Figowiec benjamina (Ficus benjamina) nazywany potocznie fikusem płaczącym czy beniaminkiem, jest najlepiej znaną i popularną domową rośliną doniczkową z rodzaju figowiec, inaczej fikus (Ficus). Rośliny te należą do rodziny morwowatych (Moraceae). W naturze jest dużym drzewem, które występuje w Azji południowej, północnej Australii i na wyspach obszaru Oceanii. Jest oficjalnym drzewem miasta Bangkok w Tajlandii.

Fikus benjamina w mieszkaniu osiąga do ok. 2 metrów wysokości, a jeśli pozwoli mu się rosnąć wyżej to może osiągnąć nawet 5 metrów. W sprzedaży można spotkać również odmiany miniaturowe. Figowiec ten posiada zwisający pokrój (skąd jego potoczna nazwa – płaczący) oraz małe, skórzaste i błyszczące liście gęsto osadzone na gałązkach.

Rośliny te, gdy mają zapewnione odpowiednie warunki mogą wykształcać korzenie powietrzne.

Wymagania i uprawa

Jest łatwy w pielęgnacji choć równocześnie znany jest z tego, że łatwo zrzuca liście. Fikus benjamina lubi dużą ilość światła, ale nie należy ustawiać go przy oknie wychodzącym na południe, gdyż nie znosi silnego i bezpośredniego nasłonecznienia. Fikus przyzwyczaja się do miejsca, w którym stoi i do kierunku padania światła. Fikus benjamina dobrze rośnie w temperaturze pokojowej.

Roślina ta potrzebuje żyznego podłoża – przepuszczalnego, zawierającego dużo próchnicy i substancji pokarmowych.

Woda do podlewania fikusa benjamina powinna być miękka, najlepiej przegotowana. Podlewamy roślinę wtedy, gdy powierzchnia ziemi lekko przeschnie. Fikusy lubią być zraszane, co przy okazji przypomina nam o tym, aby wycierać kurz z ich liści.

Fikus lubi być regularnie nawożony (raz na 2 tygodnie nawozem do roślin o zielonych liściach).

Co powoduje zrzucanie liści fikusa?

  • Przestawianie i przekręcanie – nie powinno się go przestawiać ani przekręcać bez potrzeby gdyż często zrzuca liście! Najlepiej wybrać stałe miejsce, skąd nie trzeba go będzie przenosić.
  • ciepłe i suche powietrze również jest przyczyną masowego opadania liści.
  • Fikusowi szkodzą także skoki temperatury, które również prowadzą do zrzucania liści. Roślina nie może stać w przeciągu ani przy gorącym kaloryferze.
  • Jeśli fikus będzie miał zbyt mokro – zrzuci liście.

Zastosowanie

Figowce doskonale nadają się do tworzenia małych kompozycji z innymi roślinami doniczkowymi czy formowania drzewek bonsai. Nowe odmiany różnią się wielkością, kształtem oraz kolorem liści – zwykle są ciemno zielone, ale mogą być również żółto- lub biało-zielone.

Zdjęcia: Floradania.dk, Flower Council Holland