Zimą tylko w ten sposób czyśćcie liście roślin doniczkowych. Inaczej szybko pojawi się na nich grzyb

Przełom od listopada do marca, to bardzo wymagający czas dla roślin doniczkowych. Niedostatek światła, nieodpowiednia temperatura oraz wilgotność powietrza sprawia, że musicie baczniej obserwować stan ulubionych storczyków, monster czy skrzydłokwiatów. Jedna z czynności, którą wykonujecie podczas pielęgnacji to czyszczenie liści. W tym okresie należy zwrócić szczególną uwagę na metodę, inaczej roślina będzie narażona na pojawienie się patogenów.

Niektóre z roślin doniczkowych, które coraz częściej pojawiają się w naszych domach, mają nie tylko bujne kwiaty, ale także liście, które wymagają dodatkowej pielęgnacji. W ostatnich latach bardzo modna stała się monstera, fikus sprężysty i dracena, które odznaczają się bujnym listowiem. Ważne jest, aby sukcesywnie ściągać z nich kurz oraz inne zanieczyszczenia, by roślina pozostała w pełni sił przez całą zimę.

Posłuchaj
00:00
45

Jak prawidłowo czyścić liście kwiatów doniczkowych zimą?

Rośliny doniczkowe wymagają zwiększonej pielęgnacji w okresie jesienno-zimowym zwłaszcza wtedy, gdy następuje zwiększony okres grzewczy. Pracujące grzejniki przez kilka miesięcy potrafią nieco zaburzyć funkcjonowanie niektórych roślin. Zbyt suche powietrze oraz nieodpowiednia temperatura sprawia, że musimy troszczyć się o nie ze zdwojoną siłą. Nie inaczej jest z liśćmi, które powinny być przecierane za pomocą wilgotnej ściereczki, która wcześniej była zamoczona w letniej wodzie. Dzięki temu kurz i inne nieczystości z łatwością zejdą z powierzchni.

Innym sposobem jest także użycie mleka o niższej zawartości tłuszczu czy nieprzefiltrowanego piwa. Pamiętajcie, aby rozcieńczyć taką mieszankę wodą w proporcji 1:1. Podczas odświeżania i pielęgnowania tej części roślin, warto uzbroić się w olejek Neem, który w naturalny sposób chroni je. Ma właściwości owadobójcze i grzybobójcze, co sprawia, że to jedna z najskuteczniejszych, naturalnych metod ochrony.

Podczas mycia i nanoszenia olejku należy używać delikatnej ściereczki bawełnianej lub gąbeczki. Najlepiej, aby były to naturalne materiały, które nie będą rysować i ranić powierzchni liści. Co ważniejsze, po każdorazowym oczyszczaniu, musimy dokładnie wysuszyć je, aby nie doprowadzać do rozwoju patogenów na powierzchni, zwłaszcza w ciepłym i ogrzewanym pomieszczeniu. Wystarczy na koniec przetrzeć suchą chusteczką, aby upewnić się, że liście są odpowiednio wypolerowane.

Czy mycie roślin pod prysznicem jest dobre dla każdej z nich? Istnieje kilka warunków, które pozwalają prawidłowo czyścić roślinę w ten sposób

Taki zabieg powinno przeprowadzać co parę tygodni, w zależności od stanu rośliny. Indywidualne dostosowanie tyczy się każdej rośliny, którą opiekujemy się w domu. Kilka z nich zawsze stosuję podczas regularnej pielęgnacji:

  • gdy widzę szkodniki żerujące na powierzchni staram się umieścić roślinę pod strumieniem, który ułatwi mechaniczne pozbycie się niechcianych gości – nie zawsze uda się pozbyć ich za pierwszym razem, ale jest to dobry wstęp do późniejszych działań,
  • roślinę ustawiam tak, aby nie podlewać podłoża w doniczce – nie chcę ryzykować gnicia korzeni oraz rozwoju pleśni – możecie również delikatnie osłonić folią ziemię, aby woda przypadkowo nie wleciała do środka, Kolejnym krokiem jest stosowanie „prysznica z konewki”, gdzie znajduje się przefiltrowana woda,
  • dodatkowo staram się, aby była to woda w temperaturze pokojowej, co zapobiegnie różnicom pomiędzy temperaturą otoczenia oraz ziemi w doniczce.

Tekst: ZO, zdjęcie tytułowe: Yura Yarema / Adobe Stock

Obserwuj
Autor
Ewa Kwiatkowska Ewa Kwiatkowska

Ogrodniczka z wykształcenia, która dzieli się swoją pasją do uprawy roślin i sprawdzonymi poradami.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
50+ prezentów na Mikołajki i Boże Narodzenie 2024 r. | Dla ogrodników i ich bliskich
Komentarze

50+ prezentów na Mikołajki i Boże Narodzenie 2024 r. | Dla ogrodników i ich bliskich
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści