Kordylina Cordyline

Kordylina australijska, fot. Flower Council Holland
Kordylina (Cordyline) | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
Posłuchaj
00:00
45
Dekoracyjność: ulistnienie
Gleba: torfowa, przepuszczalna, lekka
Kolor kwiatów: białe
Kwiatostan: wiechowaty
Kwiaty: drobne, pachnące
Odczyn gleby: kwaśna, lekko kwaśna, obojętna
Owoce: jagody, torebka
Pokrój: wzniesiony
Przydatność do spożycia: owoce, liście
Zapach: kwiaty
Wysokość: do 1,5 m
Okres kwitnienia: III, IV, V, VI
Wilgotność: gleba umiarkowanie wilgotna
Stanowisko: słońce
Zastosowanie: pojemniki, roślina jadalna, tarasy, wnętrza
Spis treści
Opis rośliny Wymagania i uprawa Zastosowanie Wybrane odmiany Ciekawostki

Kordylina (Cordyline) nazywana czasem maczużnią, to rodzaj roślin do którego zaliczamy ok. 15 gatunków roślin. Należą one do rodziny szparagowatych (Asparagaceae). W naturze występują w Nowej Zelandii, Australii, na wyspach Oceanii i w Indochinach. Niektóre gatunki występują też w Indiach i w tropikach Ameryki Południowej.

W warunkach domowych kordyliny zwykle nie przekraczają 1,5 m wysokości (w naturze nawet do 15 m!). Na wierzchołkach wytwarzają pióropusze dużych, długich (30-100 cm długości), często pofalowanych, całobrzegich, skórzastych liści, które zależnie od odmiany mogą mieć białe, żółte, różowe albo czerwone obwódki lub smugi. 

Wytwarzają spore kwiatostany – wiechy złożone z drobnych, białych, pachnących kwiatków. 

Organem podziemnym są grube i mocne korzenie barwy białej. Korzenie kordylin są dość kruche.

Wymagania i uprawa

Kordyliny potrzebują stanowiska jasnego o rozproszonym świetle (odmiany kolorowe muszą mieć dużo słońca). W lecie rośliny można wystawiać na taras. Gleba przepuszczalna, próchnicza, świeża, o pH obojętnym lub kwaśnym.

W sezonie wegetacyjnym rośliny wymagają intensywnego podlewania. Późniejszą wiosną i latem rośliny powinno się nawozić co ok 2 tygodnie.

Młode okazy przesadzamy co roku, a starsze raz na 3-4 lata.

Rośliny te przechodzą stan spoczynku, w który wchodzą w połowie jesieni. Powinniśmy im wtedy zapewnić ok. 10 °C, znacznie mniej podlewać i zaprzestać nawożenia. Zalecane jest wietrzenie pomieszczenia, w którym przebywają rośliny.

Kordyliny są łatwo porażane przez tarczniki!

Zastosowanie

Kordyliny można uprawiać w większych, jasnych pomieszczeniach. Spotyka się je często w centrach handlowych, gdyż są wyjątkowo odporne na różne stresy środowiskowe. W Polsce jednak najlepiej czują się w ogrodach zimowych, skąd w okresie letnim (od czerwca do września) mogą być wystawiane na tarasy czy balkony

Najważniejsze gatunki

  • Kordylina australijska (Cordyline australis) (zdj. 1, 4) – najczęściej uprawiana w domach; wiele odmian o ciemnoczerwonych liściach (np. 'Purpurea', 'Burgundy Spire' [zdj.2])
  • Kordylina paciorecznikolistna (Cordyline terminalis syn. fruticosa) –  (zdj. 3)
  • Kordylina wyprostowana (Cordyline stricta)

Ciekawostki

Kordyliny są bardzo często mylone z dracenami i jukami, ale w przeciwieństwie do nich korzenie roślin są biała, a liście znacznie bardziej sztywne.

Kordylina australijska (Cordyline australis) jest nazywana po angielsku Cabbage Tree (czyli kapuściane drzewo), a wzięło się to od tego, że w Nowej Zelandii jest uprawiana jako roślina jadalna – po przygotowaniu można jeść zarówno jej młode pędy, owoce jak i bulwy. Z jej korzeni wyrabiano też napoje alkoholowe.

Cabbage Tree ma wielkie znaczenie w kulturze Maorysów – m.in. według ich wierzeń roślina chroni przed duchami. Z jej mocnych włókien wyrabiano wszelakie przedmioty użytku codziennego (liny, kosze, sandały, a nawet płaszcze przeciwdeszczowe). 


Tekst: Katarzyna Jeziorska, zdjęcia: Flower Council Holland, Floradania.dk "Cordyline australis 'Burgundy Spire' PBR"/gergelyhideg/CC BY 2.0"Cabbage Trees"/ksuyin/CC BY 2.0

Obserwuj
Autor
Katarzyna Jeziorska Katarzyna Jeziorska

Redaktor prowadząca portalu. Z wykształcenia ogrodniczka i specjalistka od roślin leczniczych.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Więcej na ten temat
Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
Komentarze

Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści