pokojowej temperatury, która latem powinna wynosić ok. 22-24°C, a zimą 18-20°C (nie mniej niż 15°C). Podłoże powinno być żyzne, przepuszczalne i stale lekko wilgotne.
Roślinę początkowo powinno przesadzać się co roku wczesną wiosną. Po 4-5 latach, gdy jest już większa można to robić co ok. 3 lata.
Fikusa możemy rozmnożyć przez sadzonki pędowe. Ucinamy je i ukorzeniamy w wodzie lub wilgotnym podłożu wiosną.
Pielęgnacja fikusa dębolistnego
Roślinę podlewa się często, lecz umiarkowanie i systematyczne nawozi – najlepiej wybierać nawozy dla roślin o ozdobnych liściach.
Fikus przechodzi stan spoczynku zimowego i w tym czasie zależy zaprzestać jego nawożenia, a podlewanie ograniczyć do minimum.
W czasie przesadzania fikusa dębolistnego można również przyciąć, zachowując ładny pokrój i ograniczając rozmiary.
Duże liście łatwo zbierają na sobie kurz, więc dobrze czyścić ich górną stronę wilgotną ściereczką
Szkodniki i choroby fikusa dębolistnego
Fikus dębolistny bywa atakowany przez szkodniki (np. wełnowce, tarczniki), dlatego należy systematycznie sprawdzać, czy nie pojawiają się na roślinie. Gatunek jest też dość wrażliwy na błędy uprawowe, a w szczególności na zalanie, na które odpowiada brązowieniem liści i zgnilizną korzeni.
Zastosowanie fikusa dębolistnego
Fikus dębolistny to przede wszystkim duża roślina pokojowa, która ze względu na swoje rozmiary nadaje się głównie do dekoracji większych pomieszczeń jak np. przestronne salony, obszerne hole czy oranżerie (choć wyselekcjonowano już odmiany o kompaktowym pokroju, które sprawdzają się w mniejszych pomieszczeniach).
Pokrój fikusa dębolistnego sprawia, że jest ona idealnym soliterem do nowoczesnych wnętrz.
● Polecamy: Projekt ogrodu w 5 minut i to za darmo. Wypróbuj naszą aplikację do projektowania ogrodów online
Wybrane odmiany fikusa dębolistnego
- 'Bambino' – odm. karłowa (ok. 1,5-1,8 m wys.)
- 'Variegata' – o liściach z szerokim, kremowo-białym obrzeżem
Gdzie kupić fikusa dębolistnego?
Fikus dębolistny cieszy się dużym zainteresowaniem i można go obecnie kupić w wielu sklepach ogrodniczych, internetowych, a nawet supermarketach. Możemy go znaleźć również np. w sklepach takich jak:
Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcia: Floradania.dk, Flower Council Holland, Severin Candrian, Mike Marquez/Unsplash