Logo
Logo

Cissus rombolistny (Cissus rhombifolia, syn. C. alata )

Cissus rombolistny (Cissus rhombifolia, syn. C. alata ) | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
 • Gleba: żyzna, przepuszczalna
 • Odczyn gleby: lekko kwaśna
 • Pokrój: pnącze
 • Wysokość: 1-1,5 m
 • Wilgotność: gleba umiarkowanie sucha
 • Stanowisko: półcień, cień
 • Zastosowanie: roślina pnąca, wnętrza
 • Spis treści
  Opis rośliny Wymagania i uprawa Zastosowanie

  Cissus rombolistny (Cissus alata) należy do rodziny winoroślowatych (Vitaceae). W środowisku naturalnym występuje w Ameryce Środkowej i Południowej. W Polsce to od dekad znana i ceniona roślina pokojowa.

  W naturze jego pędy osiągają nawet do 5 m długości, w uprawie doniczkowej zwykle nie przekraczają 1,5 m. Ma atrakcyjne błyszczące liście złożone z trzech listków. Od spodniej strony pokryte są włoskami.

  Wymagania i uprawa

  Cissus rombolistny jest łatwy w uprawie i ma małe wymagania – to idealny gatunek dla osób niemających doświadczenia w uprawie roślin. Znosi przeciągi, dym tytoniowy i inne zanieczyszczenia powietrza.

  Lubi miejsca jasne, z dużą ilością światła rozproszonego. Dobrze radzi sobie w cieniu (nadal atrakcyjnie wygląda, ale rośnie wolniej). Optymalna temperatura latem wynosi 16-24ºC, zimą roślina woli chłód (8-10ºC).

  Cissus rombolistny lubi żyzne, próchnicze, przepuszczalne podłoże. Uniwersalną ziemię dla roślin pokojowych zaleca się przemieszać z piaskiem i ziemią liściową. Roślinę podlewa się niezbyt intensywnie – przed kolejnym zabiegiem podłoże powinno lekko przeschnąć. Nie można jej zalewać, woda nie powinna zalegać w podstawce. Cissus dobrze reaguje na zraszanie – zimą warto wykonywać je nawet codziennie. Sporadycznie (co kilka tygodni) roślinę warto dokarmić nawozem dla roślin o ozdobnych liściach.

  Młode egzemplarze przesadza się co 1-2 lata, starsze raz na kilka lat, gdy korzenie zaczną przerastać otwory w donicy. Cissusa łatwo rozmnaża się przez ukorzenianie sadzonek wierzchołkowych i pędowych. To roślina mało podatne na szkodniki.

  Zastosowanie

  Jest uniwersalną rośliną, sprawdzi się we wnętrzach urządzanych w różnym stylu. Z reguły uprawia się ją w wiszących pojemnikach, w kwietnikach oraz na regałach.


  Tekst: Michał Mazik, zdjęcia: Flora Dania

  Autor
  Cissus rombolistny
  Cissus rombolistny
  Michał Mazik

  Piszący ogrodnik, autor artykułów, kalendarzy i poradników ogrodniczych. Dawniej zakładał ogrody i produkował zieleń, dziś pisze o...ogrodach i produkcji zieleni. Tata na (prawie) cały etat. W ogrodzie uwielbia naturalność i dzikość. Popularyzuje ekologiczne metody pielęgnacji wszędzie tam, gdzie jest to możliwe. Zwolennik Zero Waste w domu i w ogrodzie.

   
  Powiązane tematy
  Zwiń Pokaż więcej (1)

  Komentarze

  Dodaj komentarz
  Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl