Scindapsus czy epipremnum?
Scindapsus złoty (Scindapsus aureus) to stara nazwa, która obecnie odnosi się do epipremnum złocistego (Epipremnum aureum). Roślina znana jest pod wieloma łacińskimi nazwami i posiada kilka synonimów. Wzięło się to od zawiłej historii jej nazewnictwa – systematyka rośliny na przestrzeni lat była kilkukrotnie aktualizowana: na początku XXI wieku uznawany był za odmianę Epipremnum pinnatum 'Aureum', a pod koniec XX wieku zaliczany był do rodzaju Raphidophora (Raphidophora).
Łacińska nazwa Scindapsus wywodzi się z języka starogreckiego i oznacza "podobny do bluszczu". |
Jak wygląda scindapsus?
Liście scindapsusów są sercowate, błyszczące, owalne, ciemnozielone. W zależności od odmiany są nakrapiane lub smugowate – białe lub żółte. Na przykład u odmiany 'Marble Queen' blaszki liściowe są niemal całkowicie białe z zielonymi kropeczkami.
Liście starszych roślin są nawet dwa razy większe niż młodych. Liczba i rozmiar barwnych plam na liściach, uzależniony jest od stanowiska – im bliżej słońca, tym liście są jaśniejsze i mają więcej plam!
Epipremnum w wiszącej doniczce. |
Epipremnum przy paliku. |
Scindapsus / Epipremnum: wymagania, uprawa i pielęgnacja
Aby scindapsus piął się do góry wymaga silnej podpory. Idealne do tego są drewniane paliki pokryte mchem. Wiszące doniczki dla scindapsusa sprawiają, że pędy zwisające aż do samej podłogi wyglądają bardzo atrakcyjnie. Scindapsus rośnie szybko – nawet do 50 cm rocznie. Jest rośliną długowieczną, po latach może osiągnąć wysokość ponad 400 cm. Ze względu na duże rozmiary należy zapewnić mu dużo przestrzeni do wzrostu.
Miejsce | Gdzie ustawić scindapsus?
Scindapsus najlepiej rośnie na oświetlonym stanowisku, nie w bezpośrednim nasłonecznieniu. Toleruje także stanowiska cieniste (jest wymieniany jako jedna z najpopularniejszych roślin doniczkowych do cienia), jednak wtedy liście nie wybarwiają się już tak atrakcyjnie – w słońcu liście scindapsusa będą blade, u niektórych odmian ozdobnie nakrapiane, a w cieniu jednolicie ciemnozielone.
Temperatura | Jakich warunków potrzebuje?
Scindapsus wymaga stałej temperatury 21-24ºC. Minimalna temperatura zimą to 13ºC. Roślina lubi wysoką wilgotność powietrza. W zimie należy odsunąć ją od źródła ciepła – kaloryferów lub piecyka. Gdy powietrze jest zbyt suche liście się zwijają.
Wilgotność powietrza | Czy lubi mycie?
Liście scindapsusa należy zraszać miękką wodą dwa razy w tygodniu oraz przecierać ściereczką z kurzu. Nie należy stosować środków nabłyszczających liście!
Podlewanie | Co ile podlewać scindapsus?
Rośliny nie należy przelewać. Przed podlewaniem należy pozwolić podłożu przeschnąć. Nie należy podlewać rośliny "często i po trochu". W lecie należy podlewać raz w tygodniu. W zimie raz na dwa tygodnie. Podlewanie małą ilością wody powoduje, że nie dochodzi ona do niższych warstw ziemi w doniczce.
Nawożenie | Jak często nawozić scindapsus?
Roślinę należy nawozić nawozem do roślin zielonych – w dawkach zalecanych przez producentów.
Rozmnażanie i przesadzanie | Kiedy to robić?
Scindapsus można bardzo łatwo rozmnażać na wiosnę, przez sadzonki wierzchołkowe. Ukorzeniać je można w wodzie lub w podłożu – warto wtedy rośliny zanurzyć w ukorzeniaczu. Rośliny nie należy przesadzać zbyt często – wystarczy raz na 2-3 lata.
Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcia tytułowe: Tim Samuel / Pexels oraz Flower Council Holland