Logo
Logo

Czy można przesadzać rośliny doniczkowe zimą?

Rośliny doniczkowe wymagają regularnego przesadzania, o czym wiedzą wszyscy, którzy je uprawiają. Zabieg poleca się przeprowadzać wczesną wiosną, gdyż to właśnie wtedy rośliny najintensywniej się rozwijają i najlepiej znoszą przeprowadzkę. Czasem jednak zdarza się, że nasza roślina wygląda na potrzebującą przesadzenia zimą. Zastanawiamy się wtedy, czy to dobry pomysł i czy zabieg nie przyniesie więcej szkody niż pożytku. W artykule podpowiadamy, czy można i jak to robić. Sprawdź!

Spis treści
Czy można przesadzać rośliny w środku zimy? Które rośliny przesadzać zimą? Czy zimą można przesadzać świeżo kupione rośliny? Czy zimą można przesadzać chorującą roślinę? Kiedy lepiej jest odczekać do wiosny z przesadzaniem?

Nowy dom, nowa doniczka

Zima zasadniczo nie jest to dobrą porą na przesadzanie kwiatów doniczkowych, gdyż zimą większość roślin doniczkowych przechodzi w stan spoczynku i ich procesy życiowe mocno zwalniają. Sprawia to, że trudno jest im adaptować się do nowych warunków i sprawnie odbudować naruszony system korzeniowy. Są jednak sytuacje, w których przeniesienie rośliny do nowej ziemi jest wskazane, a nawet konieczne, bo w przeciwnym razie wiosny może nie doczekać!

Które rośliny przesadzać zimą?

Młode rośliny kupione zimą

Dotyczy to przede wszystkim kwiatów zakupionych zimą w kwiaciarni lub markecie. Takie rośliny uprawiane są przez hodowców w specjalnych, torfowych podłożach produkcyjnych, które do długoterminowej uprawy się nie nadają, gdyż nie tylko są ubogie w składniki pokarmowe, ale też bardzo przepuszczalne, co sprawia, że szybko wysychają i nie utrzymują wilgoci.

Jeśli zdecydowaliśmy się na zakup nowej rośliny właśnie zimą, po przyniesieniu do domu dajmy jej czas na aklimatyzację w nowym środowisku (2-3 tygodnie powinno wystarczyć), a następnie przesadźmy do nowego, specjalnie dla niej przeznaczonego podłoża (np. podłoża dla palm, paproci itp. lub ewentualnie podłoża uniwersalnego), ostrożnie usuwając spomiędzy korzeni nadmiar starej ziemi.

Rośliny, które zostały przelane i obumierają

Inna sytuacja, zmuszająca nas do interwencyjnego przesadzenia rośliny zimą to przelanie. Kiedy już popełniliśmy ten dość częsty błąd i z powodu nadmiaru troski zalaliśmy roślinę, możemy spróbować ją ratować, wyjmując z mokrej ziemi, oczyszczając jej system korzeniowy z obumarłych, zgniłych fragmentów i przesadzając do świeżego podłoża. Taki zabieg ratunkowy nie zawsze wprawdzie kończy się powodzeniem, ale daje roślinie większą szanse na regenerację, niż gdybyśmy zwlekalibyśmy z nim do wiosny, bo wtedy najprawdopodobniej nie byłoby już czego przesadzać, gdyż zalana roślina do tego czasu już by zgniła i obumarła.

Przelana roślina doniczkowa | Jak wygląda i jak ją ratować?
Choroby roślin doniczkowych: zgnilizna korzeni i podstawy pędu

Zaatakowanie przez szkodniki i patogeny odglebowe

Czasami może być też potrzebne zimowe przesadzenie rośliny, jeśli w jej podłożu rozgościły się szkodniki (np. ziemiórki, nicienie) lub zaczęły rozwijać się organizmy chorobotwórcze (np. grzyby), zagrażające zdrowiu i kondycji naszych kwiatów. Wtedy musimy starannie oczyścić pod wodą system korzeniowy rośliny z ziemi, usunąć martwe lub porażone fragmenty korzeni, zasypać rany po cieciu węglem aktywnym i przenieść roślinę do nowej doniczki, wypełnionej świeżym podłożem, wolnym od patogenów i szkodników.

Co jeśli przegapiliśmy odpowiedni czas przesadzania? Czy trzeba się śpieszyć?

Może się też zdarzyć, że z różnych powodów trochę nasze rośliny zaniedbaliśmy, przegapiając najlepszy termin ich przesadzania i dopiero zimą zauważyliśmy, że w ich doniczce prawie nie ma ziemi, za to jest kłębowisko korzeni.

W takiej sytuacji zaleca się nie czekać z zbiegiem do wiosny, tylko zaopatrzyć się w odpowiednie podłoże i większą doniczkę, a następnie przesadzić do niej przerośniętą roślinę, starając się jak najmniej uszkodzić jej system korzeniowy. Aby cały zabieg zakończył się powodzeniem, po przesadzeniu ustawmy roślinę w miejscu widnym, ale z dala od bezpośredniego światła słonecznego i systematycznie, ale umiarkowanie ją podlewajmy tak, aby ziemia w doniczce nigdy nie była ani zbyt sucha ani zbyt mokra (wilgotność podłoża w doniczce przed kolejnym podlewaniem najlepiej sprawdzić palcem).


Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcie tytułowe: Karol, Maya Kruchancova / AdobeStock

Autor
Czy można przesadzać rośliny doniczkowe zimą?
Czy można przesadzać rośliny doniczkowe zimą?
Katarzyna Józefowicz

Jej pasja to rośliny. Ich pielęgnowanie i obserwowanie każdego dnia, jak się rozwijają i zmieniają. Zajmowanie się własnym ogrodem daje jej największą satysfakcję. Dzięki temu ma szansę nie tylko podziwiać wypielęgnowane rabaty, ale też zmierzyć się z problemami, które dotykają wielu ogrodników, sprawdzać różne sposoby ich rozwiązywania i dzielić się zdobytym doświadczeniem z innymi miłośnikami ogrodów.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (6)

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl