Logo
Logo

Mycie różnych typów liści roślin domowych: przecierać czy odkurzać?

Pytanie czytelnika: Od dłuższego czasu nie myłam roślin domowych i nie usuwałam z nich kurzu. Chciałbym teraz to nadrobić. Czy zrobienie "oczyszczającego" prysznica nie zaszkodzi monsterze, dracenie, fikusowi czy fiołkom afrykańskim? Czy różne typy liści czyści się na różne sposoby?

Spis treści
Jak oczyścić liście roślin doniczkowych o różnych blaszkach liściowych?
Film poradnikowy o tym jak i czym myć liście roślin?

Jak oczyścić liście roślin doniczkowych?
Mycie i odkurzanie

Mocno przykurzone liście nie tylko szpecą roślinę, ale również utrudniają jej oddychanie czy pobieranie dwutlenku węgla z powietrza. W zależności od rodzaju i wielkości liści można myć rośliny na kilka sposobów:

  • duże liście (np. monstery) najlepiej czyścić od podstawy do czubka miękką ściereczką, którą zwilżamy letnią wodą. Podobnie postępuje się w przypadku draceny.
  • omszałe liście (np. fiołków afrykańskich) oraz delikatne i łatwo łamiące się (np. begonię i cynerarię) odkurza się pędzelkami.
  • drobne liście o gładkich powierzchniach myjemy pod prysznicem. Aby nie wypłukać z niej ziemi, okrywamy doniczkę folią.

Preparaty do nabłyszczania zwiększają dekoracyjność roślin, ale tak samo, jak kurz czy inny osad, utrudniają ich oddychanie. Preparaty te stosuje się tylko w wyjątkowych sytuacjach, nie częściej niż dwa razy w roku.

FILM: Jak prawidłowo myć liście roślin domowych?
Domowe sposoby

Make Your Life Greener / Youtube

 

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: Biuro Kwiatowe Holandia

Autor
Mycie różnych typów liści roślin domowych: przecierać czy odkurzać?
Mycie różnych typów liści roślin domowych: przecierać czy odkurzać?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (9)
 

Komentarze

Dodaj komentarz

Gość kejti

04-05-2022 08:47

Przecieram delikatnie listki, nie są mocno zakurzone, bo mam w mieszkaniu roombę i oczyszczacz powietrza. Kwiaty doniczkowe wymagają delikatnego traktowania, wtedy się odwdzięczą piękną soczystą zielenią :)

Wiecej na Forum ZielonyOgrodek.pl