Dracena deremeńska (Dracaena deremensis) należy do rodziny szparagowatych (Asparagaceae). W środowisku naturalnym występuje w Afryce. Od połowy XIX wieku jest uprawiana w wielu krajach na całym świecie jako roślina pokojowa. W warunkach domowych zwykle osiąga 60-100 cm wysokości.

W porównaniu z draceną obrzeżoną ma szersze liście. Białe, kremowe lub żółte pasy są dobrze wyeksponowane na blaszce liściowej.

Wymagania i uprawa

Dracena lubi stanowiska jasne, o dużej ilości światła rozproszonego. Młody egzemplarz warto ustawić na parapecie wystawy północnej lub wschodniej, starszy zaś w widnym pomieszczeniu blisko okna. Optymalna temperatura w sezonie wegetacyjnym wynosi 18-22ºC, zimą 16-18ºC.

Dracena lubi podłoża przepuszczalne, torfowe, zasobne w składniki pokarmowe. Wymaga częstego podlewania – nawet krótkotrwałe przesuszenie bryły korzeniowej może spowodować zasychanie i opadanie liści. Jednocześnie draceny nie można zalewać – woda nie może zalegać w podstawce. Zaleca się podlewanie wodą odstaną przez kilkanaście godzin. Draceny nawozi się dość intensywnie – co 2 tygodnie, najlepiej nawozem dla roślin o ozdobnych liściach lub specjalnym dla jukk, palm i dracen.

Młode okazy przesadza się co 1-2 lata, starsze raz na kilka lat. Dracenę deremeńską rozmnaża się przez ukorzenianie sadzonek wierzchołkowych. Proces jest jednak trochę trudniejszy niż u draceny obrzeżonej. Roślinę warto regularnie, nawet codziennie zraszać. Przycinanie wierzchołków pędów pobudzi krzewienie.

Zastosowanie

Dracena deremeńska to lubiana dekoracja wnętrz mieszkalnych, wnosząca do nich powiew egzotyki.

Tekst: Michał Mazik, zdjęcia: Flora Dania