Logo
Logo

Jak pielęgnować fikus benjamina w domu?

Piękne liście i atrakcyjna budowa sprawiają, że fikus benjamina, zwany czasem beniaminkiem, jest jedną z najpopularniejszych roślin domowych. Pomimo tego, że bywa kapryśmy, jest lubiany i niedrogi, dlatego zdobi parapety od dekad, a jego popularność nie słabnie.

Dowiedz się jak go uprawiać i prawidłowo pielęgnować.

Streszczenie artykułu
Fikus benjamina to popularna roślina doniczkowa, której uprawa w domu nie jest skomplikowana. Choć zasady pielęgnacji są proste, wymaga ona jednak regularnej troski. Fikusy benjamina preferują jasne miejsca, ale nie bezpośrednie słońce, które może powodować przypalenia liści. Optymalna temperatura dla ich rozwoju to 18-22 stopnie Celsjusza. Zbyt niska temperatura, poniżej 15 stopni, może prowadzić do zrzucania liści. Fikusy benjamina wymagają regularnego podlewania, ale nie lubią nadmiaru wody. W okresie letnim powinny być podlewane 2-3 razy w tygodniu, a zimą raz na tydzień. Ważne jest, aby ziemia była dobrze przepuszczalna, by uniknąć gnicia korzeni. Fikusy benjamina wymagają również regularnego nawożenia. W okresie wegetacyjnym, od wiosny do jesieni, powinny być nawożone co dwa tygodnie. Zimą nawożenie powinno być ograniczone do raz na miesiąc. Rośliny te są również podatne na różne choroby i szkodniki, takie jak mączniak, przędziorek czy mszyce. Regularne przeglądy roślin i odpowiednie działania zapobiegawcze mogą jednak pomóc w utrzymaniu ich zdrowia. Odpowiednia pielęgnacja fikusa benjamina pozwoli cieszyć się jego pięknem przez wiele lat.
Spis treści
Jak wygląda i skąd pochodzi fikus benjamina? Co fikus lubi, a czego nie lubi? Na co zwracać uwagę przy zakupie fikusa? Jakie jest najlepsze miejsce dla fikusa?

Fikus benjamina – wygląd, pochodzenie, odmiany

Fikus, czyli poprawnie figowiec benjamina (Ficus benjamina) należy do rodziny morwowatych (Moraceae), która obejmuje także takie rośliny jak: figa właściwa, kauczukowiec czy chmiel.

Fikusy rosną w naturze w Azji Południowej i Południowo-Wschodniej oraz w Australii. Największe fikusy benjamina spotyka się w Indiach – to drzewa o średnicy korony sięgającej 131 metrów i mające ponad 1775 powietrznych korzeni, które podtrzymują pień! W niektórych źródłach czytamy, że figowiec jest też drzewem-symbolem miasta Bangkok.

Rodzaj Ficus jest ogromny, a fikus benjamina jest najbardziej zróżnicowanym gatunkiem tego rodzaju. Dostępne są dziesiątki odmian. Łączy je jedno – ostra końcówka liści, różni – kolor, wielkość i kształt liści. Liście fikusa mogą być zielone lub z białym wzorkiem, małe i całkiem spore, gładkie lub z falistą krawędzią. Istnieją różne klasyczne i nowoczesne formy fikusa benjamina – najczęściej spotykane są egzemplarze z pojedynczym pniem, ale mogą być też fikusy o zaplecionych pniach, rozgałęzione, w kształcie krzewu lub palmety.

Fikus benjamina wyróżnia się owalnymi liśćmi, o długości od 3 do 13 cm, ze spiczastymi końcami liści. Po przecięciu z łodyg i liści wypływa biały sok. Co ciekawe, kwiat fikusa nie wygląda jak kwiat. To "fałszywy owoc", zawierający maleńkie męskie i żeńskie organy, który po zapyleniu wytwarza małą figę.

Kwitną bardzo dojrzałe rośliny, w sprzedaży zaś są młode egzemplarze, które nie wypuszczą kwiatów. To szalenie popularna roślina domowa, oczyszczająca powietrze.

Jak uprawiać fikusa benjamina Jak uprawiać fikusa benjamina

Fikus benjamina jest nazywany czasem fikusem płaczącym, ponieważ jego liście i młode pędy przewieszają się w dół, nadając drzewku pokładający się pokrój.

Pielęgnacja fikusa benjamina

Stanowisko
Fikus potrzebuje jasnego miejsca, tym jaśniejszego, im bardziej dana roślina ma zróżnicowane kolorystycznie liście. Najlepiej jednak nie stawiać jej tam, gdzie słońce ostro operuje, szczególnie w letnich miesiącach.

Podlewanie
Im jaśniejsze stanowisko, tym więcej wody potrzebuje roślina. Podłoże nigdy nie powinno całkowicie wyschnąć. Zimą, w okresie spoczynku, podlewaj mniej, a woda może być lekko cieplejsza. Ciepłą wiosną i latem możesz wystawiać fikusa na zewnątrz, aby mógł korzystać z deszczy.

Nawożenie
Zasilanie raz w miesiącu sprawi, że fikus będzie ładniejszy i zdrowszy.

Leroy Merlin w naszym zielonym ogródku. Tak nas urządził. Test i recenzja produktów
Przeczytaj także
Leroy Merlin w naszym zielonym ogródku. Tak nas urządził. Test i recenzja produktów

Problemy
Gubienie liści jesienią i zimą jest zwykle spowodowane suchym powietrzem w pomieszczeniu, na skutek centralnego ogrzewania. Rozwiązanie – nawilżacze powietrza.

Przycinanie
Jeśli roślina jest za duża lub już nie prezentuje się najlepiej, możesz ją przyciąć sekatorem, najlepiej w miesiącach zimowych. Kiedy dni zaczną się wydłużać, fikus wypuści liście. Biały sok wyciekający podczas cięcia nie jest toksyczny, ale jest nieco lepki. Dobrze więc umyć ręce po pracy.

Na co zwracać uwagę, kupując fikus benjamina ?

  • Rośliny powinny być "zgrabne" i mieć ładnie wybarwione liście.
  • Fikusy o wielobarwnych liściach mogą je stracić, jeśli są narażone na długą podróż oraz co za tym idzie – na niedobór światła.
  • Roślina powinna być wolna od chorób i szkodników. Zwróć szczególną uwagę, czy nie ma na niej tarczników.
  • Im grubsze i bardziej skórzaste liście, tym roślina jest mniej wrażliwa na niższą wilgotność powietrza, a tym samym łatwiejsza w pielęgnacji.
  • Fikus benjamina jest wrażliwy na zimno. Jeśli kupujesz go w czasie, gdy temperatura wynosi 12-15°C, warto go owinąć na czas transportu do domu.

Gdzie postawić w domu fikus benjamina?

Tę elegancką i ozdobną z liści roślinę doniczkową najlepiej postawić w salonie obok kanapy, w jadalni albo w jasnej kuchni. Fikus bejamina będzie się tez czuł dobrze w jasnej sypialni, np. z oknami o wystawie wschodniej lub zachodniej. Nie można go jednak stawiać przy samym oknie, ani na parapecie od południowej strony domu.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcia tytułowe i w tekście: Flower Council Holland, Funnyhowflowersdothat.co.uk

 

Autor
Jak pielęgnować fikus benjamina w domu?
Jak pielęgnować fikus benjamina w domu?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (3)
Powiązane rośliny
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl

Gość Elżbieta

27-02-2023 19:24

...

Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl