Spis treści
Opis rośliny
Wymagania i uprawa
Pielęgnacja
Szkodniki i choroby
Zastosowanie
Polecane odmiany
Ciekawostki

Figowiec benjamina (Ficus benjamina) nazywany potocznie fikusem płaczącym czy beniaminkiem, należy do rodziny morwowatych (Moraceae). W naturze jest dużym drzewem, które występuje w Azji południowej, północnej Australii i na wyspach obszaru Oceanii. W Polsce jest to znana roślina doniczkowa uprawiana w domach.

Wygląd fikusa benjamina

Fikus benjamin jako drzewo może dorastać nawet do 30 m wysokości, ale uprawiany w donicy osiąga do ok. 2-5 metrów wysokości (w zależności od tego, czy ma miejsce na rozrost). Roślina posiada zwisający pokrój (skąd jej potoczna nazwa – fikus płaczący) oraz małe, skórzaste i błyszczące liście gęsto osadzone na gałązkach.

Rośliny te, gdy mają zapewnione odpowiednie warunki mogą wykształcać korzenie powietrzne.

Wymagania i uprawa fikusa benjamina

Fikus benjamina jest średnio trudny w uprawie. Lubi stanowiska z dużą ilością światła, ale nie należy ustawiać go przy oknie wychodzącym na południe, gdyż silne i bezpośrednie nasłonecznienie nie jest dla niego za dobre. Roślina ta potrzebuje żyznego podłoża – przepuszczalnego, zawierającego dużo próchnicy i substancji pokarmowych. Roślina dobrze rośnie w temperaturze pokojowej.

Fikus nie lubi przestawiania – przyzwyczaja się do miejsca, w którym stoi i do kierunku padania światła.

Pielęgnacja fikusa benjamina

Gdy zdecydujemy się pielęgnować fikus benjamina w domu, należy przestrzegać jego odpowiedniego polewania. Woda dla rośliny być miękka i w pokojowej temperaturze. Podlewamy roślinę wtedy, gdy powierzchnia ziemi lekko przeschnie. Fikusy lubią być zraszane, co przy okazji przypomina nam o tym, aby wycierać kurz z ich liści.

Fikus lubi być regularnie nawożony. Robimy to raz na 2 tygodnie i można wybrać nawozy uniwersalne lub nawozy do roślin pokojowych o ozdobnych liściach.

Szkodniki i choroby fikusa benjamina

Problemy roślin doniczkowych nie omijają fikusa benjamina. Może on być atakowany przez szkodniki roślin doniczkowych, takie jak przędziorek chmielowiec, wciornastki oraz tarczniki i miseczniki. Ich żerowanie objawia się drobnymi plamkami i przebarwieniami na liściach.

Chorobami grzybowymi, które mogą pojawić się na fikusie to przede wszystkim zgnilizna korzeni, która może się pojawić przy niewłaściwym, zbyt obfitym podlewaniu rośliny, oraz plamistość liści. Gdy zauważymy te oznaki należy czym prędzej przesadzić roślinę do świeżego podłoża i zastosować fungicydy.

Bardzo częstym problemem w uprawie rośliny jest masowe opadanie, gubienie liści fikusa. Gatunek ten reaguje tak na niekorzystne zmiany i czynniki w otoczeniu lub podłożu.

Co powoduje zrzucanie liści fikusa?

  • Przestawianie i przekręcanie – nie powinno się go przestawiać ani przekręcać bez potrzeby gdyż często zrzuca liście! Najlepiej wybrać stałe miejsce, skąd nie trzeba go będzie przenosić.
  • Ciepłe i suche powietrze – to częsta przyczyna masowego opadania liści.
  • Skoki temperatury – roślina nie może stać w przeciągu ani przy gorącym kaloryferze.
  • Zbyt mokre podłoże – fikus szybko zareaguje zrzucaniem liści jeśli jest w zbyt wilgotnym podłożu.

Zastosowanie fikusa benjamina

Fikus benjamina i inne rośliny z rodzaju figowców doskonale nadają się do tworzenia kompozycji w naszych domach. Można z ich pomocą tworzyć tzw. urban jungle.

Roślina nadaje się do formowania drzewek bonsai, choć w tym zastosowaniu jest wymagająca i polecana tylko dla profesjonalistów.

Odmiany fikusa benjamina

Nowe odmiany fikusów benjamina mogą różnić się wielkością (w sprzedaży są dostępne odmiany miniaturowe), kształtem oraz kolorem liści. Wyjątkowo cenne są te, o liściach żółto- lub biało-zielonych.

  • 'Variegata' – najpopularniejsza odmiana o zielonych liściach z białymi przebarwieniami
  • 'Starlight' – zielono-białe liście
  • 'Barok' – odm. karłowa, lekko skręcone liście
  • 'Monique' – lekko pofalowane liście

Ciekawostki o fikusie benjaminie

Figowiec benjamina jest oficjalnym drzewem miasta Bangkok w Tajlandii.

W ciepłych regionach Stanów Zjednoczonych Ameryki (np. Floryda), gdzie fikusy benjamina rosną w gruncie, są niepożądanymi roślinami (nie trzeba zezwolenia, by je wycinać). Dzieje się tak dlatego, że fikusy benjamina mają małą odporność na wiatry – łatwo się wyłamują i mogą robić szkody. Co więcej korzenie roślin są na tyle silne i szybko rosnące, że niszczą infrastrukturę dróg i budynków.

Sok roślinny figowca posiada substancje o budowie zbliżonej do lateksu. Jest on też mocnym alergenem, dlatego nie jest polecany dla osób podatnych na uczulenia.


Zdjęcia: Floradania.dk, Flower Council Holland