Fikus benjamina to roślina, która może dodać domowi naturalnego uroku i elegancji. Jego uprawa nie jest trudna, ale wymaga pewnej wiedzy i umiejętności. W naszym artykule dowiesz się, jak prawidłowo dbać o fikusa, jakie warunki mu sprzyjają, jak go przesadzać, a także jak radzić sobie z najczęściej spotykanymi problemami. Z naszym przewodnikiem, twój fikus benjamina będzie zdrowy i bujny przez cały rok.
Fikusy, figowce i figi – co to za rośliny? Co wyróżnia fikusa benjamina?
Fikusy (Ficus), których poprawna polska nazwa to figowce, to rodzaj roślin z rodziny morwowatych (Moraceae). Cała rodzina, do której należą znane gatunki, takie jak figa właściwa, kauczukowiec brazylijski czy chmiel zwyczajny, charakteryzuje się tym, że rośliny te posiadają charakterystyczny sok mleczny – nieprzezroczystą, najczęściej białą zawiesinę wodną w swoich komórkach, która ma różne właściwości zależnie od rośliny.
Do rodzaju figowców należy bardzo wiele krzewów i drzew, a fikus benjamina jest najbardziej zróżnicowanym gatunkiem tego rodzaju. Znajdziemy tutaj rośliny o różnych kolorach, wielkości jak i kształtach liści – od drobnych ciemnozielonych, przez średniej wielkości i wzorzyste, po duże o falistym brzegu. Jest ich dziesiątki gatunków i odmian, które łączy właściwie tylko jedno, a mianowicie ostra końcówka liści.
Co jeszcze warto wiedzieć o fikusie benjamina?
Fikus benjamina (łac. Ficus benjamina) to roślina, która zachwyca swoimi owalnymi liśćmi o długości od 3 do 13 cm, zakończonymi delikatnie spiczastymi końcami. Warto wiedzieć, że kwiat fikusa jest wyjątkowy – wcale nie przypomina tradycyjnego kwiatu. Jest to tzw. „fałszywy owoc”, w którym kryją się maleńkie męskie i żeńskie organy. Po zapyleniu ten niepozorny element przekształca się w małą figę.
Kwitnienie fikusa to rzadkość, ponieważ dzieje się to tylko u bardzo dojrzałych roślin. W sprzedaży najczęściej spotykamy młode okazy, które nie mają szans na wypuszczenie kwiatów. Fikus benjamina jest niezwykle popularną rośliną domową, cenioną nie tylko za swój wygląd, ale także za zdolność do oczyszczania powietrza.
Tak jak wspomniano wcześniej, jako że fikus należy do rodziny morwowatych, przecięciu jego łodyg i liści z ran wypływa biały sok mleczny, przypominający mleko.
Fikus benjamina jest nazywany czasem fikusem płaczącym, ponieważ jego liście i młode pędy przewieszają się w dół, nadając drzewku pokładający się pokrój. |
Pielęgnacja fikusa benjamina krok po kroku
Fikus benjamina to roślina, która wprowadza do domu odrobinę egzotyki, a jednocześnie poprawia jakość powietrza. Aby cieszyć się zdrowym i bujnym fikusem, warto poznać kilka prostych zasad jego pielęgnacji, które pozwolą roślinie rozkwitnąć w pełni.
Stanowisko
Fikus potrzebuje jasnego miejsca, tym jaśniejszego, im bardziej dana roślina ma zróżnicowane kolorystycznie liście. Najlepiej jednak nie stawiać jej tam, gdzie słońce ostro operuje, szczególnie w letnich miesiącach.
Podlewanie
Im jaśniejsze stanowisko, tym więcej wody potrzebuje roślina. Podłoże nigdy nie powinno całkowicie wyschnąć. Zimą, w okresie spoczynku, podlewaj mniej, a woda może być lekko cieplejsza. Ciepłą wiosną i latem możesz wystawiać fikusa na zewnątrz, aby mógł korzystać z deszczy.
Nawożenie
Zasilanie raz w miesiącu sprawi, że fikus będzie ładniejszy i zdrowszy.
Problemy
Gubienie liści jesienią i zimą jest zwykle spowodowane suchym powietrzem w pomieszczeniu, na skutek centralnego ogrzewania. Rozwiązanie – nawilżacze powietrza.
Przycinanie
Jeśli roślina jest za duża lub już nie prezentuje się najlepiej, możesz ją przyciąć sekatorem, najlepiej w miesiącach zimowych. Kiedy dni zaczną się wydłużać, fikus wypuści liście. Biały sok wyciekający podczas cięcia nie jest toksyczny, ale jest nieco lepki. Dobrze więc umyć ręce po pracy.
Na co zwracać uwagę, kupując fikus benjamina ?
- Rośliny powinny być "zgrabne" i mieć ładnie wybarwione liście.
- Fikusy o wielobarwnych liściach mogą je stracić, jeśli są narażone na długą podróż oraz co za tym idzie – na niedobór światła.
- Roślina powinna być wolna od chorób i szkodników. Zwróć szczególną uwagę, czy nie ma na niej tarczników.
- Im grubsze i bardziej skórzaste liście, tym roślina jest mniej wrażliwa na niższą wilgotność powietrza, a tym samym łatwiejsza w pielęgnacji.
- Fikus benjamina jest wrażliwy na zimno. Jeśli kupujesz go w czasie, gdy temperatura wynosi 12-15°C, warto go owinąć na czas transportu do domu.
Gdzie postawić w domu fikus benjamina?
Tę elegancką i ozdobną z liści roślinę doniczkową najlepiej postawić w salonie obok kanapy, w jadalni albo w jasnej kuchni. Fikus bejamina będzie się tez czuł dobrze w jasnej sypialni, np. z oknami o wystawie wschodniej lub zachodniej. Nie można go jednak stawiać przy samym oknie, ani na parapecie od południowej strony domu.
Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcia tytułowe i w tekście: Flower Council Holland, Funnyhowflowersdothat.co.uk