Logo
Logo
2
Okazje
Artykuł na: 4-5 minut

Jak uprawiać oleander w donicy?

Oleander do bardzo lubiana roślina doniczkowa. Kojarzy nam się ze śródziemnomorskim ciepłem, wakacjami i przede wszystkim z kwiatami obok których nie da się przejść obojętnie. Podpowiadamy, jak uprawiać oleander w donicy, by obficie kwitł i był zdrowy przez wiele lat.

 

Za ojczyznę oleandra pospolitego (łac. Nerium oleander) uznaje się powszechnie kraje śródziemnomorskie, ale występuje on także w południowej Azji, a introdukowany został na wszystkie kontynenty o ciepłym klimacie. W naturze to rozłożyste drzewko lub krzew dorastający nawet do ośmiu metrów, a w naszym kraju może być uprawiany jedynie w doniczkach.

Oleander zachwyca swoimi lancetowatymi liśćmi, a przede wszystkim obfitym kwitnieniem w okresie od czerwca do września. Co więcej, kwitnie zawsze, o ile zapewnione zostaną jego zapotrzebowania na wodę, światło i napływ powietrza. Kwiaty oleandra występują w czterech kolorach: czerwonym, różowym, białym albo żółtym.

Kwiat oleandra pospolitego, fot. Franz W. - Pixabay
Fot. Franz W./Pixabay 

UWAGA!
Przy wszystkich walorach oleandra pospolitego nie należy jednak zapominać, że jest rośliną trującą!

Oleander w donicy idealny na taras

Ze względu na brak odporności na niskie temperatury oleander w Polsce nie może być uprawiany w ogrodzie. Za niezbyt korzystne jednakże uznaje się również utrzymywanie oleandra w doniczkach w domu przez cały rok.

Roślina lubi miejsca dobrze nasłonecznione, a przy tym przewiewne, najpiękniej i najobficiej kwitnie więc na tarasach albo na dobrze nasłonecznionych balkonach. Nie należy przy tym bać się wystawiania oleandra do ogrodu. Przez cały sezon może on w nim przebywać, ale nie w gruncie, lecz w donicach. Przy dobrze zamaskowanych pojemnikach oleander będzie sprawiał wrażenie krzewu ogrodowego.

Stanowisko i pielęgnacja oleandra w donicy

Jakich warunków potrzebuje oleander w doniczce?

Najlepsze dla oleandra pospolitego jest miejsce w kierunku na południe, gdzie może zebrać najwięcej słońca. Poradzi sobie również nawet w bardzo suchym powietrzu, jednak wtedy musimy podlewać go codziennie letnią wodą, najlepiej od dołu, czyli nalewana do głębokiej podstawki jego doniczki.

Jaką donicę i podłoże wybrać dla oleandra?

Doniczka dla oleandra powinna być lekko obszerna, aby uniknąć częstego przesadzania, a podłoże torfowe z domieszką gliny i wapna. Takie podłoże trzeba z wierzchu wymienić raz w roku.

Oleander wymaga nawożenia i to dość obfitego, ponieważ zaleca się nawozić roślinę raz w tygodniu nawozem uniwersalnym dla roślin kwitnących.

Jak przesadzać oleandra w donicy?

Przesadzanie oleandra nie jest dla niego najlepsze, ale konieczne ze względu na rozrastającą się kępę korzeniową.

Podczas przesadzania należy odciąć stare i najdłuższe pędy, a kępę korzeniową rozluźnić. Roślinę należy również przycinać, ale raz na 2-3 lata i zawsze na wiosnę. Wprawdzie opóźni to kwitnienie, ale z jednego zdrewniałego pędu oleander wypuści wiele odrostów i pod koniec sezonu będzie odnowiony.

Jak rozmnażać oleandra?

  • Nowe sadzonki dla roślin pozyskujemy z pędów oleandra.
  • Należy pozbawić dolnych liści i po dodaniu ukorzeniacza, wysadzić do gruntu w doniczce.
  • Podłoże powinno być mieszaniną piasku i torfu.
  • W zależności od warunków nowy oleander może się ukorzenić w miesiąc lub nawet dwa.
  • Wysadzony wiosną może ładnie kwitnąć jeszcze w tym samym roku.

Oleander w donicy zimą – jak i gdzie zimować

W połowie września najlepiej zaprzestać nawożenia, aby roślina się nieco wyciszyła. Przed zabraniem z tarasu natomiast dobrze jest oleander porządnie podlać, gdyż w okresie zimowym powinien otrzymywać wodę jedynie przy zaobserwowaniu przesychania.

  • Zabieramy oleander z tarasu po przekwitnięciu i odcięciu owocników.
  • Ustawiamy do wiosny w miejscu o temperaturze 5-10 °C, najlepiej z dostępem światła.


Tekst: Redakcja ZielonyOgródek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: Botond/Depositphotos

Tagi
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (1)
Powiązane rośliny
Warto przeczytać
Lista zakupów


Komentarze

NEWSLETTER
Zapisz się i odbierz darmowe e-wydanie magazynu Gardeners` World!
Twoja strona ogrodu