Dracena obrzeżona, smokowiec (Dracaena marginata) należy do rodziny szparagowatych (Asparagaceae). W środowisku naturalnym występuje na Madagaskarze, gdzie rośnie jako 4-5-metrowe drzewo. W uprawie doniczkowej zwykle nie przekracza 2,5 m wysokości (rośnie do sufitu), średnio roślina osiąga około 130 cm.

W zależności od warunków i sposobu pielęgnacji może być nierozgałęziona lub krzewiasta. Wypuszcza atrakcyjne, lancetowate liście (często zielono-różowo-kremowe). Ma tendencję do ogołacania od dołu.

Wymagania i uprawa

To mało wymagający gatunek, łatwy w uprawie. Lubi miejsca jasne, o dużej ilości światła rozproszonego (wtedy wytwarza intensywniej wybarwione liście). W cieniu dracena rośnie wolniej i jest bardziej zielona, na stanowiskach słonecznych natomiast często ulega poparzeniu i gubi liście. Lubi podłoża przepuszczalne, ale zasobne w składniki pokarmowe.

Dobrze rośnie i prezentuje się w wysokiej, wąskiej donicy, na której dnie powinna być solidna warstwa drenażu.
Latem dracena wymaga obfitego podlewania, nawet krótkie przesuszenie powoduje opadanie liści. Nie lubi także nadmiaru wody – woda nie może zalegać w podstawce. Od wiosny do jesieni warto co 2 tygodnie stosować nawóz o zwiększonej dawce potasu i fosforu. W sprzedaży dostępne są także specjalne nawozy dla palm, jukk i dracen.

Młode egzemplarze przesadza się co 1-2 lata, starsze znacznie rzadziej. Czasem dracenie zagrażają tarczniki, miseczniki i wełnowce, dlatego warto co pewien czas sprawdzać stan liści i pędów. Roślinę łatwo rozmnożyć przez ukorzenianie sadzonek wierzchołkowych (wysadza się je od razu do torfowego podłoża). Mało rozkrzewionym okazom warto uszczykiwać wierzchołki – to pobudzi je do wytwarzania nowych pędów.

Zastosowanie

To jedna z najpopularniejszych domowych roślin doniczkowych. Sprawdza się zarówno w pokojach dziennych, jak i mniej eksponowanych pomieszczeniach. W Afryce dracenę uprawia się w ogrodach i wykorzystuje na żywopłoty.

Tekst: Michał Mazik, zdjęcie: Flora Dania