Kordylina (Cordyline) nazywana czasem maczużnią, to rodzaj roślin do którego zaliczamy ok 15 gatunków roślin. Należą one do rodziny szparagowatych (Asparagaceae). W naturze występują w Nowej Zelandii, Australii, na wyspach Oceanii i w Indochinach. Niektóre gatunki występują też w Indiach i w tropikach Ameryki Południowej.

Kordyliny są bardzo często mylone z dracenami i jukami, ale w przeciwieństwie do nich korzenie roślin są biała, a liście znacznie bardziej sztywne.

W warunkach domowych kordyliny zwykle nie przekraczają 1,5 m wysokości (w naturze nawet do 15 m!). Na wierzchołkach wytwarzają pióropusze dużych, długich (30-100 cm długości), często pofalowanych, całobrzegich, skórzastych liści, które zależnie od odmiany mogą mieć białe, żółte, różowe albo czerwone obwódki lub smugi. 

Wytwarzają spore kwiatostany – wiechy złożone z drobnych, białych, pachnących kwiatków. 

Organem podziemnym są grube i mocne korzenie barwy białej. 

Wymagania i uprawa

Kordyliny potrzebują stanowiska jasnego o rozproszonym świetle. W lecie rośliny można wystawiać na taras. Gleba przepuszczalna, próchnicza, świeża, o pH obojętnym lub kwaśnym.

W sezonie wegetacyjnym rośliny wymagają intensywnego podlewania Późniejszą wiosną i latem rośliny powinno się nawozić co ok 2 tyg.

Młode okazy przesadzamy co roku, a starsze raz na 3-4 lata 

Kordyliny jesienią i zimą przechodzą stan spoczynku. Powinniśmy im wtedy zapewnić ok. 10 °C, mniej podlewać i zaprzestać nawożenia. Zalecane jest wietrzenie pomieszczenia, w którym przebywają rośliny.

Są łatwo porażane przez tarczniki!

Zastosowanie

Roślinę można uprawiać w ogrodach zimowych, większych pomieszczeniach, a w okresie letnim na tarasach czy balkonach. 

Kordylina australijska (Cordyline australis) jest nazywana po angielsku Cabbage Tree co oznacza kapuściane drzewo. W Nowej Zelandii ma ona wielkie znaczenie w kulturze Maorysów. Roślina jest jadalna, a z jej mocnych włókien wyrabia się wszelakie przedmioty użytku codziennego (liny, kosze, sandały, a nawet płaszcze przeciwdeszczowe). 

Najważniejsze gatunki

  • Kordylina australijska (Cordyline australis) (zdj. 1, 4) – najczęściej uprawiana w domach; wiele odmian o ciemnoczerwonych liściach (np. 'Purpurea', 'Burgundy Spire' [zdj.3])
  • Kordylina paciorecznikolistna (Cordyline terminalis syn. fruticosa) –  (zdj. 2)
  • Kordylina wyprostowana (Cordyline stricta)


Tekst: Katarzyna Jeziorska, zdjęcia: Flower Council Holland, Floradania.dk "Cordyline australis 'Burgundy Spire' PBR"/gergelyhideg/CC BY 2.0"Cabbage Trees"/ksuyin/CC BY 2.0