Spis treści
Opis rośliny Wymagania i uprawa Zastosowanie

Kordylina australijska (Cordyline australis) odmiana 'Purpurea' należy do rodziny agawowatych (Agavaceae). Pochodzi z Nowej Zelandii. Jest bardzo podobna do draceny, z którą bywa bardzo często mylona. 

Kordyliny wyglądem przypominają palmy – dlatego też często są nazywane "palmami fałszywymi". Kordylina australijska ma strzelisty, krzewiasty pokrój. Może dorastać nawet do 3 metrów wysokości. Ma długie, dorastające do 100 cm długości, mieczowate, skórzaste, cienkie i ostro zakończone liście. 

Kordylina australijska "Purpurea" wyróżnia się liśćmi zabarwionymi na kolor ciemno purpurowy.

 
 

Wymagania i uprawa

Kordylina australijska lubi stanowiska jasne, lecz nie bezpośrednio nasłonecznione. Jest tolerancyjna na lekkie zacienienie.

Lubi umiarkowane podlewanie, jednak podłoże musi dobrze przeschnąć po poprzednim podlewaniu. Roślinę należy nawozić wiosną i latem, raz na dwa tygodnie.

Kordyliny przechodzą okres spoczynku zimowego, w trakcie którego zaprzestajemy ich nawożenia i ograniczamy podlewanie. Na zimę najlepiej ją przenieść do jasnego, chłodnego pomieszczenia. 

 
 

Jeśli pomieszczenie będzie ciemne, kordylina będzie gubić liście!

Zastosowanie

Jest polecana do wnętrz, ale lato może spędzić w ogrodzie. Jej ciemnoczerwone liście pięknie komponują się z niższymi, zielono-listnymi, kwitnącymi roślinami. Warto stosować ją w kompozycjach letnich do donicy na taras.


Zdjęcia: Flower Council Holland