Logo
Logo

Jak zmyć kurz z liści roślin doniczkowych? 5 łatwych sposobów!

Większość domowych roślin doniczkowych raz na kilka miesięcy wymaga mycia, zwłaszcza gdy pokryte są kurzem. Zabieg ten nie jest ani trudny, ani czasochłonny, a przynosi wiele korzyści, nie tylko wizualnych! Sprawdź 5 najlepszych sposobów!

Spis treści
Jak myć liście kwiatów, by usunąć kurz z roślin domowych?
Co zrobić żeby liście kwiatów się błyszczały?
Jak przecierać liście wilgotną szmatką?
Jak zrobić roślinom prysznic? Które to lubią?
Jak myć rośliny w wodzie?
Które rośliny lubia spryskiwanie liści?
Jak delitkanie ścierać kurz pędzelkiem lub ściereczą?

Jak czyścić liście roślin?

Mycie liści domowych roślin doniczkowych jest konieczne, gdy są one pokryte warstwą kurzu. Zapycha on aparaty szparkowe, utrudniając wymianę gazową – pobieranie dwutlenku węgla i wydzielanie tlenu. Ogranicza także parowanie wody i docieranie niezbędnego światła, które zwłaszcza w okresie zimowym i tak jest ograniczone. Rośliny pokryte warstwą kurzy gorzej rosną i częściej narażone są na atak szkodników i chorób. Poza tym kurz wygląda nieestetycznie! Na szczęście łatwo można się go pozbyć.

Regularne zmywanie kurzu z liści i spryskiwanie ich wodą podnosi wilgotność powietrza, stwarzając mikroklimat korzystny do uprawy.


Urzadzamy / YouTube


Mycie roślin doniczkowych z kurzu i zraszanie ich wodą Fot. tarasgarkusha / Fotolia

Sposoby na zmywanie kurzu z liści roślin | Co zrobić, by się błyszczały?

▶ Przecierać liście wilgotną szmatką – to dobra metoda w przypadku roślin o dużych liściach - t.j. monstera, filodendron, skrzydłokwiat, fikus sprężysty oraz juka i dracena, a także roślin kwitnących - np. storczyków (głównie falenopsisa). Bawełniana szmatka powinna być zwilżona miękką wodą (najlepiej o temperaturze pokojowej). Wodę z kranu warto wcześniej przegotować i zostawić na wystygnięcia. Nie wolno stosować preparatów do nabłyszczania liści, gdyż zapychają one aparaty szparkowe. Nie stosuj także - wody z octem, z płynem do mycia naczyń, z olejem, nawozem, piwem, ani skórką bananową!

▶ Wstawić rośliny pod prysznic – dobrze się sprawdza w przypadku roślin o mniejszych liściach - np. bluszcz, scindapsus, fikusy, cytrusy, paprocie, zielistka. Wstaw doniczkę z roślina do wanny lub pod prysznic i przy pomocy słuchawki natryskowej spryskaj je delikatną mgiełką wody. Ziemię w doniczce warto zabezpieczyć, by nadmiernie nie nasiąkła wodą. Najlepiej całą doniczkę włożyć do foliowej reklamówki.

▶ Zanurzyć rośliny w wodzie – tak można myć niektóre paprocie i inne gatunki roślin o bardzo drobnych listkach - nefrolepis. Podczas zanurzania rośliny w wodzie trzeba szczególną uwagę zwrócić na ziemię w doniczce i dobrze ją zabezpieczyć, by nie wypadła. Samo zanurzenie powinno trwać kilkanaście sekund. Zabieg warto kilkakrotnie powtórzyć.

▶ Spryskiwać liście wodą – to dobra metoda do czyszczenia roślin o dużych rozmiarach - np. bananowiec i duże palmy oraz tych, które znajdują się w trudno dostępnych miejscach - np. dużych domowych drzew oraz pnączy rozpiętych pod sufitem. To także świetna metoda do regularnej pielęgnacji i nawilżania.

▶ Usuwać kurz pędzelkiem lub suchą ściereczką – to pracochłonna metoda, ale najlepsza dla roślin posiadających włoski, kolce i tych, które nie lubią zamaczania - np. sanseweria, zamiokulkas, saintpaulia, cyklamen, kalanchoe, eszeweria, litopsy, kaktusy i inne sukulenty.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: TR/Fotolia

Autor
Jak zmyć kurz z liści roślin doniczkowych? 5 łatwych sposobów!
Jak zmyć kurz z liści roślin doniczkowych? 5 łatwych sposobów!
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (4)
Powiązane rośliny
Zwiń Pokaż więcej (4)
 

Komentarze

Dodaj komentarz

Gość Asa

29-01-2023 17:52

Od lat robie woda z olejem sa piekne i nabkyszczne.kazdy MySQL ze sztuczne

Gość Aneta

18-06-2022 10:50

Ja delikatnie wycieram liście, ale zauważyłam że dobrze działa także na rośliny nawilżacz powietrza stadler :)

Gość Kolo

05-03-2021 13:08

halo, Woda nie może być chlorowana! Więc prysznic odpada, jak i inne formy polewania. Woda musi być z deszczówki, przefiltrowana i odstana lub z dodatkiem cytryny czy olejku neem. Potem się dziwio, że im kwiaty padają od porad ekspertów!

Gość Mania mania

22-08-2020 04:35

Dlaczego nie piwem ? Robię to od jakiegoś roku i jestem zadowolona z efektów , moje kwiatki najwyraźniej też , mam zamiar nadal to robić

Pokaż wszystkie komentarze