Czy dracena jest trująca dla ludzi?
Duża popularność draceny i jej obecność w biurach, szkołach, domach, a nawet centrach handlowych może tworzyć mylne wyobrażenie, że jest to roślina bezpieczna. Tymczasem dracena posiada związki, które są toksyczne zarówno dla ludzi, jak i zwierząt.
W liściach znajdują się znaczne ilości saponiny, które chociaż w niewielkich dawkach mogą być korzystne dla człowieka, to przyjmowane w dużych, niekontrolowanych ilościach szczególnie przez małe dzieci są bardzo toksyczne. Mogą one spowodować spadek białka całkowitego we krwi oraz do hemolizy erytrocytów, a w konsekwencji do uszkodzenia szpiku i anemii.
Najczęstsze objawy zatrucia draceną u dzieci to:
- wymioty,
- rozszerzone źrenice
- i problemy z koncentracją.
W sytuacji podejrzenia, że dziecko spożyło liście draceny, należy bezzwłocznie udać się z nim do lekarza, który zaleci odpowiednie postępowanie.
Czy dracena jest trująca dla zwierząt?
Dracena jest toksyczna praktycznie dla wszystkich zwierząt, które są trzymane w domu, a więc dla psów, kotów czy gryzoni. Konsekwencje i objawy zależą od gatunku zwierzęcia.
- Psy i koty nadmiernie się ślinią, mają obniżony apetyt, są osowiałe i wymiotują.
- W przypadku gryzoni jest to głównie zanik ruchów jelita.
Zatrucie draceną zazwyczaj nie kończy się poważnymi konsekwencjami (np. zaburzenia czynności serca, skoki ciśnienia), a ryzyko śmierci jest stosunkowo niewielkie. Jednak zależy to od ilości spożytych liści oraz szybkości reakcji opiekuna zwierzaka. Zatrucie może być szczególnie niebezpieczne dla gryzoni, które wszystko obgryzają, a wbrew pozorom są dość delikatnymi zwierzętami. Dlatego, jeśli podejrzewa się, że zwierzak zjadł liście draceny, to należy od razu udać się z nim do weterynarza.
Dracena w domu
Biorąc pod uwagę toksyczne działanie draceny, jej obecność w domu, gdzie mieszkają małe dzieci oraz zwierzęta powinna być przemyślana. W przypadku dzieci i psów można spróbować zabezpieczyć roślinę, ustawiając ją w wyższym miejscu, które jest niedostępne dla dzieci i zwierzaków. W domu, gdzie znajdują się gryzonie, dracena może być ustawiona w pomieszczeniu, do którego nie mają dostępu zwierzaki.
Szczególnie narażone okazują się być koty, dla których dracena jest silnie toksyczna, a które są w stanie wejść praktycznie wszędzie, a dodatkowo są bardzo ciekawskie. Lepiej zrezygnować z tej rośliny, jeśli kot ma tendencje do podgryzania różnorodnych liście, a trawa dla kota nie jest dla niego wystarczająca.
W każdej tej sytuacji najprościej jest zrezygnować z zakupu draceny i wybrać inną, równie efektowną roślinę, która nie będzie toksyczna dla domowników i zwierząt. Dobrym przykładem roślin, które są stosunkowo bezpieczne (w razie ewentualnego spożycia należy obserwować reakcje dziecka lub zwierzaka, gdyż zawsze może wystąpić niepożądana reakcja np. alergiczna) są: juka, areka, eszewiera i ceropegia.
Tekst: Redakcja ZielonyOgródek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: Reey R/Unsplash