Logo
Logo

Czy ogród zimowy wlicza się do powierzchni użytkowej?

Pytanie czytelnika: Jestem na etapie projektowania domu. Chciałbym zbudować ogród zimowy. Czy taki ogród wlicza się do powierzchni użytkowej i czy można zbudować go bez pozwolenia na budowę?

Odpowiadając na pierwszą część pytania - tak, bez względu na metraż ogrodu zimowego, wlicza się on do powierzchni użytkowej (zabudowy) budynku

Ogród zimowy, jak wskazuje nam art. 29 prawa budowlanego, można zbudować bez pozwolenia, ale na ściśle określonych zasadach. Budowa takiego obiektu bez spełnienia wymogów formalnych będzie możliwa tylko wtedy, gdy jego powierzchnia nie będzie przekraczała 25m2. W takiej sytuacji wystarczy jedynie zgłosić zamiar budowy w starostwie powiatowym. We wniosku trzeba określić rodzaj, zakres i sposób wykonywania robót budowlanych oraz termin ich rozpoczęcia. Do dokumentacji trzeba dołączyć oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane oraz inne pozwolenia wymagane odrębnymi przepisami. Prace budowlane można rozpocząć po 30 dniach od dnia doręczenia zgłoszenia i nie później niż po upływie 2 lat od określonego w zgłoszeniu terminu ich rozpoczęcia.

Jeżeli natomiast ogród zimowy ma mieć powierzchnię większą niż 25 m², w urzędzie należy złożyć wniosek o pozwolenie na budowę i dołączyć do niego cztery egzemplarze projektu budowlanego oraz pozostałe dokumenty wymagane przepisami szczególnymi. W tym przypadku również nie można pominąć zgłoszenia budowy - trzeba złożyć oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane oraz aktualną decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. Pozwolenie na budowę jest ważne przez 3 lata.

Zdjęcie tytułowe: Gregory Beaty / Pixabay

Komentarze

Dodaj komentarz

Gość jolantabytom

20-07-2022 15:13

Moje marzenie o ogrodzie zimowym się spełniło :) Zamówiłam wczoraj w Aluhaus :) Czekam na realizację!!!

Wiecej na Forum ZielonyOgrodek.pl

 

 
To Cię zainteresuje
Twoja strona ogrodu