Logo
Logo

Dracena deremeńska (Dracaena deremensis)

Dracena deremeńska (Dracaena deremensis) | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
 • Dekoracyjność: ulistnienie
 • Gleba: torfowa
 • Odczyn gleby: lekko kwaśna, obojętna
 • Pokrój: wzniesiony
 • Wysokość: do 3 m
 • Wilgotność: gleba umiarkowanie wilgotna
 • Stanowisko: słońce, półcień
 • Zastosowanie: wnętrza
 • Dracena deremeńska (Dracaena deremensis) należy do rodziny szparagowatych (Asparagaceae). W środowisku naturalnym występuje w Afryce. Od połowy XIX wieku jest uprawiana w wielu krajach na całym świecie jako roślina pokojowa.

  Dracena to długowieczna roślina, która w warunkach domowych osiąga 1,2-2 m wysokości i przyjmuje pokrój przypominający palmę (tzw. palma fałszywa). W porównaniu z draceną obrzeżoną ma szersze liście. Są duże, lancetowate, skórzaste, wielobarwne (białe, kremowe lub żółte pasy) i wyrastają z pnia pęczkami lub tworzą rozetę na szczycie rośliny.

  Korzenie draceny mają tendencję do płożenia się, są gładkie i mają kolor ciemnożółty lub pomarańczowy.

  Dzika łąka w ogrodzie? Naturalnie. Wysiej te nasiona – stwórz kwiatowy raj dla siebie i zapylaczy
  Przeczytaj także
  Dzika łąka w ogrodzie? Naturalnie. Wysiej te nasiona – stwórz kwiatowy raj dla siebie i zapylaczy

  Wymagania i uprawa

  Dracena deremeńska lubi stanowiska jasne, o dużej ilości światła rozproszonego. Młody egzemplarz warto ustawić na parapecie wystawy północnej lub wschodniej, starszy zaś w widnym pomieszczeniu blisko okna. Dracena lubi podłoża przepuszczalne, torfowe, zasobne w składniki pokarmowe. Optymalna temperatura w sezonie wegetacyjnym wynosi 18-22ºC, zimą 16-18ºC.

  Wymaga częstego podlewania – nawet krótkotrwałe przesuszenie bryły korzeniowej może spowodować zasychanie i opadanie liści. Jednocześnie draceny nie można zalewać – woda nie może zalegać w podstawce (zaleca się podlewanie wodą odstaną przez kilkanaście godzin). Roślinę warto regularnie, nawet codziennie zraszać.

  Draceny nawozi się dość intensywnie, szczególnie w okresie wiosny i lata – co 2-3 tygodnie, najlepiej nawozem dla roślin o ozdobnych liściach lub specjalnym dla jukk, palm i dracen. Roślina dobrze znosi cięcie, a przycinanie wierzchołków pędów pobudza jej krzewienie.

  Młode okazy przesadza się co 1-2 lata, starsze raz na kilka lat.

  Dracenę deremeńską rozmnaża się przez ukorzenianie sadzonek wierzchołkowych. Proces jest jednak trochę trudniejszy niż u draceny obrzeżonej.

  Zastosowanie

  Dracena deremeńska to lubiana dekoracja wnętrz mieszkalnych, wnosząca do nich powiew egzotyki. Można ją z powodzeniem uprawiać w pokojach dziennych. Pasuje do nowoczesnych dużych wnętrz. Bardzo dobrze się czuje w ogrodach zimowych.

  Schłodź mieszkanie, zyskaj cień, zachowaj piękny widok. Odkryj zalety markiz pionowych
  Przeczytaj także
  Schłodź mieszkanie, zyskaj cień, zachowaj piękny widok. Odkryj zalety markiz pionowych

  Popularne odmiany

  • 'Lemon Line' – liście z szerokimi jasnozielonymi brzegami i dwoma białymi paskami (zdj. 1) 
  • 'Warneckii' – liście silnie błyszczące z białymi wieloma paskami
  • 'Bansei' – liście szerokie z białym pasem na środku i żółtymi po bokach

   
  Tekst: Katarzyna Jeziorska, zdjęcia: "Dracaena deremensis Lemon Line"/blumenbiene/CC BY 2.0, Floradania.dk, KENPEI/CC BY-SA 3.0/Wikimedia Commons, Flower Council Holland

  Powiązane tematy
  Zwiń Pokaż więcej (9)