Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2022
388
Okazje

Dlaczego fikus benjamina gubi liście? 8 błędów w pielęgnacji, które prawdopodobnie popełniasz!

Fikus to jedna z najpopularniejszych roślin domowych – jest wszechstronny, możemy łatwo wpływać na jego rozmiar i jest łatwy w uprawie. Czasem jednak nasze drzewko zaczyna gubić liście! Dzieje się tak wtedy, gdy roślina jest w tak zwanym stresie, czyli wpływie niesprzyjających czynników środowiska.

Dowiedz się z jakich powodów fikusy mogą zrzucać liście i jak temu zapobiegać!

 
Spis treści
Czy fikus jest kapryśną rośliną? Jak prawidłowo go pielęgnować? Jaki nawóz wzmocni fikusa i zapobiegnie opadaniu liści? Czego nie lubi fikus? Przyczyny problemów i ich rozwiązania! Co robić, gdy fikus zrzuca liście? Obejrzyj FILM!

Fikus benjamina zrzuca liście, gdy źle o niego dbasz!

Fikusy, inaczej figowce to bardzo popularne rośliny doniczkowe. Najczęściej w naszych domach gości fikus benjamina (Ficus benjamina), zwany płaczącym, gdyż ma lekko zwieszające się pędy. Ma błyszczące, skórzaste liście, pokryte woskowym nalotem. Ich długość nie przekracza 8 cm, a szerokość 2,5 cm. W pomieszczeniach może dorastać nawet do kilku metrów wysokości.

Fikus benjamina jest rośliną łatwą w uprawie, polecany jest dla osób początkujących, dlatego jest bardzo popularny i łatwo dostępny w sprzedaży. Lubi jasne stanowisko, umiarkowane podlewanie, nawożenie – co 2 tygodnie powinniśmy czyścić jego liście z kurzu.

fikus beniamina fot. Maja Dumat - FlickrFot. Maja Dumat/CC/Flickr

Fikus beniamina często gubi liście gdy ma niewłaściwe warunki.

Polecany produkt
5,61 PLN
Przeznaczony do nawożenia wszystkich gatunków roślin zielonych. Zapewnia intensywny zielony kolor liści i podnosi odporność roślin na choroby. Wygodna w użyciu butelka z dozownikiem.
Zobacz ten produkt w naszym sklepie

Dlaczego fikus beniamina może gubić liście? 8 powodów i rozwiązania problemów!

  1. Fikus benjamina gubi liście, jeśli stoi za daleko od okna. Roślina ta lubi stanowiska słoneczne, jednak źle rośnie w pełnym słońcu na południowym oknie.

  2. Fikus benjamina gubi liście, jeśli często go przestawiamy. Nie lubi przeprowadzek, dlatego niedługi czas po przyniesieniu go ze sklepu może stracić trochę liści. Nie bójmy się, gdyż szybko się zadomowi na nowym miejscu i wytworzy masę nowych przyrostów.

  3. Fikus benjamina gubi liście, jeśli jest mu za zimno lub za gorąco. Optymalna temperatura dla fikusa benjamina to 20-24ºC, nie powinna ona nigdy spadać poniżej 13-15ºC. Fikus także gubi liście, gdy stoi w zbyt bliskim sąsiedztwie kaloryfera. Jest także bardzo wrażliwy na przeciągi, dlatego nie powinno się go stawiać przy uchylnym oknie i w przedpokoju, gdzie często otwierane są drzwi. 

  4. Fikus benjamina gubi liście, jeśli ma za mokro lub za sucho. Nie można tego robić zanim powierzchnia ziemi wokół rośliny lekko nie przeschnie. Rośliny lubią umiarkowane podlewanie, tak aby podłoże w doniczce zawsze było lekko wilgotne.

  5. Fikus benjamina gubi liście, jeśli jest niewłaściwie nawożony. Rośliny nawozimy regularnie w sezonie raz na 2 tygodnie – najlepiej nawozem wieloskładnikowym mineralnym na przemian z nawozem organicznym, np. typu Biohumus.

  6. Fikus benjamina gubi liście, jeśli zbyt długo rośnie w tej samej ziemi. Mode rośliny po przyniesieniu do domu od razu przesadzamy do nowej, większej doniczki, gdyż torfowe podłoże w małej doniczce nie zapewni im wystarczająco dużo składników pokarmowych do wzrostu. Stosujemy uniwersalne podłoże do roślin doniczkowych lub podłoże z nawozem długodziałającym. Później roślinę przesadzamy co roku, a starsze co 2-3 lata. Gdy fikus jest już bardzo duży i rośnie w dużej i ciężkiej donicy co roku wymieniamy wierzchnią warstwę podłoża.

  7. Fikus benjamina gubi liście, jeśli są zakurzone. Raz na dwa tygodnie fikusowi przyda się zmycie z liści kurzu. Robimy to ciepłą wodą.

  8. Fikus benjamina gubi liście, jeśli jest osłabiony atakiem szkodników lub choroby. Fikusy często są atakowane przez miseczniki (brązowe miseczki na pędach i liściach) oraz przez przędziorki (małe czerwone pajączki na młodych liściach). Szkodniki te możemy zwalczyć np. preparatem Polysect. Choroby (zgnilizny i pleśnie) pojawiają się najczęściej w przypadku nadmiernego podlewania. W pierwszej kolejności ograniczamy podlewanie i wymieniamy wierzchnią warstwę podłoża w doniczce. Jeśli objawy nie ustąpią niezbędne będzie zastosowanie środków ochrony roślin, np. Baymat Ultra, który chroni rośliny ozdobne przed wieloma różnymi chorobami.

 
Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcia tytułowe: blinova.tl / Depositphotos oraz Maja Dumat / Flickr

Co robić, gdy fikus zrzuca liście? Obejrzyj FILM!

Make Your Life Greener / YouTube
Autor
Dlaczego fikus benjamina gubi liście? 8 błędów w pielęgnacji, które prawdopodobnie popełniasz!
Dlaczego fikus benjamina gubi liście? 8 błędów w pielęgnacji, które prawdopodobnie popełniasz!
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Dowiedz się więcejPowiązane rośliny
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (7)

Komentarze

Gość Mariola

23-11-2021 10:46

A ja w kwietniu wyprowadzam fikus na balkon nasłoneczniony do południa, i on wtedy wariuje. Nie traci ani jednego listka za to wypuszcza dziesiątki nowych. Zakopuję w jego ziemię obierki z jarzyn, które nawożą ziemię. Natomiast już w listopadzie zimuje w pokoju przy oknie i niestety ...

Gość JADWIGA

26-10-2021 18:55

fikus traci liscie jak za duzo mu podlewamy , tylko i wylacznie , zadne przestawianie , czy przeciagi mu nie szkodza , tylko za duza ilosc wody

Gość Roślina żart

16-08-2021 19:09

W którym momencie ta roślina jest prosta w uprawie? Wystarczy koło niej pierdnąć, a zgubi kolejne liście. Nonsens

Gość Marta

14-06-2021 06:21

Po przeczytaniu tego artykułu doszłam do wniosku, że lepiej fiskusa zastąpić czym innym

Gość Agata

12-04-2021 06:16

Mam 2 w domu i ocenie ewidentnie nie lubią. Dla mnie te kwiaty sa mega trudne w opiece. Non stop gubią liście

Gość Kasia

10-10-2020 17:06

Piszecie, że łatwy w uprawie, a przyczyn gubienia liści jest tyle, że głowa boli 🙂

Pokaż wszystkie komentarze

Twoja strona ogrodu