Logo
Patron serwisu
Ochrona drewna na lata
zwiń rozwiń 🡱
Logo

Jak urządzić wyjątkowy ogród zimowy? 15+ inspirujących pomysłów

Ogrody zimowe cieszą się coraz większą popularnością w krajach, w których zimowe miesiące nie pozwalają na wypoczynek na łonie natury. To wspaniały sposób na stworzenie przestrzeni do wypoczynku, która zostanie wypełniona niesamowitymi roślinami. Takie pełne zieleni, wygodnie urządzone miejsca sprzyja wypoczynkowi i pozwala się w pełni zrelaksować. Czym jest ogród zimowy? Czy ogród zimowy to, to samo, co oranżeria? Jak stworzyć wyjątkowy ogród zimowy?

Spis treści
Jak urządzić stylowy ogród zimowy? Oranżeria a ogród zimowy – czym się różnią? Ogród zimowy: sezonowy a całoroczny Na co zwrócić uwagę przy projektowaniu ogrodu zimowego? Jak zbudować ogród zimowy? Jak ogrzać ogród zimowy? Ile kosztuje ogród domowy? Jakie rośliny do ogrodu zimowego? Pomysły na ogród zimowy Meble i dodatki do ogrodu zimowego Ogród zimowy: prawidłowa konserwacja

Jak urządzić stylowy ogród zimowy?

Przystępując do urządzania ogrodu zimowego, należy najpierw dokładnie się zastanowić, jaką funkcję ma on spełniać i kto będzie z niego korzystał. Zazwyczaj jest to miejsce stworzone na wzór salonu bądź salonu z jadalnią i pełni niejako funkcję tarasu zimą.

Podstawą powinny być więc wygodne meble wypoczynkowe i ewentualnie stół oraz krzesła, aby wygodnie zjeść posiłek. Należy również dobrać odpowiednie dekoracje – świetnie sprawdzą się dodatki z naturalnych materiałów i drewniane meble, które będą współgrać z roślinami. Te ostatnie zależą od tego, jakie warunki stworzymy w ogrodzie zimowym i czy będzie on sezonowy, czy całoroczny. Warto zwrócić uwagę na podłogę – powinna być łatwa do utrzymania w czystości, gdyż będzie narażona na różne zabrudzenia podczas pielęgnacji roślin.  

Karola w Ogrodzie / YouTube


Oranżeria a ogród zimowy – czym się różnią?

Ogród zimowy często bywa nazywany oranżerią, tymczasem są to dwa różne pojęcia. Oranżeria tak samo, jak szklarnia służy do całorocznej uprawy roślin. Natomiast ogród zimowy służy przede wszystkim stworzeniu miejsca wypoczynku pełnego roślin. Oranżeria więc ma względy praktyczne, a drugie jest tworzone do relaksu. Ogród zimowy to przeszklone pomieszczenie wypoczynkowe, który może służyć właścicielom przez cały rok lub tylko w określonym czasie.  

Planowanie ogrodu zimowego należy zacząć od przemyślenia kilku kwestii. Jaki budżet możemy przeznaczyć na jego budowę i urządzenie? Czy chcemy żeby przylegał bezpośrednio do domu czy był osobnym budynkiem? W jakiej części ogrodu chcielibyśmy go postawić?

 

Ogród zimowy: sezonowy a całoroczny  

Ogród sezonowy ma dużo prostszą i lżejszą konstrukcję. Dzięki temu koszt jego wykonania jest dużo niższy, a sam montaż jest prosty. To pozwala na stworzenie dodatkowej przestrzeni w dowolnym momencie nawet po wybudowaniu domu. Niestety dość mocno się on nagrzewa i nie zapewnia całkowitej ochrony przed mrozem. To jednak dobre rozwiązanie, aby bezpiecznie przezimować rośliny, które są wrażliwe na mróz.

Prawdziwy ogród zimowy to ten całoroczny: zapewnia ochronę przed mrozem i pozwala na komfortowy wypoczynek. Różni się przede wszystkim konstrukcją, która nie ma szczelin. Wymaga on mocnych i grubych szyb, co znacząco zwiększa masę konstrukcji, a to oznacza, że niezbędne jest solidne połączenie ze ścianami i postawienie fundamentów.    

Oto tajemnica najpiękniejszych hortensji. Sprawdź pH gleby i poznaj sekret idealnego nawożenia
Przeczytaj także
Oto tajemnica najpiękniejszych hortensji. Sprawdź pH gleby i poznaj sekret idealnego nawożenia

Na co zwrócić uwagę przy projektowaniu ogrodu zimowego?  

Najlepiej, aby ogród zimowy był usytuowany przy wschodniej lub zachodniej ścianie domu. Dzięki temu będzie on wypełniony światłem, a jednocześnie nie będzie się nagrzewał latem. Najmniej korzystnym miejscem jest północna ściana, gdyż panuje tam dużo cienia. Warto też pamiętać, że w ogrodzie zimowym rośliny powinny mieć większe niż standardowo doniczki, aby umożliwić im prawidłowy rozwój. Należy również zadbać o prawidłową temperaturę oraz wentylację, co zapewni roślinom warunki właściwe do zachowania dobrej kondycji i pięknego wyglądu.  

Jak zbudować ogród zimowy?  

