Czyste liście to zdrowe rośliny!
Wielu ogrodników nie zdaje sobie sprawy, że kurz na liściach roślin może być przyczyną wielu problemów. Mycie liści domowych roślin doniczkowych jest konieczne, bo zapycha on aparaty szparkowe, utrudniając wymianę gazową – pobieranie dwutlenku węgla i wydzielanie tlenu. Ogranicza także parowanie wody i docieranie niezbędnego światła, które zwłaszcza w okresie zimowym i tak jest ograniczone. Rośliny pokryte warstwą kurzy gorzej rosną i częściej narażone są na atak szkodników i chorób. Poza tym kurz wygląda nieestetycznie! Na szczęście łatwo można się go pozbyć.
● Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Fot. tarasgarkusha / Fotolia |
Sposoby na zmywanie kurzu z liści roślin | Co zrobić, by się błyszczały?
Większość domowych roślin doniczkowych raz na kilka miesięcy wymaga mycia, zwłaszcza gdy pokryte są kurzem. Zabieg ten nie jest ani trudny, ani czasochłonny, a przynosi wiele korzyści, nie tylko wizualnych! Sprawdź 5 najlepszych sposobów!
▶ Przecieraj liście wilgotną szmatką – to dobra metoda w przypadku roślin o dużych liściach - t.j. monstera, filodendron, skrzydłokwiat, fikus sprężysty oraz juka i dracena, a także roślin kwitnących - np. storczyków (głównie falenopsisa). Bawełniana szmatka powinna być zwilżona miękką wodą (najlepiej o temperaturze pokojowej). Wodę z kranu warto wcześniej przegotować i zostawić na wystygnięcia. Nie wolno stosować preparatów do nabłyszczania liści, gdyż zapychają one aparaty szparkowe. Nie stosuj także - wody z octem, z płynem do mycia naczyń, z olejem, nawozem, piwem, ani skórką bananową!
▶ Wstaw rośliny pod prysznic – dobrze się sprawdza w przypadku roślin o mniejszych liściach - np. bluszcz, scindapsus, fikusy, cytrusy, paprocie, zielistka. Wstaw doniczkę z roślina do wanny lub pod prysznic i przy pomocy słuchawki natryskowej spryskaj je delikatną mgiełką wody. Ziemię w doniczce warto zabezpieczyć, by nadmiernie nie nasiąkła wodą. Najlepiej całą doniczkę włożyć do foliowej reklamówki.
▶ Zanurz rośliny w wodzie – tak można myć niektóre paprocie i inne gatunki roślin o bardzo drobnych listkach - nefrolepis. Podczas zanurzania rośliny w wodzie trzeba szczególną uwagę zwrócić na ziemię w doniczce i dobrze ją zabezpieczyć, by nie wypadła. Samo zanurzenie powinno trwać kilkanaście sekund. Zabieg warto kilkakrotnie powtórzyć.
▶ Spryskiwaj liście wodą – to dobra metoda do czyszczenia roślin o dużych rozmiarach - np. bananowiec i duże palmy oraz tych, które znajdują się w trudno dostępnych miejscach - np. dużych domowych drzew oraz pnączy rozpiętych pod sufitem. To także świetna metoda do regularnej pielęgnacji i nawilżania.
▶ Usuwaj kurz pędzelkiem lub suchą ściereczką – to pracochłonna metoda, ale najlepsza dla roślin posiadających włoski, kolce i tych, które nie lubią zamaczania - np. sanseweria, zamiokulkas, saintpaulia, cyklamen, kalanchoe, eszeweria, litopsy, kaktusy i inne sukulenty.
Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: TR/Fotolia