Logo
Logo

Czy dracena jest trująca? Czy szkodzi ludziom i zwierzętom domowym?

Dracena to roślina z rodziny szparagowatych o niezwykle ciekawym wyglądzie. Wymaga niewiele zabiegów, a jednocześnie wygląda bardzo dobrze, stanowiąc dekorację zarówno nowoczesnych, jak i klasycznych wnętrz. Jednak czy dracena jest bezpieczna dla dzieci? Czy dracena może być trująca dla nas lub dla zwierząt? Sprawdź!

Spis treści
Czy dracena jest trująca dla ludzi? Jakie są objawy zatrucia? Czy dracena jest trująca dla zwierząt? Jak zabezpieczyc roślinę przed dziećmi i zwierzętami?

Czy dracena jest trująca dla ludzi?

Duża popularność draceny i jej obecność w biurach, szkołach, domach, a nawet centrach handlowych może tworzyć mylne wyobrażenie, że jest to roślina bezpieczna. Tymczasem dracena posiada związki, które są toksyczne zarówno dla ludzi, jak i zwierząt.

W liściach znajdują się znaczne ilości saponiny, które chociaż w niewielkich dawkach mogą być korzystne dla człowieka, to przyjmowane w dużych, niekontrolowanych ilościach szczególnie przez małe dzieci są bardzo toksyczne. Mogą one spowodować spadek białka całkowitego we krwi oraz do hemolizy erytrocytów, a w konsekwencji do uszkodzenia szpiku i anemii.

Najczęstsze objawy zatrucia draceną u dzieci to:

  • wymioty,
  • rozszerzone źrenice
  • i problemy z koncentracją.

W sytuacji podejrzenia, że dziecko spożyło liście draceny, należy bezzwłocznie udać się z nim do lekarza, który zaleci odpowiednie postępowanie.

Czy dracena jest trująca dla zwierząt?

Dracena jest toksyczna praktycznie dla wszystkich zwierząt, które są trzymane w domu, a więc dla psów, kotów czy gryzoni. Konsekwencje i objawy zależą od gatunku zwierzęcia.

  • Psy i koty nadmiernie się ślinią, mają obniżony apetyt, są osowiałe i wymiotują.
  • W przypadku gryzoni jest to głównie zanik ruchów jelita.

Zatrucie draceną zazwyczaj nie kończy się poważnymi konsekwencjami (np. zaburzenia czynności serca, skoki ciśnienia), a ryzyko śmierci jest stosunkowo niewielkie. Jednak zależy to od ilości spożytych liści oraz szybkości reakcji opiekuna zwierzaka. Zatrucie może być szczególnie niebezpieczne dla gryzoni, które wszystko obgryzają, a wbrew pozorom są dość delikatnymi zwierzętami. Dlatego, jeśli podejrzewa się, że zwierzak zjadł liście draceny, to należy od razu udać się z nim do weterynarza.

Dracena w domu

Biorąc pod uwagę toksyczne działanie draceny, jej obecność w domu, gdzie mieszkają małe dzieci oraz zwierzęta powinna być przemyślana. W przypadku dzieci i psów można spróbować zabezpieczyć roślinę, ustawiając ją w wyższym miejscu, które jest niedostępne dla dzieci i zwierzaków. W domu, gdzie znajdują się gryzonie, dracena może być ustawiona w pomieszczeniu, do którego nie mają dostępu zwierzaki.

Szczególnie narażone okazują się być koty, dla których dracena jest silnie toksyczna, a które są w stanie wejść praktycznie wszędzie, a dodatkowo są bardzo ciekawskie. Lepiej zrezygnować z tej rośliny, jeśli kot ma tendencje do podgryzania różnorodnych liście, a trawa dla kota nie jest dla niego wystarczająca.

W każdej tej sytuacji najprościej jest zrezygnować z zakupu draceny i wybrać inną, równie efektowną roślinę, która nie będzie toksyczna dla domowników i zwierząt. Dobrym przykładem roślin, które są stosunkowo bezpieczne (w razie ewentualnego spożycia należy obserwować reakcje dziecka lub zwierzaka, gdyż zawsze może wystąpić niepożądana reakcja np. alergiczna) są: juka, areka, eszewiera i ceropegia.


Tekst: Redakcja ZielonyOgródek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: Reey R/Unsplash

Autor
Czy dracena jest trująca? Czy szkodzi ludziom i zwierzętom domowym?
Czy dracena jest trująca? Czy szkodzi ludziom i zwierzętom domowym?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (4)
Powiązane rośliny
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl