Logo
Logo
Gardeners' world marzec - kwiecień 2020
11
Do góry
Artykuł na: 2-3 minuty

Jak pielęgnować wawrzyn (drzewko laurowe) w doniczce?

Wawrzyn wygląda świetnie w każdym sezonie. Ponadto jego zimozielone liście mają różnorodne zastosowanie, m.in. jako przyprawa i… środek odstraszający myszy. Dodatkowe plusy: pojawiające się w maju kremowe kwiaty i jesienne owoce. Jest również niezwykle łatwy w uprawie.

Dlaczego warto posadzić wawrzyn?

Wawrzyn szlachetny (Laurus nobilis) jest powszechnie znany jako drzewko laurowe.

Błyszcząca zieleń, majestatyczny kształt: wawrzyn zasługuje na swoją szlachetną nazwę. Najpiękniejszym wyróżnikiem drzewa laurowego są ciemnozielone, spiczaste, owalne liście. W maju roślina produkuje kremowe kwiaty, a jesienią – lśniące, czarne, owalne owoce.

Dawniej wawrzyn był stosowany jako środek antyseptyczny i poprawiający trawienie. Liście wkładano także do słoików z jedzeniem, aby odstraszały owady. Myszy nie są fanami wawrzynu, rozrzuć więc listki laurowe w spiżarni lub innym pomieszczeniu, aby odstraszyć te futrzaki. Olej z liści laurowych jest składnikiem produktów do masażu – pomaga w artretyzmie i reumatyzmie – oraz w aromaterapii, do leczenia podwyższonego ciśnienia krwi i bólu ucha.

Liść laurowy dodaje smaku wielu potrawom, m.in. gulaszom, zupom, daniom zapiekanym i marynatom 

Liść laurowy dodaje smaku wielu potrawom, m.in. gulaszom, zupom, daniom zapiekanym i marynatom. Koniecznie spróbuj Bloody Mary ze świeżym liściem laurowym.

Pielęgnacja drzewka laurowego

Wawrzyn jest łatwy w uprawie. Nie musisz być doświadczonym ogrodnikiem, aby cieszyć się wawrzynem – choć jeśli ma zapewnione idealne warunki, może żyć sto lat.

Miejsce
Będzie dobrze się czuć w donicy, umieszczony w osłoniętym, nasłonecznionym lub częściowo zacienionym miejscu.

Ziemia
Posadź go w żyznym i przepuszczalnym podłożu. Pamiętaj o warstwie drenażu na dnie donicy. Idealnie byłoby go przesadzać co 2 lata, wiosną.

Pielęgnacja
Lubi regularne podlewanie. Dokarmiaj wawrzyn co 2 tygodnie w maju i czerwcu.

Zimowanie
Wawrzyn zniesie chłód, ale mróz go zabije, więc zimuj go w garażu lub innym cieplejszym pomieszczeniu.

Tekst i zdjęcia: Flower Council Holland, Funnyhowflowersdothat.co.uk


Warto przeczytać

Komentarze

Nowe treści
Wieści z branży
TRAWNIK
Na czasie
TRAWNIK
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 14, Sentencja nr:5
Tydzień 14, Sentencja nr:5
Jeśli na trawniku pojawił się mech, dobrze jest przeprowadzić piaskowanie. Zabieg ten poprawi porowatość i przepuszczalność podłoża, a tym samym umożliwi wzrost nowym źdźbłom trawy.
Tydzień 14, Sentencja nr:4
Tydzień 14, Sentencja nr:4
Do połowy kwietnia można sadzić rośliny balotowane (z bryłą korzeniową ściśle owiniętą tkaniną jutową).
Tydzień 14, Sentencja nr:3
Tydzień 14, Sentencja nr:3
Drzewa owocowe (śliwy, grusze, jabłonie) warto prześwietlić, aby rozluźnić korony i dopuścić światło do ich wnętrza. Pamiętajmy, że jednorazowo można usunąć nie więcej niż 15% korony, a rany po usuniętych gałęziach należy posmarować maścią ogrodniczą. Nie powinno się ciąć starych i grubych gałęzi, gdyż powstające rany są duże i źle się...
Tydzień 14, Sentencja nr:2
Tydzień 14, Sentencja nr:2
Pamiętajmy o zwałowaniu trawnika. Zabieg ten polega na dociśnięciu walcem kęp trawy, które z powodu zamarzania i odmarzania gleby zostały wypchnięte ponad powierzchnię gruntu.
Tydzień 14, Sentencja nr:1
Tydzień 14, Sentencja nr:1
W kwietniu rozpoczyna się intensywny wzrost traw. Wymaga to rozpoczęcia cotygodniowego koszenia, które sprzyja prawidłowemu krzewieniu darni.
Twoja strona ogrodu