Logo
Logo

Jak pielęgnować scindapsus / epipremnum w domu? Co lubi? Jak o niego dbać?

Scindapsus złoty czyli epipremnum złociste, jest bardzo często uprawiane w mieszkaniach. Doskonale prezentuje się w wiszących doniczkach, pnie się po paliku lub rozpościera na linkach pod sufitem. Po bluszczu, to jedno z najpopularniejszych domowych pnączy. Dowiedz się co go z nim łączy.

Spis treści
Scindapsus i epipremnum - czy to ta sama roślina? Jak wygląda scindapsus? Jaki wybrać do domu? Co lubi scindapsus? Jak o niego dbać, by rósł zdrowo przed długie lata?

Scindapsus czy epipremnum?

Scindapsus złoty (Scindapsus aureus) to stara nazwa, która obecnie odnosi się do epipremnum złocistego (Epipremnum aureum). Roślina znana jest pod wieloma łacińskimi nazwami i posiada kilka synonimów. Wzięło się to od zawiłej historii jej nazewnictwa – systematyka rośliny na przestrzeni lat była kilkukrotnie aktualizowana: na początku XXI wieku uznawany był za odmianę Epipremnum pinnatum 'Aureum', a pod koniec XX wieku zaliczany był do rodzaju Raphidophora (Raphidophora).

Pomimo tego zamieszania w nazewnictwie, pnącza z rodzaju scindapsus jak i epipremnum nadal najczęściej znajdziemy po nazwą "scindapsus".

Scindapsus epipremnum, fot. Flower Council Holland
Fot. Flower Council Holland

Łacińska nazwa Scindapsus wywodzi się z języka starogreckiego i oznacza "podobny do bluszczu".

Jak wygląda scindapsus?

Liście scindapsusów są sercowate, błyszczące, owalne, ciemnozielone. W zależności od odmiany są nakrapiane lub smugowate – białe lub żółte. Na przykład u odmiany 'Marble Queen' blaszki liściowe są niemal całkowicie białe z zielonymi kropeczkami.

Liście starszych roślin są nawet dwa razy większe niż młodych. Liczba i rozmiar barwnych plam na liściach, uzależniony jest od stanowiska – im bliżej słońca, tym liście są jaśniejsze i mają więcej plam!

Scindapsus w wiszacej doniczce, fot. Flower Council Holland
Fot. Flower Council Holland

Epipremnum w wiszącej doniczce.

Scindapsus przy paliku, fot. Flower Council Holland
Fot. Flower Council Holland

Epipremnum przy paliku.

Scindapsus / Epipremnum: wymagania, uprawa i pielęgnacja

Aby scindapsus piął się do góry wymaga silnej podpory. Idealne do tego są drewniane paliki pokryte mchem. Wiszące doniczki dla scindapsusa sprawiają, że pędy zwisające aż do samej podłogi wyglądają bardzo atrakcyjnie. Scindapsus rośnie szybko – nawet do 50 cm rocznie. Jest rośliną długowieczną, po latach może osiągnąć wysokość ponad 400 cm. Ze względu na duże rozmiary należy zapewnić mu dużo przestrzeni do wzrostu.

Miejsce | Gdzie ustawić scindapsus?
Scindapsus najlepiej rośnie na oświetlonym stanowisku, nie w bezpośrednim nasłonecznieniu. Toleruje także stanowiska cieniste (jest wymieniany jako jedna z najpopularniejszych roślin doniczkowych do cienia), jednak wtedy liście nie wybarwiają się już tak atrakcyjnie – w słońcu liście scindapsusa będą blade, u niektórych odmian ozdobnie nakrapiane, a w cieniu jednolicie ciemnozielone.

Temperatura | Jakich warunków potrzebuje?
Scindapsus wymaga stałej temperatury 21-24ºC. Minimalna temperatura zimą to 13ºC. Roślina lubi wysoką wilgotność powietrza. W zimie należy odsunąć ją od źródła ciepła – kaloryferów lub piecyka. Gdy powietrze jest zbyt suche liście się zwijają.

Wilgotność powietrza | Czy lubi mycie?
Liście scindapsusa należy zraszać miękką wodą dwa razy w tygodniu oraz przecierać ściereczką z kurzu. Nie należy stosować środków nabłyszczających liście!

Podlewanie | Co ile podlewać scindapsus?
Rośliny nie należy przelewać. Przed podlewaniem należy pozwolić podłożu przeschnąć. Nie należy podlewać rośliny "często i po trochu". W lecie należy podlewać raz w tygodniu. W zimie raz na dwa tygodnie. Podlewanie małą ilością wody powoduje, że nie dochodzi ona do niższych warstw ziemi w doniczce.

Nawożenie | Jak często nawozić scindapsus?
Roślinę należy nawozić nawozem do roślin zielonych – w dawkach zalecanych przez producentów.

Rozmnażanie i przesadzanie | Kiedy to robić?
Scindapsus można bardzo łatwo rozmnażać na wiosnę, przez sadzonki wierzchołkowe. Ukorzeniać je można w wodzie lub w podłożu – warto wtedy rośliny zanurzyć w ukorzeniaczu. Rośliny nie należy przesadzać zbyt często – wystarczy raz na 2-3 lata.


Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcia tytułowe: Tim Samuel / Pexels oraz Flower Council Holland

Autor
Jak pielęgnować scindapsus / epipremnum w domu? Co lubi? Jak o niego dbać?
Jak pielęgnować scindapsus / epipremnum w domu? Co lubi? Jak o niego dbać?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (6)
Powiązane rośliny

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl

Gość Elżbieta

22-12-2020 09:21

Co mam zrobić z Epiprendum przy paliku .Od dwóch tygodni zaczynają mi żółknąć liście i więdną.Kwiat był piękny zaczął się pięknie rozrastać aż gałązki zaczeły się za bardzo zwieszać.Starałam się je podwiesić na palik ale nie wiele to pomogło.Proszę o porady co mam ...

Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl