Cissus rombolistny (Cissus alata syn. Cissus rhombifolia) należy do rodziny winoroślowatych (Vitaceae). W środowisku naturalnym występuje w Ameryce Środkowej i Południowej. W Polsce to znana i ceniona roślina pokojowa.
Jak wygląda cissus rombolistny?
W naturalnym środowisku cissus rombolistny osiąga nawet do 5 metrów długości, jednak w warunkach domowych jego pędy zwykle nie przekraczają 1,5 metra długości. Charakteryzuje się dłoniastymi, trójlistkowymi liśćmi, które są ciemnozielone, błyszczące i delikatnie, rzadko ząbkowane. Roślina wytwarza wąsy czepne, które pozwalają jej wspinać się po podporach. Zarówno młode pędy jak i rozwijające się liście są wyraźnie owłosione.
W uprawie doniczkowej w warunkach domowych cissus raczej nie kwitnie. Warto jednak wiedzieć, że jego kwiaty są niepozorne, białe, żółte lub zielone, zebrane w pęczki od 3-10 sztuk. Wyrastają w kątach liści. Owoce to twarde, ciemnofioletowe jagody.
Wymagania i uprawa cissusa rombolistnego
Cissus rombolistny jest łatwy w uprawie i ma małe wymagania. Lubi stanowiska jasne ale dobrze radzi sobie również w cieniu (nadal atrakcyjnie wygląda, ale rośnie wolniej). Optymalna temperatura latem wynosi 16-24 °C, zimą roślina woli chłód (8-10 °C). Cissus lubi żyzne, próchnicze, przepuszczalne podłoże. Uniwersalną ziemię dla roślin pokojowych zaleca się przemieszać z piaskiem i ziemią liściową.
Jest rośliną odporną – dobrze znosi przeciągi, dym tytoniowy i inne zanieczyszczenia powietrza.
Cissusa łatwo rozmnaża się przez ukorzenianie sadzonek wierzchołkowych i pędowych.
Pielęgnacja cissusa rombolistnego
Roślinę podlewa się niezbyt intensywnie – przed kolejnym zabiegiem podłoże powinno lekko przeschnąć. Nie można jej zalewać, woda nie powinna zalegać w podstawce. Cissus dobrze reaguje na zraszanie – zimą warto wykonywać je nawet codziennie. Sporadycznie (co kilka tygodni) roślinę warto dokarmić nawozem dla roślin o ozdobnych liściach.
Młode egzemplarze przesadza się co 1-2 lata, starsze raz na kilka lat, gdy korzenie zaczną przerastać otwory w donicy.
Szkodniki i choroby cissusa rombolistnego
Cissus rombolistny jest bardzo rzadko atakowany przez szkodniki. Wśród chorób najczęściej spotykanym problemem jest gnicie korzeni spowodowane nadmiernym podlewaniem. Regularne kontrolowanie stanu rośliny i odpowiednia pielęgnacja są kluczowe w zapobieganiu tym problemom.
Zastosowanie cissusa rombolistnego
Cissus rombolistny jest uniwersalną rośliną, która sprawdzi się we wnętrzach urządzanych w różnym stylu. Z reguły uprawia się ją w wiszących pojemnikach, w kwietnikach oraz na regałach, by zwisający pokrój w całej swojej okazałości zdobił pomieszcznie. To idealny gatunek dla osób niemających doświadczenia w uprawie roślin ponieważ jest wytrzymała i znosząca zaniedbania – jest odpowiednia, jako pierwsza roślina dla dzieci.
Gdzie kupić sadzonki cissusa rombolistnego?
Cissus rombolistny to gatunek łatwo dostępna i powinniśmy go znaleźć w większości sklepów oferujących rośliny doniczkowe. Nie ma konkretnego terminu, gdy roślina jest bardziej dostępna. Można ją też łatwo zamówić w sklepach internetowych takich jak:
Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcia: simona, tatsiana502, денис климов / AdobeStock; Flora Dania