Logo
Logo
11
Do góry
Artykuł na: 2-3 minuty

Jak pielęgnować wawrzyn (drzewko laurowe) w doniczce?

Wawrzyn wygląda świetnie w każdym sezonie. Ponadto jego zimozielone liście mają różnorodne zastosowanie, m.in. jako przyprawa i… środek odstraszający myszy. Dodatkowe plusy: pojawiające się w maju kremowe kwiaty i jesienne owoce. Jest również niezwykle łatwy w uprawie.

Dlaczego warto posadzić wawrzyn?

Wawrzyn szlachetny (Laurus nobilis) jest powszechnie znany jako drzewko laurowe.

Błyszcząca zieleń, majestatyczny kształt: wawrzyn zasługuje na swoją szlachetną nazwę. Najpiękniejszym wyróżnikiem drzewa laurowego są ciemnozielone, spiczaste, owalne liście. W maju roślina produkuje kremowe kwiaty, a jesienią – lśniące, czarne, owalne owoce.

Dawniej wawrzyn był stosowany jako środek antyseptyczny i poprawiający trawienie. Liście wkładano także do słoików z jedzeniem, aby odstraszały owady. Myszy nie są fanami wawrzynu, rozrzuć więc listki laurowe w spiżarni lub innym pomieszczeniu, aby odstraszyć te futrzaki. Olej z liści laurowych jest składnikiem produktów do masażu – pomaga w artretyzmie i reumatyzmie – oraz w aromaterapii, do leczenia podwyższonego ciśnienia krwi i bólu ucha.

Liść laurowy dodaje smaku wielu potrawom, m.in. gulaszom, zupom, daniom zapiekanym i marynatom 

Liść laurowy dodaje smaku wielu potrawom, m.in. gulaszom, zupom, daniom zapiekanym i marynatom. Koniecznie spróbuj Bloody Mary ze świeżym liściem laurowym.

Pielęgnacja drzewka laurowego

Wawrzyn jest łatwy w uprawie. Nie musisz być doświadczonym ogrodnikiem, aby cieszyć się wawrzynem – choć jeśli ma zapewnione idealne warunki, może żyć sto lat.

Miejsce
Będzie dobrze się czuć w donicy, umieszczony w osłoniętym, nasłonecznionym lub częściowo zacienionym miejscu.

Ziemia
Posadź go w żyznym i przepuszczalnym podłożu. Pamiętaj o warstwie drenażu na dnie donicy. Idealnie byłoby go przesadzać co 2 lata, wiosną.

Pielęgnacja
Lubi regularne podlewanie. Dokarmiaj wawrzyn co 2 tygodnie w maju i czerwcu.

Zimowanie
Wawrzyn zniesie chłód, ale mróz go zabije, więc zimuj go w garażu lub innym cieplejszym pomieszczeniu.

Tekst i zdjęcia: Flower Council Holland, Funnyhowflowersdothat.co.uk


Warto przeczytać

Komentarze

Nowe treści
Wieści z branży
Nowe rośliny
Czytelnicy radzą

Podziel się z nami swoim ogrodniczym doświadczeniem.
W nagrodę otrzymasz wybrane czasopismo.

Urban Jungle
Temat miesiąca
Urban Jungle
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 4, Sentencja nr:7
Tydzień 4, Sentencja nr:7
Skąpe zimowe światło, nadmierne lub zbyt rzadkie podlewanie mogą być przyczyną zrzucania liści, a w skrajnych przypadkach nawet zamierania całych roślin doniczkowych.
Tydzień 4, Sentencja nr:6
Tydzień 4, Sentencja nr:6
Wiele roślin w ogrodzie chętnie jest odwiedzanych przez zimujące ptaki. Na szczególną uwagę zasługują rośliny ozdobne zimą, które w dalszym ciągu mają na gałęziach owoce.
Tydzień 4, Sentencja nr:4
Tydzień 4, Sentencja nr:4
Kwiaty domowe przechodzą teraz okres spoczynku. Podlewajmy je zatem umiarkowanie, nie nawoźmy. Przenieśmy je, w jak najwidniejsze miejsce. Gatunki, które preferują wilgoć – zraszajmy.
Tydzień 4, Sentencja nr:2
Tydzień 4, Sentencja nr:2
W okresie odwilży podlejmy krzewy zimozielone rosnące w doniczkach na tarasie. Przez ich liście wyparowuje bowiem woda, co naraża rośliny na uschnięcie.
Tydzień 4, Sentencja nr:1
Tydzień 4, Sentencja nr:1
Możemy formować drzewa liściaste i iglaste – na wykonanie tego zabiegu mamy czas do końca marca (pamiętajmy jednak, że niektóre gatunki liściaste, np. klon, grab czy brzoza, po przycięciu bardzo obficie tracą soki roślinne – formuje się je od czerwca do września).
Twoja strona ogrodu