Logo
Logo

Maranta leuconeura (Maranta leuconeura)

Maranta leuconeura (Maranta leuconeura) | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
 
 • Dekoracyjność: ulistnienie
 • Gleba: torfowa, żyzna, próchniczna
 • Kwiaty: niepozorne
 • Odczyn gleby: lekko kwaśna
 • Pokrój: pokładający się, rozłożysty
 • Wilgotność: gleba umiarkowanie wilgotna
 • Stanowisko: słońce, półcień
 • Zastosowanie: roślina dekoracyjna, wnętrza
 • Maranta leuconeura (Maranta leuconeura) to niewielka bylina zaliczana do rodziny marantowatych (Marantaceae) – rośliny do niej należące są dość podobne i często ze sobą mylone (patrz kalatea). Ich ojczyzną są tropikalne lasy Ameryki Południowej.

  Maranta leuconeura dorasta do ok. 20-30 cm wys., rozrastając się głównie na boki. Pokrój rośliny zmienia się z wiekiem – początkowo jest gęsty i zwarty, ale z czasem staje się rozłożysty, płożący lub zwisający. Roślina tworzy krótkie pędy z których na długich, sztywnych ogonkach wyrastają duże, szeroko-owalne, wzorzyste i aksamitne w dotyku liście. W uprawie spotykane są głównie jej ciekawe odmiany o liściach pokrytych plamami lub rysunkiem kontrastowo zabarwionych nerwów.

  Kwiaty są niepozorne, osadzone na cienkich, wzniesionych łodyżkach, ale ponieważ nie mają większej wartości ozdobnej, lepiej jest je usuwać.

  Charakterystyczną cechą maranty jest zdolność do składania się jej liści blaszkami do środka po zachodzie słońca (na noc). Dzięki temu nietypowemu zachowaniu zyskała przydomek "rośliny modlącej się".

  Wymagania i uprawa

  Maranta leuconeura to piękna, ale też wymagająca roślina. W sezonie wegetacyjnym oczekuje jasnego, ale osłoniętego przed bezpośrednim słońcem stanowiska oraz wysokiej temperatury (22-26 °C). Odpowiednie jest podłoże żyzne, próchnicze, lekko kwaśne i stale lekko wilgotne.

  Latem musimy zwracać szczególną uwagę na obfite, regularne podlewanie. Jednocześnie pamiętajmy, że ziemia w doniczce nigdy nie może być stale mokra, gdyż korzenie rośliny łatwo gniją. Maranta wymaga też wysokiej wilgotności powietrza, dlatego warto w jej pobliżu postawić nawilżacz powietrza.

  Zimą maranta potrzebuje spoczynku w nieco niższych temperaturach, dlatego powinna zostać przeniesiona do jasnego, ale chłodniejszego pomieszczenia (ok. 18-20°C, nie mniej niż 15°C). W tym czasie roślinę należy podlewać mniej obficie, nie dopuszczając jednak do całkowitego wyschnięcia podłoża.

  Kiedy maranta nadmiernie się rozrośnie, wiosną można przesadzić ją do nowej doniczki. Przy okazji przesadzania, roślinę można rozmnożyć przez podział.

  Zastosowanie

  Maranty ze względu na swój zwisający lub płożący pokrój, najlepiej prezentują się w wiszących doniczkach i makramach. Ich pędy można też umieszczać na podporach (np. drabinkach lub palikach z mchem). Rośliny doskonale nadają się także do uprawy w oknach kwiatowych, miniszklarenkach, widnych łazienkach i oranżeriach.

  Wybrane odmiany

  • 'Kerchoveana' – o zielonych liściach z brązowymi plamami między nerwami
  • 'Kerchoveana Variegata' – podobna do poprzedniej, ale dodatkowo z kremowymi przebarwieniami
  • 'Massangeana' - o zielonych liściach ze srebrnym unerwieniem i brązowawymi plamami
  • 'Erythroneura' – o ciemnozielonych lisicach z różowym unerwieniem

  Ciekawostki

  W bardzo wielu miejscach spotyka się jej łacińską nazwę z błędem, tj.: Marantha.

  Maranta została wybrana jako Roślina Roku 2021 przez jedną z największych firm z branży wysyłkowej kwiatów – 1-800-FLOWERS.COM, Inc. (U.S.A.). Nie powinniśmy się więc dziwić, że będzie bardzo często wybierana na prezenty oraz prawdopodobnie stanie się jedną z najpopularniejszych roślin doniczkowych tego roku!


  Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcia: Flower Council Holland, Floradania.dk

  Powiązane tematy
  Zwiń Pokaż więcej (1)
   

  Komentarze

  Dodaj komentarz
  Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl