Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2021
2
Okazje
Artykuł na: 4-5 minut

Jak uprawiać oleander w donicy?

Oleander do bardzo lubiana roślina doniczkowa. Kojarzy nam się ze śródziemnomorskim ciepłem, wakacjami i przede wszystkim z kwiatami obok których nie da się przejść obojętnie. Podpowiadamy, jak uprawiać oleander w donicy, by obficie kwitł i był zdrowy przez wiele lat.

 

Za ojczyznę oleandra pospolitego (łac. Nerium oleander) uznaje się powszechnie kraje śródziemnomorskie, ale występuje on także w południowej Azji, a introdukowany został na wszystkie kontynenty o ciepłym klimacie. W naturze to rozłożyste drzewko lub krzew dorastający nawet do ośmiu metrów, a w naszym kraju może być uprawiany jedynie w doniczkach.

Oleander zachwyca swoimi lancetowatymi liśćmi, a przede wszystkim obfitym kwitnieniem w okresie od czerwca do września. Co więcej, kwitnie zawsze, o ile zapewnione zostaną jego zapotrzebowania na wodę, światło i napływ powietrza. Kwiaty oleandra występują w czterech kolorach: czerwonym, różowym, białym albo żółtym.

Kwiat oleandra pospolitego, fot. Franz W. - Pixabay
Fot. Franz W./Pixabay 

UWAGA!
Przy wszystkich walorach oleandra pospolitego nie należy jednak zapominać, że jest rośliną trującą!

Oleander w donicy idealny na taras

Ze względu na brak odporności na niskie temperatury oleander w Polsce nie może być uprawiany w ogrodzie. Za niezbyt korzystne jednakże uznaje się również utrzymywanie oleandra w doniczkach w domu przez cały rok.

Roślina lubi miejsca dobrze nasłonecznione, a przy tym przewiewne, najpiękniej i najobficiej kwitnie więc na tarasach albo na dobrze nasłonecznionych balkonach. Nie należy przy tym bać się wystawiania oleandra do ogrodu. Przez cały sezon może on w nim przebywać, ale nie w gruncie, lecz w donicach. Przy dobrze zamaskowanych pojemnikach oleander będzie sprawiał wrażenie krzewu ogrodowego.

Stanowisko i pielęgnacja oleandra w donicy

Jakich warunków potrzebuje oleander w doniczce?

Najlepsze dla oleandra pospolitego jest miejsce w kierunku na południe, gdzie może zebrać najwięcej słońca. Poradzi sobie również nawet w bardzo suchym powietrzu, jednak wtedy musimy podlewać go codziennie letnią wodą, najlepiej od dołu, czyli nalewana do głębokiej podstawki jego doniczki.

Jaką donicę i podłoże wybrać dla oleandra?

Doniczka dla oleandra powinna być lekko obszerna, aby uniknąć częstego przesadzania, a podłoże torfowe z domieszką gliny i wapna. Takie podłoże trzeba z wierzchu wymienić raz w roku.

Oleander wymaga nawożenia i to dość obfitego, ponieważ zaleca się nawozić roślinę raz w tygodniu nawozem uniwersalnym dla roślin kwitnących.

Jak przesadzać oleandra w donicy?

Przesadzanie oleandra nie jest dla niego najlepsze, ale konieczne ze względu na rozrastającą się kępę korzeniową.

Podczas przesadzania należy odciąć stare i najdłuższe pędy, a kępę korzeniową rozluźnić. Roślinę należy również przycinać, ale raz na 2-3 lata i zawsze na wiosnę. Wprawdzie opóźni to kwitnienie, ale z jednego zdrewniałego pędu oleander wypuści wiele odrostów i pod koniec sezonu będzie odnowiony.

Jak rozmnażać oleandra?

  • Nowe sadzonki dla roślin pozyskujemy z pędów oleandra.
  • Należy pozbawić dolnych liści i po dodaniu ukorzeniacza, wysadzić do gruntu w doniczce.
  • Podłoże powinno być mieszaniną piasku i torfu.
  • W zależności od warunków nowy oleander może się ukorzenić w miesiąc lub nawet dwa.
  • Wysadzony wiosną może ładnie kwitnąć jeszcze w tym samym roku.

Oleander w donicy zimą – jak i gdzie zimować

W połowie września najlepiej zaprzestać nawożenia, aby roślina się nieco wyciszyła. Przed zabraniem z tarasu natomiast dobrze jest oleander porządnie podlać, gdyż w okresie zimowym powinien otrzymywać wodę jedynie przy zaobserwowaniu przesychania.

  • Zabieramy oleander z tarasu po przekwitnięciu i odcięciu owocników.
  • Ustawiamy do wiosny w miejscu o temperaturze 5-10 °C, najlepiej z dostępem światła.


Tekst: Redakcja ZielonyOgródek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: Botond/Depositphotos

Tagi
Newsletter
Zapisz się na newsletter, aby otrzymywać od nas bezpłatne porady ogrodnicze!
Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (1)
Powiązane rośliny
Nowe treści

 

Ważne tematy
Lista zakupów
Nowe rośliny w katalogu
Zostań redaktorem!

Podziel się z nami swoim ogrodniczym doświadczeniem.
W nagrodę otrzymasz wybrane czasopismo.


Komentarze

ŚWIĘTA
Na czasie
ŚWIĘTA
Zobacz więcej
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu