Logo
Logo

Choroby draceny | Dlaczego dracenie żółkną liście?

Dracena to bardzo popularna roślina doniczkowa – głównie dzięki eleganckiemu wyglądowi i małym wymaganiom. Jest to roślina doskonała dla początkujących ogrodników i osób, które nie mają tzw. „ręki” do kwiatów lub czasu, aby poświęcić się ich pielęgnacji. Główną ozdobą draceny jest rozeta zielonych lub obrzeżonych na różne kolory liści. Dlatego, gdy liście zaczynają żółknąć lub opadać, należy jak najszybciej poszukać przyczyny i rozpocząć walkę o przywrócenie pięknego wyglądu.

Dlaczego liście draceny żółkną? Jakie choroby najczęściej występują u dracen i jak je zwalczać?

Spis treści
Dlaczego dracena marnieje? Najczęstsze choroby draceny W jaki sposób walczyć z chorobami draceny? Jak ją pielęgnować?

Co powoduje choroby u draceny?

Najczęstszą przyczyną osłabienia i chorób draceny jest jej niewłaściwa pielęgnacja. Zbyt ostre słońce, brak nawożenia, czy zbyt suche powietrze może doprowadzić do żółknięcia i opadania liści. Częstą przyczyną są również nagłe zmiany temperatury (np. wietrzenie) lub zbyt chłodne powietrze.

Trzeba jednak pamiętać, że zjawisko opadania dolnych liści jest całkowicie naturalne – w ten sposób odsłonięty zostaje pień, a u góry wyrastają nowe liście.

Jednak jeśli liście opadają również z górnych partii lub w dużej ilości, to warto zastanowić się, czy dracenę nie zaatakowała jakaś choroba i czy jest prawidłowo pielęgnowana.

choroby draceny - dlaczego dracenie żółkną liście fot. AdobeStock
Fot. New Africa, Martina / AdobeStock
Liście dracen mogą być żółte lub żółte i pokryte plamami. To objawy niedoboru składników lub choroby
 
 

Jakie choroby atakują draceny? Jakie dają objawy?

Niewłaściwe nawożenie

Zbyt duża ilość konkretnych składników może negatywnie wpływać na liście draceny. Nadmiar azotu powoduje słabsze wybarwienie liści. Z kolei nadmiar fosforu może spowodować żółknięcie liści lub plamy w części wierzchołkowej, które z czasem brunatnieją.

Bakteryjna plamistość liści

Na liściach pojawiają się ciemnobrązowe plamy, które szybko się powiększają. Zdarza się również, że łodyga przy podstawie zmienia kolor na czarny, a roślina wydziela nieprzyjemny zapach.

Plamistość liści

Podłoże grzybicze, a rzadziej bakteryjne. Na dolnych liścia pojawiają się charakterystyczne, małe, nieregularne plamki, które są żółte, a z czasem brązowieją. Na powierzchni plamek widoczne są czarne skupiska, czyli zarodniki grzybów.

Fuzaryjna plamistość liści

Na liściach pojawiają się małe, wodniste plamki z jasnożółtą obwódką, a na podstawie rozet liściowych można zauważyć postępującą zgniliznę.

Pleśń podłoża

Bardzo charakterystyczny, szary nalot na ziemi, który szkodzi wszystkim roślinom doniczkowym. Przyczyną jest słaba jakość ziemi i nadmierne podlewanie.

 
 
choroby draceny - dlaczego dracenie żółkną liście fot. alexey_arz AdobeStock
Fot. alexey_arz / AdobeStock
Suche liście pojawiające się w dolnej partii draceny należy obcinać nożyczkami

Jak sobie radzić z chorobami draceny?

Niezależnie od tego, jaki problem występuje, najpierw należy zadbać o podstawy, a więc odpowiednie stanowisko i pielęgnacje rośliny. To ułatwi proces leczenia i przyspieszy regenerację rośliny. Dodatkowo prawidłowa pielęgnacja poprawi ogólną kondycję rośliny i zmniejszy ryzyko wystąpienia kolejnych problemów.

  • Draceny lubią dużą ilość światła, ale nie powinny być ustawione w pełnym nasłonecznieniu – najlepsze jest stanowisko jasne o rozproszonym świetle.
  • Podłoże powinno być stale wilgotne i zasobne w składniki pokarmowe. Warto więc aplikować dracenom nawozy do roślin zielonych, a zimą zraszać roślinę. W przypadku wystąpienia objawów nadmiaru fosforu należy zmienić nawóz i podlewać dracenę tylko odstaną wodą.
  • Z kolei, jeśli dracena została zaatakowana przez choroby, to zainfekowane liście należy jak najszybciej usunąć. Przy chorobach grzybowych należy również zrezygnować ze zraszania i zwrócić uwagę, aby nie przelewać rośliny. Pomocne mogą być również opryski fungicydami lub odpowiednimi biopreparatami na choroby grzybowe.
  • Rozwiązaniem problemu pleśni w ziemi jest przesadzenie rośliny do nowej, żyznej ziemi dobrej jakości – zabieg ten wykonuje się wiosną.

Tekst Redakcja ZielonyOgródek, G.T., zdjęcie tytułowe: Bondarillia / AdobeStock

Autor
Choroby draceny | Dlaczego dracenie żółkną liście?
Choroby draceny | Dlaczego dracenie żółkną liście?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (3)
Powiązane rośliny

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl
kategoria-dom_i_balkon_rosliny_w_mieszkaniu
NAJNOWSZE TREŚCI