Logo
Logo
42
Do góry
Artykuł na: 2-3 minuty

Jak pielęgnować wawrzyn (drzewko laurowe) w doniczce?

Wawrzyn wygląda świetnie w każdym sezonie. Ponadto jego zimozielone liście mają różnorodne zastosowanie, m.in. jako przyprawa i… środek odstraszający myszy. Dodatkowe plusy: pojawiające się w maju kremowe kwiaty i jesienne owoce. Jest również niezwykle łatwy w uprawie.

Dlaczego warto posadzić wawrzyn?

Wawrzyn szlachetny (Laurus nobilis) jest powszechnie znany jako drzewko laurowe.

Błyszcząca zieleń, majestatyczny kształt: wawrzyn zasługuje na swoją szlachetną nazwę. Najpiękniejszym wyróżnikiem drzewa laurowego są ciemnozielone, spiczaste, owalne liście. W maju roślina produkuje kremowe kwiaty, a jesienią – lśniące, czarne, owalne owoce.

Dawniej wawrzyn był stosowany jako środek antyseptyczny i poprawiający trawienie. Liście wkładano także do słoików z jedzeniem, aby odstraszały owady. Myszy nie są fanami wawrzynu, rozrzuć więc listki laurowe w spiżarni lub innym pomieszczeniu, aby odstraszyć te futrzaki. Olej z liści laurowych jest składnikiem produktów do masażu – pomaga w artretyzmie i reumatyzmie – oraz w aromaterapii, do leczenia podwyższonego ciśnienia krwi i bólu ucha.

Liść laurowy dodaje smaku wielu potrawom, m.in. gulaszom, zupom, daniom zapiekanym i marynatom 

Liść laurowy dodaje smaku wielu potrawom, m.in. gulaszom, zupom, daniom zapiekanym i marynatom. Koniecznie spróbuj Bloody Mary ze świeżym liściem laurowym.

Pielęgnacja drzewka laurowego

Wawrzyn jest łatwy w uprawie. Nie musisz być doświadczonym ogrodnikiem, aby cieszyć się wawrzynem – choć jeśli ma zapewnione idealne warunki, może żyć sto lat.

Miejsce
Będzie dobrze się czuć w donicy, umieszczony w osłoniętym, nasłonecznionym lub częściowo zacienionym miejscu.

Ziemia
Posadź go w żyznym i przepuszczalnym podłożu. Pamiętaj o warstwie drenażu na dnie donicy. Idealnie byłoby go przesadzać co 2 lata, wiosną.

Pielęgnacja
Lubi regularne podlewanie. Dokarmiaj wawrzyn co 2 tygodnie w maju i czerwcu.

Zimowanie
Wawrzyn zniesie chłód, ale mróz go zabije, więc zimuj go w garażu lub innym cieplejszym pomieszczeniu.

Tekst i zdjęcia: Flower Council Holland, Funnyhowflowersdothat.co.uk


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z aktualnymi poradami ogrodniczymi i nowościami zapisz się do naszego newslettera!Warto przeczytać
TEMAT NA CZASIE
Zimowe prace ogrodowe | Rok w ogrodzie z marką Fiskars
TEMAT NA CZASIE
Zimowe prace ogrodowe | Rok w ogrodzie z marką Fiskars
Zima to dla większości roślin okres spoczynku przed nowym sezonem, ale dla nas ogrodników to nie czas na odpoczynek, lecz doskonały moment na...

Komentarze

To Cię zainteresuje
Popularne rośliny
PTAKI
Na czasie
PTAKI
Zobacz więcej
Polecane
Nowości
Promocje
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu