Logo
Logo

Jak rozmnożyć marantę | Podział, sadzonki, wysiew?

Maranty to bardzo atrakcyjne, choć wymagające rośliny domowe. Posiadają mnóstwo gatunków i odmian o atrakcyjnych liściach, często ozdobionych kolorowymi wzorami, plamami i deseniami. Jeśli maranty należą do twoich ulubieńców i chciałbyś mieć ich w mieszkaniu jak najwięcej, spróbuj rozmnożyć rośliny, które już posiadasz lub uzyskaj nowe sadzonki od znajomych i przyjaciół.

Spis treści
Jak podzielić dużą marantę? Jak robi się sadzonki pędowe maranty? Czy marantę można wysiewać? Film o rozmnażaniu maranty

Rozmnażanie przez podział krok po kroku
Z marantą najlepsze podziały

Sposobów na rozmnażanie marant jest kilka, ale najlepszym i najbardziej uniwersalnym z nich jest rozmnażanie roślin przez podział dorosłego egzemplarza. Ta metoda nadaje się do rozmnażania wszystkich marant, bez względu na ich wygląd i pokrój.

  • Podział rośliny najlepiej przeprowadzić wiosną, przy okazji jej przesadzania.
  • Aby uzyskać sadzonki, wyjmuje się marantę z doniczki, oczyszcza delikatnie jej bryłę korzeniową z nadmiaru ziemi i ostrożnie oddziela palcami sadzonki, z których każda powinna mieć co najmniej 1-2 liście i własne korzenie.
  • Uzyskane w ten sposób sadzonki umieszcza się w nowych donicach wypełnionych dobrym podłożem (może być podłoże uniwersalne dla roślin doniczkowych o lekko kwaśnym odczynie pH z dodatkiem piasku lub perlitu, torfu i ziemi liściowej lub kompostu), podlewa, ustawia na docelowym stanowisku i gotowe.

Ziemia do roślin tropikalnych
Specjalistyczne podłoże dostosowane do wszystkich domowych roślin zielonych. Dzięki odpowiedniej mieszance składników gwarantuje odpowiednią strukturę jak i przepuszczalność podłoża.
Zamów i kup online

Podpowiedź: Sadzonki można też dosadzić do doniczki z wyrośniętym, ale słabo rozkrzewionym egzemplarzem, dzięki czemu roślina w doniczce się zagęści i zyska ładniejszy, bardziej efektowny wygląd.

Rozmnażanie przez sadzonki
Fragmenty pędów sposobem na nową marantę

Rozmnażanie marant przez podział to bardzo wygodna, łatwa i praktyczna metoda pozyskania nowych roślin, ale najprościej przeprowadzić ją w domu, bo trudno oczekiwać, że znajomy, który posiada wyjątkowo atrakcyjną marantę, którą też chcielibyśmy uprawiać, wyjmie ją z doniczki i rozsadzi dla nas na poczekaniu. Może natomiast podzielić się z nami sadzonką pędową, ściętą z dorosłej rośliny, bo w ten sposób też można rozmnażać wiele marant. Niestety ta metoda nie jest już tak uniwersalna jak poprzednia, bo dotyczy głównie tych gatunków, które posiadają pędy z „kolankami” czyli zgrubieniami, z których wyrastają liście.

  • Ścinamy pęd w miejscu 2-3 cm poniżej kolanka i odkładamy na kilka godzin dla zabliźnienia się rany i utworzenia tkanki kalusowej.
  • Następnie umieszczamy fragment pędu w słoiku ze zwykłą, letnią wodą. Jeśli boimy się, że sadzonka zacznie nam zagniwać, do wody możemy dodać nieco pokurczonej tabletki leczniczego węgla aktywnego.
  • Z kolanka na pędzie korzenie powinny wyrosnąć w ciągu 2-3 tygodni. Kiedy się pokażą, sadzonkę przenosimy do doniczki wypełnionej dobą ziemią kwiatową (j.w.), podlewamy i umieszczamy na docelowym stanowisku.

 
 

Popularną w ostatnim czasie metodą dalszej uprawy takiej ukorzenionej sadzonki jest też trzymanie jej w wodzie i oglądanie przez szklane ścianki słoika, wazonika lub specjalnej próbówki na stojaku (do kupienia w centrach ogrodniczych), stopniowo rozrastających się korzonków. Umieszczając roślinę w wodzie musimy jednak uważać, aby nie zanurzać w niej liści, które szybko zgniją i spowodują zanieczyszczenie wody. Należy też unikać zalania wodą wierzchołka wzrostu rośliny, bo to może doprowadzić do zgnicia sadzonki i cały proces będzie trzeba rozpoczynać od nowa.

Taki rodzaj uprawy roślin to uproszczona hydroponika, która nie wymaga stosowania specjalnych podłoży, ale nie jest całkiem bezobsługowa. Aby rośliny mogły być w ten sposób uprawiane przez dłuższy czas, raz na tydzień należy wymienić im wodę na świeżą, przy okazji oczyszczając naczynie z glonów. Należy też pamiętać, że rośliny do rozwoju potrzebują składników pokarmowych, których w czystej wodzie nie znajdą, dlatego w okresie wegetacyjnym trzeba od czasu do czasu dodać do wody odrobinę rozcieńczonego nawozu dla roślin zielonych bądź płynnego nawozu dla roślin uprawianych metodą hydroponiczną (warto użyć zakraplacza, bo nawóz łatwo jest przedawkować). Naczynie z rośliną należy też trzymać w miejscu jasnym, ale osłoniętym przed bezpośrednim słońcem, które mogłoby powodować szybki rozwój bakterii oraz glonów.

Wysiewanie maranty
Nasiona na drugim planie

W uprawie domowej nie praktykuje się natomiast rozmnażania marant przez za pomocą siewu nasion i to z kilku powodów. Po pierwsze, nasiona marant są trudne do zdobycia, a rośliny uprawiane w mieszkaniu bardzo rzadko je zawiązują, po drugie do skiełkowania nasiona wymagają odpowiednich warunków, które trudno zapewnić im w domu, a po trzecie potomstwo uzyskane z nasion często nie zachowuje charakterystycznych cech odmianowych egzemplarza matecznego, a nie każdy lubi niespodzianki. Trzeba też pamiętać, że cały proces pozyskiwania młodych roślin z nasion trwa znacznie dłużej, niż uzyskanie sadzonek przez podział roślin lub ukorzenienie pędów, wiec w uprawie amatorskiej raczej się nie opłaca.

Film poradnikowy
Rozmnóż marantę po mistrzowsku!

MakeYourLifeGreener / Youtube

 

Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcie tytułowe: Firn / AdobeStock

Autor
Jak rozmnożyć marantę | Podział, sadzonki, wysiew?
Jak rozmnożyć marantę | Podział, sadzonki, wysiew?
Katarzyna Józefowicz

Jej pasja to rośliny. Ich pielęgnowanie i obserwowanie każdego dnia, jak się rozwijają i zmieniają. Zajmowanie się własnym ogrodem daje jej największą satysfakcję. Dzięki temu ma szansę nie tylko podziwiać wypielęgnowane rabaty, ale też zmierzyć się z problemami, które dotykają wielu ogrodników, sprawdzać różne sposoby ich rozwiązywania i dzielić się zdobytym doświadczeniem z innymi miłośnikami ogrodów.

 
Powiązane rośliny

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl
kategoria-dom_i_balkon_rosliny_w_mieszkaniu