Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2022
28
Okazje

Mycie roślin domowych: myć, przecierać czy odkurzać?

Pytanie czytelnika: Od dłuższego czasu nie myłam roślin domowych i nie usuwałam z nich kurzu. Chciałbym teraz to nadrobić. Czy zrobienie "oczyszczającego" prysznica nie zaszkodzi monsterze, dracenie, fikusowi czy fiołkom afrykańskim? Czy można stosować preparaty do nabłyszczania liści?

 

Jak oczyścić liście roślin doniczkowych?

Mocno przykurzone liście nie tylko szpecą roślinę, ale również utrudniają jej oddychanie czy pobieranie dwutlenku węgla z powietrza. W zależności od rodzaju i wielkości liści można myć rośliny na kilka sposobów:

  • duże liście (np. monstery) najlepiej czyścić od podstawy do czubka miękką ściereczką, którą zwilżamy letnią wodą. Podobnie postępuje się w przypadku draceny.
  • omszałe liście (np. fiołków afrykańskich) oraz delikatne i łatwo łamiące się (np. begonię i cynerarię) odkurza się pędzelkami.
  • drobne liście o gładkich powierzchniach myjemy pod prysznicem. Aby nie wypłukać z niej ziemi okrywamy doniczkę folią.

Preparaty do nabłyszczania zwiększają dekoracyjność roślin, ale tak samo jak kurz czy inny osad, utrudniają ich oddychanie. Preparaty te stosuje się tylko w wyjątkowych sytuacjach, nie częściej niż dwa razy w roku.

Tekst: Redakcja ZielonyOgródek.pl, zdjęcie tytułowe: Biuro Kwiatowe Holandia

Autor
Mycie roślin domowych: myć, przecierać czy odkurzać?
Mycie roślin domowych: myć, przecierać czy odkurzać?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Dowiedz się więcej
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (9)Komentarze

Gość kejti

04-05-2022 08:47

Przecieram delikatnie listki, nie są mocno zakurzone, bo mam w mieszkaniu roombę i oczyszczacz powietrza. Kwiaty doniczkowe wymagają delikatnego traktowania, wtedy się odwdzięczą piękną soczystą zielenią :)

Wiecej na Forum ZielonyOgrodek.pl

Twoja strona ogrodu