Spis treści
Opis rośliny
Wymagania i uprawa
Zastosowanie
Wybrane odmiany
Ciekawostki

Dracena obrzeżona, smokowiec (Dracaena marginata) należy do rodziny szparagowatych (Asparagaceae). W środowisku naturalnym występuje na Madagaskarze, gdzie rośnie jako 4-5 metrowe drzewo.

W uprawie doniczkowej zwykle nie przekracza 2,5 m wysokości (rośnie do sufitu), średnio roślina osiąga około 130 cm. W zależności od warunków i sposobu pielęgnacji może być nierozgałęziona lub krzewiasta. Wypuszcza atrakcyjne, lancetowate liście (często zielono-różowo-kremowe). Ma tendencję do ogołacania się od dołu.

Kwitnie prawie wyłącznie w naturze. Wytwarza kwiatostan typu wiechy złożony z małych, pachnących, kremowo-zielonych kwiatków w kształcie gwiazdek.

Wymagania i uprawa

To mało wymagający gatunek, łatwy w uprawie. Lubi miejsca jasne, o dużej ilości światła rozproszonego (wtedy wytwarza intensywniej wybarwione liście). W cieniu dracena rośnie wolniej i jest bardziej zielona, na stanowiskach słonecznych natomiast często ulega poparzeniu i gubi liście.

Lubi podłoża przepuszczalne, ale zasobne w składniki pokarmowe. Na dnie donic powinna być solidna warstwa drenażu.

Latem dracena wymaga obfitego podlewania, nawet krótkie przesuszenie powoduje opadanie liści. Z drugiej strony woda nie może zalegać w podstawce.

Od wiosny do jesieni warto co 2 tygodnie stosować nawóz o zwiększonej dawce potasu i fosforu. W sprzedaży dostępne są także specjalne nawozy dla palm, jukk i dracen.

Młode egzemplarze przesadza się co 1-2 lata, starsze znacznie rzadziej. Roślinę łatwo rozmnożyć przez ukorzenianie sadzonek wierzchołkowych (wysadza się je od razu do torfowego podłoża). Mało rozkrzewionym okazom warto uszczykiwać wierzchołki – to pobudzi je do wytwarzania nowych pędów.

Czasem dracenie zagrażają tarczniki, miseczniki i wełnowce, dlatego warto co pewien czas sprawdzać stan liści i pędów.

Zastosowanie

Jest niezwykle popularna. Uznaje się ją za dobrą roślinę doniczkową dla początkujących. Dracena obrzeżona świetnie rośnie i prezentuje się w wysokich, wąskich donicach ustawionych w pokojach dziennych, jadalniach czy bibliotekach.

W Afryce dracenę uprawia się w ogrodach i wykorzystuje na szpalery!

Popularne odmiany

  • 'Bicolor' – liście z żółtym brzegiem
  • 'Tricolor' – liście w kremowe prążki oraz czerwony brzeg
  • 'Colorama' – zielono-czerwono-różowe liście

Ciekawostki

Nazwa rośliny – dracena lub smokowiec, pochodzi z greckiego słowa drakania, które oznacza samicę smoka.


Tekst: Michał Mazik, zdjęcie: Flora Dania, Flower Council Holland