Pojawienie się tego w doniczce mylicie z pleśnią. Nim przesadzicie roślinę, sprawdźcie tę jedną rzecz

Rośliny doniczkowe, takie jak grudniki, grubosze czy też storczyki to jedne z najczęściej pojawiających się na domowych parapetach i witrynach sklepowych. Nawet pieczołowicie pielęgnowane mogą sprawić figla. Pojawiająca się pleśń w ziemi doniczkowej to popularne zjawisko. Jest jednak dość często mylone, co prowadzi do niepotrzebnego przesadzania rośliny. Sprawdźcie, o co dokładnie chodzi.

Posłuchaj
00:00
Najnowszy numer
Gardeners' World - Edycja Polska Gardeners' World - Edycja Polska
przejrzyj
Gardeners' World - Edycja Polska
46

Sezon zimowy to przede wszystkim pielęgnacja roślin doniczkowych w bardzo trudnym okresie. Zmiany temperatur, suche powietrze spowodowane działaniem grzejników, czy też brak odpowiedniej ilości promieni słonecznych może prowadzić do powstawania pleśni w doniczkach. To uciążliwa przypadłość, która pojawia się najczęściej w okresie jesienno-zimowym. Ale czy zawsze?

Różnica między pleśnią w ziemi doniczkowej a osadem wapiennym

Nie zawsze niepokojąca zmiana koloru ziemi jest powodem do niepokoju. Innym zjawiskiem, dość charakterystycznym dla roślin doniczkowych, jest pojawienie się osadu wapiennego. To wszystko na skutek podlewania twardą kranówką. Osad zajmuje powierzchnię ziemi, tworząc żółtawą, nieprzyjemnie wyglądającą powłokę. Wystarczy użyć kuchennego składnika, aby pozbyć się tego problemu. Dodajcie pół łyżeczki kwasku cytrynowego na litr wody, którą podlewacie rośliny. Dzięki temu nie będzie się tworzył podczas późniejszego nawadniania. Chcecie, by ta technika była jeszcze bardziej skuteczna? Przefiltrujcie kranówkę przed połączeniem z kwaskiem.

Jaki jest najlepszy domowy sposób na pleśń w ziemi doniczkowej?

Gdy po gruntownym sprawdzeniu stanu rośliny stwierdzacie, że jest to jednak pleśń, nie obawiajcie się, nie musicie od razu przesadzać rośliny. Jest skuteczny, domowy sposób na pozbycie się jej, gdy tylko regularnie będziecie go stosować. Zajrzyjcie do kuchennej szafki, z pewnością będziecie mieć potrzebny produkt. Klasyczna przyprawa, jaką jest cynamon, działa przede wszystkim antybakteryjnie i przeciwgrzybiczo. To pozwala na skuteczne rozprawienie się z zarodnikami pleśni, które opanowały powierzchnię ziemi doniczkowej.

Wystarczy, że wysypiecie niewielką ilość mielonego cynamonu na miejsca z widoczną pleśnią. Pamiętajcie, ze najlepszy efekt uzyskacie, gdy cynamon będzie świeżo zmielony. Chcąc zwiększyć działanie, warto pokusić się o dodatek mielonych goździków, które wykazują bardzo podobne działanie. Powtarzajcie czynność przynajmniej raz na 2 tygodnie, aby mieć pewność, że uda się zniwelować przykre skutki pojawienia się pleśni. Dobrym sposobem jest delikatne zdrapanie jej z powierzchni, aby mielony cynamon mógł wniknąć w głębsze warstwy ziemi.

W których roślinach doniczkowych najczęściej pojawia się pleśń?

Niektóre z roślin mają szczególną tendencję do gromadzenia pleśni w doniczce. To niestety generuje częsty problem, zwłaszcza dla alergików. Na które warto zwrócić baczniejsza uwagę? Poniżej znajdziecie kilka z nich:

  • zioła w doniczkach – oregano, bazylia, mięta lub kolendra, szałwia czy majeranek,
  • w podłożu storczyków – mieszanka kory może być podatna na pojawienie się pleśni, dlatego warto przechowywać storczyki w przezroczystych doniczkach, by to skutecznie kontrolować,
  • grubosze inaczej drzewka szczęścia, które nie wymagają zbyt częstego i obfitego nawadniania,
  • grudniki – należy sukcesywnie sprawdzać, czy opadłe liście i kwiaty nie rozkładają się w ziemi doniczkowej,
  • fiołki afrykańskie, ze względu na rozłożyste liście, mocno przykrywające ziemię.

                                                                                                                                                       Tekst: ZO, zdjęcie tytułowe: Martina / Adobe Stock


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. Zajrzyj do naszego sklepu internetowego, dołącz do dyskusji na forum ogrodniczym i wypróbuj aplikację do projektowania ogrodu.

Redakcja poleca
Pałeczki Nawozowe Do Roślin Zielonych 30 szt - Sumin
Pałeczki Nawozowe Do Roślin Zielonych 30 szt - Sumin
Tablice Lepowe, na ziemiórki, mączliki, mszyce i inne – 10 szt.
Tablice Lepowe, na ziemiórki, mączliki, mszyce i inne – 10 szt.
Switch 62,5 WG, środek na choroby grzybowe róż, pelargonii i innych roślin ozdobnych – 4 g
Switch 62,5 WG, środek na choroby grzybowe róż, pelargonii i innych roślin ozdobnych – 4 g
Agrocover Spray, zwalcza mszyce, przędziorki, czerwce – 1 l
Agrocover Spray, zwalcza mszyce, przędziorki, czerwce – 1 l
Obserwuj
Autor
Ewa Kwiatkowska Ewa Kwiatkowska

Ogrodniczka z wykształcenia, która dzieli się swoją pasją do uprawy roślin i sprawdzonymi poradami.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Komentarze

Darmowy program
Projektowanie Ogrodu
wypróbuj online
Projektowanie ogrodu
Bestsellery
Tagi
Najnowsze treści