Budowa ogrodu zimowego o powierzchni do 35 m2 nie wymaga pozyskania specjalnego zezwolenia. Budowę należy rozpocząć od wykonania solidnych (np. betonowych) fundamentów, które są odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne. Dopiero potem można stawiać szkielet i przeszklenia ścienne, pamiętając, aby konstrukcja ogrodu zimowego była oddzielona od ściany styropianem, co zapewni dobrą izolację termiczną i wodną. Do wykonania przeszklenia, najlepiej wykorzystać dobrej jakości, przeznaczone do tego szkło o właściwych parametrach. Dzięki temu ograniczy się m.in. koszty ogrzewania.  

Jak ogrzać ogród zimowy?  

Całoroczny ogród zimowy wymaga ogrzewania do zachowania odpowiedniej temperatury, która powinna wynosić koło 20 stopni – jest ona odpowiednia dla wielu roślin, a jednocześnie przyjemna dla ludzi, umożliwiając im wypoczynek. Dobrze sprawdzą się grzejniki konwektorowe, które można zamontować na ścianach przy przeszkleniach. Warto też zadbać o prawidłową wentylację oraz klimatyzację, gdyż największym problemem ogrodów zimowych jest zbyt wysoka temperatura i wilgotność latem.  

Planując urządzenie ogrodu zimowego musimy pomyśleć o ogrzewaniu, które zapewni roślinom i przebywającym wewnątrz osobom odpowiednią temperaturę. Najczęściej do ogrodów zimowych doprowadza się po prostu centralne ogrzewanie.

Ile kosztuje ogród domowy?

Koszt ogrodu zimowego zależy w dużej mierze od wielkości pomieszczenia, wybranych materiałów, rodzaju dachu i oczywiście wyposażenia. Cena ogrodu zimowego może wahać się od kilku do kilkudziesięciu tysięcy. Najtańszą opcją jest zaplanowanie ogrodu zimowego już na etapie budowy domu lub zaadaptowanie części tarasu bądź balkonu. W tym ostatnim przypadku wystarczy dodać przeszklone ściany – nie ma potrzeby budowania już sufitu i stawiania fundamentów, a to znacznie obniża ostateczną cenę.  

Zakładasz lub naprawiasz trawnik? Potrzebujesz szybkich efektów? Oto plan działania!
Przeczytaj także
Zakładasz lub naprawiasz trawnik? Potrzebujesz szybkich efektów? Oto plan działania!

Jakie rośliny do ogrodu zimowego? 

Dobór roślin do ogrodu zimowego powinien być uzależniony od: • upodobań; • warunków, panujących w pomieszczeniu; • ilości dostępnego miejsca.

Trzeba więc też wziąć od uwagę siłę wzrostu tak, aby zbyt wysokie rośliny nie stały się problemem po kilku latach. W ogrodzie zimowym pięknie się prezentują drzewka cytrusowe, oleandry, palmy i storczyki.  

 

Pomysły na ogród zimowy

 

Meble i dodatki do ogrodu zimowego  

Do ogrodu zimowego nadają się zarówno lekkie, wiklinowe meble, jak i zestawy ogrodowe, czy eleganckie, skórzane kanapy. Ważne, aby były dobrze dobrane do gustu i potrzeb właścicieli. Podłoga powinna być wodoodporna i trwała – świetnie sprawdzi się gres lub kamień.

Jednak kluczowe jest oświetlenie, które stworzy odpowiedni klimat i wyeksponuje szczególnie ciekawe okazy. Warto wybrać żarówki, dające ciepłe światło, wykorzystać taśmy ledowe i dodać miękkie, naturalne materiały, które świetnie współgrają z roślinami.

Ogród zimowy: prawidłowa konserwacja

Ogród zimowy, jak każde pomieszczenie domowe, należy regularnie sprzątać. Nie chodzi wyłącznie o czyszczenie posadzki, lecz również o mycie konstrukcji. Dowiedz się jak poprawnie konserwować ogród zimowy. Nieusuwany brud, a także długotrwały kontakt z wilgocią nie tylko negatywnie wpływają na estetykę, ale w długim okresie czasu mogą powodować zniszczenie konstrukcji.

Sporym wyzwaniem jest charakterystyczna dla tego typu obiektów duża ilość przeszkleń. Szczególnie kłopotliwe jest utrzymanie w czystości przejrzystej powierzchni dachowej, którą często porasta mech i glony. Dlatego warto zaopatrzyć się w wygodną drabinę i szczotkę na długim kiju, dzięki czemu łatwiej będzie dotrzeć do trudno dostępnych miejsc.

Aby przedłużyć żywotność ogrodu, trzeba:

  • starać się regularnie myć okna zimowego ogrodu,
  • dokładnie czyścić zawiasy, zamki i uszczelki w częściach otwieranych – w oknach i drzwiach,
  • po przemyciu preparatem odtłuszczającym i zmyciu brudu, elementy te nawilża się środkiem smarującym.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: Krzysztof Grzegorzewicz, Sonelly745 / Dreamstime

Autor
Jak urządzić wyjątkowy ogród zimowy? 15+ inspirujących pomysłów
Jak urządzić wyjątkowy ogród zimowy? 15+ inspirujących pomysłów
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (3)