Cissus rombolistny Cissus rhombifolia

Cissus rombolistny
Cissus rombolistny (Cissus rhombifolia ) | To roślina, która zachwyca swoją prostotą i elegancją. Charakteryzuje się błyszczącymi, złożonymi liśćmi, które dodają uroku każdemu wnętrzu. Jest to roślina niewymagająca, idealna dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z ogrodnictwem. Cissus rombolistny świetnie radzi sobie w różnych warunkach świetlnych, od jasnych miejsc po półcień. Jego uprawa nie wymaga specjalistycznej wiedzy – wystarczy regularne podlewanie i sporadyczne dokarmianie. Dowiedz się więcej o tej fascynującej roślinie i spraw, aby Twoje wnętrze zyskało zielonego, łatwego w pielęgnacji towarzysza.
Posłuchaj
00:00
65
Gleba: przepuszczalna, żyzna
Odczyn gleby: lekko kwaśna
Pokrój: pnącze
Wysokość: 1-1,5 m
Wilgotność: gleba umiarkowanie sucha
Stanowisko: półcień, cień
Zastosowanie: roślina pnąca, wnętrza
Spis treści
Opis rośliny Wymagania i uprawa Pielęgnacja Szkodniki i choroby Zastosowanie Gdzie kupić?

Cissus rombolistny (Cissus alata syn. Cissus rhombifolia) należy do rodziny winoroślowatych (Vitaceae). W środowisku naturalnym występuje w Ameryce Środkowej i Południowej. W Polsce to znana i ceniona roślina pokojowa.

Jak wygląda cissus rombolistny?

W naturalnym środowisku cissus rombolistny osiąga nawet do 5 metrów długości, jednak w warunkach domowych jego pędy zwykle nie przekraczają 1,5 metra długości. Charakteryzuje się dłoniastymi, trójlistkowymi liśćmi, które są ciemnozielone, błyszczące i delikatnie, rzadko ząbkowane. Roślina wytwarza wąsy czepne, które pozwalają jej wspinać się po podporach. Zarówno młode pędy jak i rozwijające się liście są wyraźnie owłosione.

W uprawie doniczkowej w warunkach domowych cissus raczej nie kwitnie. Warto jednak wiedzieć, że jego kwiaty są niepozorne, białe, żółte lub zielone, zebrane w pęczki od 3-10 sztuk. Wyrastają w kątach liści. Owoce to twarde, ciemnofioletowe jagody.

Wymagania i uprawa cissusa rombolistnego

Cissus rombolistny jest łatwy w uprawie i ma małe wymagania. Lubi stanowiska jasne ale dobrze radzi sobie również w cieniu (nadal atrakcyjnie wygląda, ale rośnie wolniej). Optymalna temperatura latem wynosi 16-24 °C, zimą roślina woli chłód (8-10 °C). Cissus lubi żyzne, próchnicze, przepuszczalne podłoże. Uniwersalną ziemię dla roślin pokojowych zaleca się przemieszać z piaskiem i ziemią liściową.

Jest rośliną odporną – dobrze znosi przeciągi, dym tytoniowy i inne zanieczyszczenia powietrza.

Cissusa łatwo rozmnaża się przez ukorzenianie sadzonek wierzchołkowych i pędowych.

Pielęgnacja cissusa rombolistnego

Roślinę podlewa się niezbyt intensywnie – przed kolejnym zabiegiem podłoże powinno lekko przeschnąć. Nie można jej zalewać, woda nie powinna zalegać w podstawce. Cissus dobrze reaguje na zraszanie – zimą warto wykonywać je nawet codziennie. Sporadycznie (co kilka tygodni) roślinę warto dokarmić nawozem dla roślin o ozdobnych liściach.

Młode egzemplarze przesadza się co 1-2 lata, starsze raz na kilka lat, gdy korzenie zaczną przerastać otwory w donicy.

Szkodniki i choroby cissusa rombolistnego

Cissus rombolistny jest bardzo rzadko atakowany przez szkodniki. Wśród chorób najczęściej spotykanym problemem jest gnicie korzeni spowodowane nadmiernym podlewaniem. Regularne kontrolowanie stanu rośliny i odpowiednia pielęgnacja są kluczowe w zapobieganiu tym problemom.

Zastosowanie cissusa rombolistnego

Cissus rombolistny jest uniwersalną rośliną, która sprawdzi się we wnętrzach urządzanych w różnym stylu. Z reguły uprawia się ją w wiszących pojemnikach, w kwietnikach oraz na regałach, by zwisający pokrój w całej swojej okazałości zdobił pomieszcznie. To idealny gatunek dla osób niemających doświadczenia w uprawie roślin ponieważ jest wytrzymała i znosząca zaniedbania – jest odpowiednia, jako pierwsza roślina dla dzieci.

Gdzie kupić sadzonki cissusa rombolistnego?

Cissus rombolistny to gatunek łatwo dostępna i powinniśmy go znaleźć w większości sklepów oferujących rośliny doniczkowe. Nie ma konkretnego terminu, gdy roślina jest bardziej dostępna. Można ją też łatwo zamówić w sklepach internetowych takich jak:

 

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcia: simona, tatsiana502, денис климов / AdobeStock; Flora Dania

Obserwuj
Autor
Redakcja portalu Redakcja portalu

Redakcja ZielonyOgrodek.pl to zespół ogrodników i projektantów, który dzieli się z wami swoją praktyczną wiedzą i pomysłami na ogród. 

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Więcej na ten temat
Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
Komentarze

Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści